Podcasty Spoločnosť

Výber NM: Slovensku s celoplošným testovaním pomôže rakúska armáda. Bez nároku na odmenu

Foto: pixabay

Prinášame vám výber udalostí, ktoré sú ukážkou, že kroky k dialógu sú možné. V dnešnom podcaste sa dozviete:

– Slovensku s celoplošným testovaním pomôže rakúska armáda. Bez nároku na odmenu

– Ako efektívne viesť dialóg so smútiacim človekom? Pomôže vám s tým nezisková organizácia Plamienok

– Britská vláda vráti Iraku takmer 5000 historických artefaktov, ktoré boli ukradnuté

– Americký prezident Donald Trump sprostredkoval historickú mierovú dohodu medzi Izraelom a Sudánom

 

Slovensku s celoplošným testovaním pomôže rakúska armáda. Bez nároku na odmenu

Rakúska armáda vyšle na Slovensko 50 svojich medikov, ktorí tu budú pomáhať miestnym zdravotníkom počas priebehu celoplošného testovania. Slovenská vláda s tým súhlasila na poslednú chvíľu, iba jeden deň pred začiatkom testovania. Informoval o tom Denník N.

„Rakúska republika potvrdila poskytnutie pomoci vyslaním 50 vojenských medikov s cieľom posilniť integrované tímy zostavené na prípravu a vykonanie celoštátneho testovania obyvateľstva na území Slovenskej republiky na prítomnosť ochorenia COVID-19,“ uvádza sa v oficiálnom dokumente schválenom vládou.

Títo medici nebudú ozbrojení a na Slovensko ich Rakúsko pošle na základe slovenskej prosby o pomoc. Slovensko o pomoc požiadalo členské štáty NATO a Európskej únie. Žiadalo ich o pomoc s personálom a materiálom. Podobne to spravila napríklad Česká republika, ktorej prídu na pomoc členovia Národnej gardy z Texasu a Nebrasky, ktorí budú pomáhať v tamojších nemocniciach.

Štátny tajomník Ministerstva obrany Slovenskej republiky Marian Majer, ktorý o tomto rakúskom skutku informoval, novinárom povedal aj to, že Rakúsko to robí bez nároku na finančnú kompenzáciu od Slovenska: „Od nás si to nebude vyžadovať žiadne náklady nad rámec bežnej logistiky. Vnímame to ako potvrdenie našich dobrých vzťahov. V prípade, že inokedy bude Slovensko vedieť pomôcť Rakúsku, budeme sa snažiť im tento príspevok odplatiť.“

Medici budú mať zaručené ubytovanie a stravu na rovnakej úrovni, na akej ju majú zaručenú slovenskí vojenskí zdravotníci.

Personál, ktorý Rakúsko dodá, má schopnosti pracovať s antigénovými testami. Očakáva sa, že bude z praktických dôvodov rozmiestnený najmä na západe Slovenska. Rakúskych medikov tak majú najväčšiu šancu stretnúť ľudia žijúci v Bratislave, napríklad v Petržalke a jej okolí.

Problémom môže byť jazyková bariéra. Aj z tohto dôvodu sa očakáva rozmiestnenie zdravotníkov najmä v hlavnom meste, lebo tam majú zdravotníci najväčšiu šancu, že sa úspešne dohovoria po anglicky.

Ako efektívne viesť dialóg so smútiacim človekom? Pomôže vám s tým nezisková organizácia Plamienok

Foto: Flickr

Nezisková organizácia Plamienok v tomto období vydáva knihu, ktorá ponesie názov Ako pomôcť smútiacemu priateľovi. Táto publikácia je pre tých, ktorí sa pohybujú v blízkosti smútiacich ľudí. Niekedy je pre nich náročné odhadnúť, akým spôsobom by mali s takýmito ľuďmi komunikovať, a tak s nimi radšej nekomunikujú vôbec. Nezisková organizácia Plamienok sa to pokúsi svojou novou publikáciou zmeniť. Informovala o tom Tlačová agentúra Slovenskej republiky, ktorú o tom informovala manažérka oddelenia fundraisingu a PR Plamienka Silvia Štefániková.

Kniha opisuje osem rozličných spôsobov, ktorými sa dá prakticky pomôcť smútiacemu človeku. „Dennodenná práca a sprevádzanie smútiacich detí a rodín v Plamienku nám opakovane pripomínajú, že my ľudia sme schopní prekonávať náročné životné situácie a obdobia. Dôvera a láskavosť, ktoré dávame a dostávame vždy jedinečným spôsobom, nám dodávajú silu života,“ povedali v súvislosti s vydaním knihy psychológ Iván Gómez García a riaditeľka Plamienka Mária Jasenková.

Publikácia je ilustrovaná kresbami Daniely Olejníkovej.

Vydanie knihy však nie je všetko, čo Plamienok v súvislosti s témou komunikácie so smútiacimi ľuďmi vytvoril. Už približne rok funguje podcast a blog, ktoré taktiež rozprávajú o tejto náročnej téme. Dajú sa nájsť na oficiálnej internetovej stránke neziskovej organizácie. Manažérka oddelenia fundraisingu a PR Plamienka Silvia Štefániková tvrdí, že ide o prvý projekt svojho druhu na Slovensku.

Nezisková organizácia Plamienok od roku 2002 v blízkosti Bratislavy zadarmo poskytuje smrteľne chorým a zomierajúcim deťom paliatívnu liečbu, ktorá sa dá vykonávať v domácom prostredí. V roku 2011 organizácia zriadila v Bratislave Centrum smútkovej terapie, v ktorom terapeuti zadarmo poskytujú útechu smútiacim deťom, ale aj pozostalým po smrti dieťaťa.

Britská vláda vráti Iraku takmer 5000 historických artefaktov, ktoré boli ukradnuté