Spoločnosť

Anketa: Najhoršia a najlepšia udalosť roka 2019

Tomáš Lencz, informatik, redaktor nm.sk

Pri oslavách 30. výročia Nežnej revolúcie som si uvedomil, že máme veľa dôvodov na vďačnosť. Za ostatné desaťročia sme opakovane zažili spoločenské zmeny, ktoré neboli vôbec samozrejmé. Od socializmu s mŕtvymi na hraniciach sme sa posunuli ku krajine, kde ľudia odchádzajú a prichádzajú za prácou a vzdelaním, kde je možné ísť spoznávať svet alebo ísť pomáhať do rozvojových krajín.

Od bezútešného pocitu deväťdesiatych rokov, keď sa darilo iba vyvoleným, sme sa stali prosperujúcou krajinou s medzinárodne úspešnými slovenskými firmami. Spoločenský pohyb v rokoch 2018 a 2019 priniesol zmeny vlády, vyšetrovanie dovtedy nedotknuteľných ľudí, máme prvú prezidentku ako prejav novej dynamiky spoločnosti. Chápeme, že slávnostná chvíľa neočakávanej zmeny nerieši všetky problémy, ani neodstraňuje všednosť každodenného života, ale povzbudzuje nádej, že každé úsilie o poctivosť, spravodlivosť a solidaritu s druhými má zmysel.

Rok 2019 nám zároveň veľmi jasne ukázal smutný fakt, že časť spoločnosti na zdanlivé aj skutočné ohrozenia sveta reaguje stádovým inštinktom – zredukovaním pestrej skutočnosti na radikálne čierno-biele heslá, rozdeľovaním ľudí na dobrých a zlých, príklonom k vodcom a oslabením dôvery v demokratické inštitúcie. Sklamaním je, že sú aj medzi veriacimi a kňazmi. Dvojo volieb v roku 2019 ukázalo, že ide viac o hlučnú, ako početnú skupinu, ale pri malých rozdieloch podpory politických blokov môže aj to negatívne ovplyvniť ďalší vývoj Slovenska.

Liek na pasivitu mlčiacej väčšiny aj na čierno-biele, ideologické videnie menšiny je ten istý – posilňovanie nádeje, že aj prekonávanie strastí a šedivosti každodenného života má svoj význam a hodnotu. Nie radikálne heslá, ale súhra mnohých drobných činov posúva spoločnosť aj viditeľne dopredu.

Veronika Sýkorová, projektantka, členka redakčnej rady nm.sk

Talianske príslovie hovorí: „Pravda je ako olej – vždy vypláva na povrch.“ Udalosti roku 2019 vyplavili veľmi nepríjemné informácie, ale aj veľmi pozitívne.

Za najhoršie informácie považujem tie, ktoré sa vyplavujú na povrch v politike, súdnictve, polícii – v inštitúciách, ktoré majú slúžiť na ochranu spoločnosti a jej zdravé fungovanie. Za veľmi negatívne považujem, že sú jedincami zneužívané na presný opak.

Za najlepšie informácie, ktoré vyplávali v roku 2019, považujem tie, ktoré hovoria o tom, že na Slovensku je dostatočná množina ľudí, ktorá je pozitívna. Dostatok osobností na to, aby táto spoločnosť napriek negatívnym skutočnostiam nestrácala nádej na pozitívnu budúcnosť.  Ukázalo sa to nielen pri prezidentských voľbách, ale aj v mnohých iných prípadoch, pri konkrétnej pomoci a dojímavej spolupatričnosti v ťažkých situáciách – za všetky udalosti spomeniem konkrétne úžasnú pomoc pri požiari v Prešove.

Katarína Alberty Ondrejková, redaktorka nm.sk

Najpozitívnejšia udalosť roka 2019? Pre mňa – každý prihlásený na facebookovej stránke Pomoc pre obete výbuchu v Prešove, jeden a pol milióna vyzbieraných eur za jeden víkend od obyčajných Slovákov na účte tohto mesta, tri minúty na nájdenie darcu hracej konzoly pre dieťa, ktoré vo vybuchnutej bytovke prišlo o domov, detskú izbu a v nej o všetky hračky.

Päťdesiattisíc ľudí na pochode za život v situácii, keď to v spoločnosti znamená čeliť najrôznejším nespravodlivým obvineniam a nikto nechce počúvať, že každá interrupcia je zastavením prístrojmi dokázateľne bijúceho srdca. Novinári, ktorí odhaľujú zákulisie biznisu mocných, aj keď jedného z nich to už stálo život. Najpozitívnejšou vecou skrátka je, že nám to, čo sa deje okolo, nie je jedno.

