Podcasty Spoločnosť

Výber NM: Mladému mužovi hádka v kaviarni zmenila život. K lepšiemu

Prinášame vám výber udalostí, ktoré sú ukážkou, že kroky k dialógu sú možné. V dnešnom podcaste sa dozviete:

– Slováci a Maďari dokončili spoločný včelársky projekt

– Prezidentka Slovenskej republiky vyjadrila svoju vďaku učiteľom

– Mladému mužovi hádka v kaviarni zmenila život. K lepšiemu

– Dvaja smetiari v Miami prišli do práce tak ako zvyčajne. Obyvatelia ich však poriadne prekvapili

 

Slováci a Maďari dokončili spoločný včelársky projekt

V Topoľčiankach a v maďarskej obci Vértestolna sa vybudovali včelnice, kde môže verejnosť pozorovať včely a to, ako s nimi včelári pracujú. Ich súčasťou sú prevádzky na spracovanie včelích produktov a učebne, v ktorých sa bude dať toto spracovanie prezentovať. Informovala o tom tlačová agentúra TASR.

Súčasťou projektu na Slovensku je zároveň aj vybudovanie včelárskeho skanzenu v Topoľčiankach. Krajiny na realizáciu projektu využili 98 hektárov lúčneho územia obklopeného lesmi. Na týchto lúkach vopred vysadili také typy kvetov, ktoré včelám poskytujú pastvinu.

Foto: Pixabay

Maďarská strana už začala novopostavené objekty používať na rozličné podujatia, ako povedala projektová manažérka Nikoleta Nozdrovická pre TASR. Zatiaľ prilákali okolo 250 návštevníkov. Na Slovensku podľa nej kvôli pandémii ešte čakáme, kým začneme naplno využívať možnosti, ktoré nám tieto novovzniknuté objekty ponúkajú.

Tento projekt vznikol vďaka úzkej spolupráci dvoch krajín. Cezhraničný projekt s názvom „Maďarskí a slovenskí lesníci pre včely“ bol realizovaný v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko, ktorý podporuje rozličné projekty v týchto dvoch krajinách a snaží sa o budovanie dialógu a spolupráce. Na ich stránke sa napríklad môžete dočítať, že podporuje aj budovanie lesných škôl na území oboch krajín.

Čo sa týka financií, celý projekt stál 1,093 milióna eur, pričom Európsky fond regionálneho rozvoja zafinancoval 85 percent tejto sumy. V Maďarsku sa zo štátneho rozpočtu doplatilo zvyšných 15 percent, na Slovensku iba 5 percent a zvyšných 10 percent museli doplatiť Lesy SR.

Celý projekt sa snaží zvýšiť biodiverzitu v pohraničnej oblasti, zlepšiť povedomie mládeže o včelárstve, zachovať tradíciu spolupráce medzi včelármi v dvoch krajinách a v neposlednom rade zvýšiť turistickú atraktivitu jednotlivých oblastí. Chvályhodné je, že všetko toto sa môže udiať vďaka spolupráci dvoch krajín.

Prezidentka Slovenskej republiky vyjadrila svoju vďaku učiteľom

Školský rok 2019/2020 bol rokom, na ktorý rodičia, žiaci ani učitelia tak skoro nezabudnú. Už dlho sa nestalo (a dúfajme, že ani nestane), aby sa vyučovanie muselo kompletne pretransformovať a zdigitalizovať. Udialo sa tak v dôsledku pandémie ochorenia Covid-19, a preto by bolo nebezpečné ponechať kamenné školy otvorené.

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že byť učiteľom v čase pandémie bolo rajom na zemi, opak bol väčšinou pravdou. To, že deti neboli v škole, neznamenalo, že sa nemuseli učiť. Učitelia však nemohli použiť zabehnutý spôsob vyučovania v triedach, preto museli hľadať všelijaké kreatívne spôsoby, ako ku žiakom dostať potrebné vedomosti. To si vyžiadalo veľa času a energie učiteľov.

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová to neignorovala a rozhodla sa prostredníctvom vyjadrenia na sociálnej sieti prejaviť svoju vďaku pedagogickým zamestnancom škôl, žiakom aj rodičom.