Podcasty Spoločnosť

Výber NM: Počet dievčat s prístupom k vzdelaniu rapídne rastie. Ukazuje to nová štúdia organizácie UNESCO

Prinášame vám výber udalostí, ktoré sú ukážkou, že kroky k dialógu sú možné. V dnešnom podcaste sa dozviete:

– Štát finančne podporí zamestnanosť na hornej Nitre

– Ľudia pomáhajú kysuckej nemocnici, ktorá je vo vážnom stave. Je medzi nimi aj kňaz

– Počet dievčat s prístupom k vzdelaniu rapídne rastie. Ukazuje to nová štúdia organizácie UNESCO

– Používanie obnoviteľnej energie dosiahne v roku 2020 napriek pandémii rekordný rast

 

 

Štát finančne podporí zamestnanosť na hornej Nitre

Celosvetový trend je v súčasnosti taký, že krajiny sa snažia čoraz menej využívať elektrickú energiu vyrobenú spaľovaním uhlia. O petícii, ktorou občania Slovenska vyjadrili svoj súhlas s tým, aby sa aj Slovensko vydalo ekologickou cestou znižovania závislosti od uhlia, sme vás už informovali v staršej epizóde Výberu NM.

Čo však s ľuďmi, ktorých živobytie je založené na práci súvisiacej s ťažbou uhlia? Práve takýmto ľuďom sa pokúša štát pomocou financií z Európskej únie pomôcť. O tejto pomoci informoval slovenský minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak na tlačovom brífingu v Prievidzi. Správu o tom priniesla Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

Suma, ktorou štát podporí rekvalifikáciu baníkov, činí 12 miliónov eur.

„Takouto formou môžeme pomôcť rekvalifikáciám tých ľudí, ktorí si v dôsledku utlmovania baníctva budú musieť postupne hľadať pracovné uplatnenie,“ povedal o finančnej podpore Krajniak.

Peniaze budú štátom použité konkrétne na rekvalifikáciu 700 zamestnancov Hornonitrianskych baní Prievidza. Cieľom investície je, aby títo ľudia po ukončení svojej práce v baniach mohli prejsť na iný typ zamestnania bez toho, aby sa predtým museli evidovať na úrade práce.

Zmluvu o tejto pomoci podpísal minister Krajniak s predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslavom Baškom. Práve Trenčiansky samosprávny kraj o túto pomoc požiadal.

„Transformácia má i veľa iných projektov, ktoré treba riešiť a ktoré sa i realizujú. Ide napríklad o tepelnú energetiku, hovorí sa o cestnej infraštruktúre, veľmi dôležitý je aj sociálny aspekt. Som veľmi rád, že okrem tejto zmluvy sme mohli v parlamente minulý rok schváliť zákon o kompenzačnom príspevku baníkom. Ďalšia časť zamestnancov Hornonitrianskych baní Prievidza, ktorí majú záujem sa rekvalifikovať, bude podporená v rámci tejto zmluvy,“ povedal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

Bude to fungovať tak, že v podniku budú pracovať tútori, ktorí budú vyhodnocovať kompetencie pracovníkov a hľadať pre týchto pracovníkov vhodné alternatívne povolania. Podľa ministra by si títo pracovníci mohli nájsť prácu najmä v strojárskom priemysle. V ich blízkosti je napríklad spoločnosť Brose v Prievidzi. Ministerstvo chce však pomôcť aj tým, ktorí plánujú začať podnikať.

Zameranie sa práve na Hornonitrianske bane Prievidza je strategický krok. Sú totiž jedným z najväčších zamestnávateľov v regióne a už v súčasnosti vidno, že začínajú prepúšťať čoraz viac pracovníkov.

Ministerstvo chce podľa Krajniaka po pandémii pomáhať s rekvalifikáciou aj iným regiónom Slovenska.

Ľudia pomáhajú kysuckej nemocnici, ktorá je vo vážnom stave. Je medzi nimi aj kňaz

„Prosíme o pomoc zdravotníkov – lekárov, zdravotné sestry, sanitárov, ošetrovateľov, ktorí ešte môžu pomôcť našim preťaženým zdravotníkom pri ošetrovaní pacientov. Situácia v našej nemocnici je veľmi vážna, pacientov neustále pribúda. Prekročili sme kapacitu reprofilizovaných lôžok, sme nútení vytvárať ďalšie.“

Takáto výzva sa nedávno objavila na sociálnej sieti. Napísal ju Martin Šenfeld, riaditeľ kysuckej nemocnice.

Táto nemocnica je vo veľmi vážnom stave. Došlo v nej ku kritickému nedostatku lekárov a zdravotníckeho personálu. Prekročila sa dokonca aj kapacita nemocnice. O situácii informoval denník SME.

Výzva na sociálnej sieti zabrala – iba za týždeň sa prihlásilo okolo 40 ľudí so záujmom pomôcť.

Riaditeľ nemocnice na svojej facebookovej stránke vyjadril týmto ľuďom úctu a rešpekt: „Medzi vami sú silné príbehy lásky. Ide o lekárky a sestry, ktoré prišli pomôcť napriek tomu, že sú matkami malých detí a musia takto načas obmedziť svoje materské povinnosti. Prihlásili sa študenti lekárskych fakúlt a iných zdravotníckych povolaní, ktorí napriek dištančnej výučbe neváhali reagovať na našu prosbu. Urobil tak dobrovoľný záchranár, pre ktorého je pomáhať ľuďom poslaním, tiež učiteľky – zdravotné sestry, ktoré idú príkladom pre svojich žiakov. Ozval sa dokonca kňaz, ktorý bude u nás pracovať ako sanitár.“

Riaditeľ hovorí, že nie všetky príbehy pomocníkov pozná osobne, ale aj tak sú preňho, pre nemocnicu aj pre pacientov obrovským povzbudením.

Nemocnica dokonca pôvodne zvažovala taký postup, pri ktorom by požiadala okresný úrad v Čadci o to, aby jej poslal ďalších zdravotníkov. Nakoniec vďaka veľkej pomoci iných ľudí oslovených statusom na sociálnej sieti tento krok nemusí podniknúť. Aj o tomto informoval v aktualizovanom článku denník SME.

Počet dievčat s prístupom k vzdelaniu rapídne rastie. Ukazuje to nová štúdia organizácie UNESCO