A najnegatívnejšou všetko to, čo tomu predchádza. Arogancia moci, nerešpektovanie pravidiel, neúcta k životu. A asi najviac to, že ani o rok sa na tom veľa nezmení a budem to všetko negatívne musieť zopakovať…

Christian Heitmann, študent histórie, redaktor nm.sk

Existujú roky, ktoré zostanú v pamäti. Väčšinou to zvyknú byť tie, ktoré sa preslávia nejakou významnou, často tragickou, udalosťou. Príkladom môžu byť roky ako 1914, 1939 alebo 1948, ktoré väčšina z nás nezažila, no napriek tomu zostávajú v kolektívnom povedomí. Niekedy to môže byť zmena k lepšiemu, tak ako roky 1945, 1989 alebo 1998. Často však ešte nevieme povedať, či zmena, ktorú zažívame, je pozitívnou alebo negatívnou a či naše očakávania majú skutočné opodstatnenie. 

Najlepšia udalosť:

Výhra Volodymyra Zelenského na Ukrajine a Zuzany Čaputovej na Slovensku sú ukážkou fungujúcej demokracie v oboch štátoch. Ukrajinskou revolúciou v roku 2014 a voľbou Andreja Kisku niekoľko mesiacov nato oba národy ukázali svoje odhodlanie v boji za demokraciu bez korupcie, ktorá rozožiera naše štáty a našu spoločnosť. Svoje nasadenie za slobodu a demokraciu dokázala spoločnosť na Slovensku v protestoch v roku 2018. Voľby v roku 2019 potvrdili tento trend. Aj keď zatiaľ nevieme odhadnúť dlhodobý dosah oboch prezidentov, v ich voľbe vidíme očakávanie spoločností, ktoré ich zvolili. Dúfame, že nás nesklamú.

Najhoršia udalosť:

Aj keď sú médiá preplnené katastrofickými správami a tragickými udalosťami, skutočne zlé správy chýbajú, máločo sa vymyká z bežného cyklu svetového diania. Namiesto toho, aby sme si vymýšľali pseudokatastrofy, by som rád využil toto miesto, aby sme sa pozreli na možnú katastrofu, ktorá sa neudiala. Možnosť novej vojny v Perzskom zálive, ktorá hrozila v lete, sa dnes zdá zabudnutou epizódou medzinárodných vzťahov, zatienenou novými udalosťami dennej politiky. Môže nám však zostať príkladom konfliktu, ktorý sa zatiaľ vyhol väčšej eskalácii. Azda to tak zostane aj v budúcnosti.  

Zuzana Hanusová, šéfredaktorka nm.sk

Zažili sme rok, keď sa naplno prejavil cynizmus zla, ktoré tu roky beztrestne a legálne fungovalo ako súčasť nášho právneho štátu. Odhalenia korupcie, skazených sudcov, sledovanie novinárov, vulgárnosť a trestné činy, ktoré mali presahy až do najvyšších politických kruhov, sú nešťastným obrazom Slovenska roku 2019. Smutnou charakteristikou uplynulého roka je aj čoraz väčšia polarizácia spoločnosti, chýbajúci dialóg naprieč tábormi, ktoré žijú vo svojich bublinách, presvedčené o svojich hodnotách, s istotou, že tí druhí sú vo všetkom mimo. Tak ako v istých kruhoch je už kresťan nadávkou a obrazom nerozmýšľajúceho spiatočníka, tak v konzervatívnom tábore je liberál človek, ktorý prináša len skazu tradičných hodnôt.

Dobrou správou je, že ľuďom tento stav nie je ľahostajný, a to, ako dokázali ísť v roku 2019 do ulíc za hodnoty, akými sú demokracia, právny štát alebo za život pre každé dieťa, že sa nebáli vyjadriť svoj občiansky postoj, je dobrou správou o našej krajine. V roku 2019 sa portál nm.sk sprofesionalizoval, začali s nami spolupracovať odborníci a autori, ktorí chcú prinášať do našej spoločnosti kultúru autentického dialógu, ktorí veria, že bubliny by raz mali prasknúť, aby raz každý dokázal uznať hodnotu každého človeka bez ohľadu na jeho názor.

 

Tomáš Angelovič, projektový manažér, redaktor nm.sk

Najlepšia udalosť roka 2019:

Najlepšou udalosťou a správou roka 2019 sú pre mňa prezidentské voľby. Predovšetkým vzdanie sa kandidatúry Róberta Mistríka v prospech Zuzany Čaputovej. Dáva mi to nádej, že na Slovensku žijú ľudia, ktorí vedia potlačiť svoje ego v prospech väčšieho dobra. Zvolenie prvej ženskej prezidentky ukázalo, že Slovensko má nádej na zmenu, ktorá môže prísť vo februári 2020.

Najhoršia udalosť roka 2019:

Odhalenie komunikácie Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema. Na jednej strane je to dobrá správa v tom, že verejnosť sa dozvedela o prepojení mafie na prokuratúru, súdy a politikov. Zároveň je to ohavná správa o fungovaní právneho štátu, ktorá podkopáva dôveru občanov v jeho inštitúcie. Mnohí ľudia tušili, že korupcia na najvyšších miestach existuje, ale väčšina z nás nemala predstavu o tom, akým spôsobom prebieha(la).

Peter Kuchár, salezián, stĺpčekár nm.sk

Ja osobne pokladám za najnegatívnejší jav za posledný rok zmenu globálnej klímy a veľmi vlažný postoj svetových lídrov k tejto téme. Rozsiahle požiare v Amazónii, na Sibíri aj v Austrálii, extrémne prejavy počasia a stúpanie vody vo svetových oceánoch. Všetci vidíme, že sa deje čosi, čo nás presahuje a čo nemôžeme zásadne ovplyvniť, ak len v našom malom okolí. Osobne nepokladám Gretu Thunbergovú za strelenú  tínedžerku, práve naopak, obdivujem jej odvahu a nasadenie… Pápež František sa v jednom zo svojich príhovorov vyjadril, že apokalypsa sa už začala, uskutoční sa však po etapách…! Som presvedčený, že zmenu svetovej klímy podceňujeme, čo môže mať katastrofálne dôsledky…
Za veľmi pozitívny jav roka pokladám Chiaru Amirante a jej najnovšiu knihu Guarigione del cuore – Uzdravenie srdca, ktorá má v Taliansku veľký úspech. Lámala rekordy predajnosti a stala sa bestsellerom roka vo vydavateľstve PIEMME. Ide o jedno z najznámejších vydavateľstiev v Taliansku. Formačné víkendy Chiary Amirante sú vždy plné do posledného miesta. Samotný fakt, koľko ľudí cíti potrebu uzdravenia a očistenia duše, je pre mňa osobne veľmi povzbudzujúci. Pokladám to za fenomén roka.

Terézia Lenczová, výskumníčka na dôchodku, stĺpčekárka nm.sk

Pokračuje súmrak civilizácie, tej našej, hrdej, euroamerickej. Vychádza však hviezda nádeje z kmeňových vojen a prírodných katastrof pre mnohé krajiny Afriky. Počúvame už múdrosť ich mysliteľov. V Ázii sú ekonomicky na vzostupe najľudnatejšie krajiny sveta. V Južnej Amerike sa presúva ťažisko nadšenia pre vieru v Krista od Katolíckej cirkvi ku väčšinou protestantským pentekostálnym hnutiam. V Severnej Amerike a Kanade si musia strážiť, aby sa nespreneverili demokracii kvôli strate konzervatívnych hodnôt (Kanada) a kvôli chybám v manažovaní sveta v mene ropy (USA). Tak sa mi javia azda najvýraznejšie pohyby hlavných krýh planéty Zem…

1. A čo najviac ohrozuje Zem? Násilie – na deťoch, ženách, na kresťanoch, novinároch, na chudobných, starých, na prírode – stačí si pozrieť štatistiky na internete.

2. A čo nádejné priniesol rok 2019? Napriek všetkému zlu, skrytému aj viditeľnému, obyvatelia sveta vo svojej väčšine túžia po bratstve: medzi kresťanmi a moslimami, medzi hinduistami a ostatnými obyvateľmi juhovýchodnej Ázie. Opakom tejto voľby môže byť zánik ľudstva…

S odvahou viery v bratstvo vstupujeme do roku 2020, nemusíme ešte vyhrať, ale chceme začať ho budovať v našom malom prostredí na Slovensku, tam, kde každý z nás stojíme.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho svojim priateľom a známym na sociálnych sieťach.

Súvisiace články

Kedy sa naskytne lepšia príležitosť učiť sa, ako „učiť s láskou“?

Alena Davidová

Medzi veriacim a ateistom v nás

Tomáš Lencz

Biologické zbrane z USA? Prečo Čína odmietala prevziať zodpovednosť za Covid-19

Christian Heitmann

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania. Spracovanie a správu cookies nastavíte priamo vo Vašom prehliadači. Súhlasím Viac

Cookies