Podcasty Spoločnosť

Výber NM: Dojímavý príbeh muža z Afganistanu a pokus o svetový mier

Foto: Tom Page, wikimedia commons

Prinášame vám výber udalostí, ktoré sú ukážkou, že kroky k dialógu sú možné. V dnešnom podcaste sa dozviete:

– Slovensko a Poľsko posilnili vo Varšave vzájomné vzťahy. Na pracovnú cestu premiér zobral so sebou aj 30 detí z detských domovov

– Rozprávky o koronavíruse? Dve organizácie sa spojili, aby učili deti tolerancii

– Pápež František ocenil Bezpečnostnú radu OSN. Snaží sa o dosiahnutie svetového mieru

– Muž z Afganistanu pomáhal americkým vojakom a riskoval svoj život. Teraz sa stal americkým občanom

Slovensko a Poľsko posilnili vo Varšave vzájomné vzťahy. Na pracovnú cestu premiér zobral so sebou aj 30 detí z detských domovov

Foto: Marek and Ewa Wojciechowscy, wikimedia commons

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) odišiel v piatok 3. júla do Varšavy, kde sa stretol s premiérom Českej republiky Andrejom Babišom, maďarským premiérom Viktorom Orbánom a poľským premiérom Mateuszom Morawieckym.

Ešte pred samotným rokovaním krajín V4 však došlo k bilaterálnemu stretnutiu. Pri príležitosti prvej oficiálnej cesty Igora Matoviča do Poľska sa slovenský premiér stretol s poľským premiérom Mateuszom Morawieckym na pôde Úradu vlády Poľskej republiky. Na svojom webe Teraz.sk o tom informovala Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

Igor Matovič počas oficiálnej návštevy Poľska túto krajinu viackrát chválil a povedal, že Poľsko by malo byť pre Slovensko vo viacerých oblastiach vzorom. Konkrétne hovoril napríklad o tom, ako Poľsko využíva eurofondy.

Podľa denníka SME premiér Slovenskej republiky povedal, že v Európskej komisii „počujeme len dobre na Poľsko“, ako narába s čerpaním európskych prostriedkov. Igor Matovič ešte dodal, že Slovensko má, žiaľ, s touto oblasťou problém a Poľsko by mu malo poslúžiť ako vzor. Na túto cestu premiér preto pozval aj Veroniku Remišovú, ministerku investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktorá má túto oblasť na starosti.

Premiér ďalej spomenul boj proti korupcii. „V boji proti komunizmu bolo pre nás Poľsko vzorom. V boji proti korupcii je dnes Poľsko najmä vo východnej a strednej Európe rovnako vzorom,“ povedal premiér podľa Tlačovej agentúry Slovenskej republiky.

Matovič spomenul aj koronavírus. Povedal, že pandémiu obidve krajiny dobre zvládli. Dodal však, že boj sa ešte neskončil.

Morawiecki podľa denníka SME vyzdvihol to, že Poľsko a Slovensko majú priateľské vzťahy, a povedal, že do Poľska pozýva slovenských turistov a investorov. Slovenského premiéra Igora Matoviča ubezpečil, že obchodná spolupráca Poľska a Slovenska sa postupne obnovuje. Prerušila ju pandémia koronavírusu, ktorá prerušila obchodné spolupráce krajín po celom svete.

Po tomto bilaterálnom stretnutí premiérov oboch krajín čakalo rokovanie premiérov krajín V4, teda Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska. Obaja sa presunuli do paláca Belweder, kde sa rokovalo predovšetkým o ekonomickej obnove krajín po pandémii vírusu SARS-CoV-2, imigrácii a iných dôležitých celoeurópskych otázkach. Premiér Českej republiky zároveň odovzdal rotujúce predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke Poľsku.

Táto oficiálna cesta Igora Matoviča bola istým spôsobom veľmi špecifická – na palube vládneho špeciálu, ktorý slúži vláde na oficiálne cesty, bolo aj tridsať detí z detských domovov, ktoré v lietadle sedeli po prvý raz  a premiérou pre nich bola aj cesta do cudzej krajiny. Sprievod im robil Ján Herák, poslanec NR SR, ktorý vyrástol v detskom domove. Počas oficiálnych vládnych stretnutí tieto deti spoznávali Varšavu. Informoval o tom portál Dnes24.

 

Rozprávky o koronavíruse? Dve organizácie sa spojili, aby učili deti tolerancii

Foto: Pixabay

Pandémia koronavírusu možno na prvý pohľad pôsobí skôr ako námet na priemerný hororový film, no dve organizácie si myslia niečo iné – koronavírus im poslúžil ako námet na zbierku rozprávok. Rozprávky vznikajú vďaka spolupráci Združenia Feman a Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Informoval o tom Korzár.

CD nosiče, ktoré tieto dve organizácie spoločnými silami vytvorili, obsahujú tri kratšie audio-rozprávky, ktoré sa venujú koronavírusu. Nosiče sú nepredajné, tvorcovia ich distribuujú charitám a rôznym združeniam, ktoré sa venujú zdravotne znevýhodneným deťom. Cédečká už dostali napríklad žiaci Spojenej školy internátnej v Levoči pre nevidiacich a slabozrakých a putovali aj do pobočiek Knižnice pre mládež mesta Košice či združeniu Maják n. o. Celkový náklad činil sto CD nosičov.

Tento projekt vznikol v rámci projektu MACIKY 2020, ktorého cieľom je učiť deti tolerancii a tomu, aby sa vyhýbali rasizmu, xenofóbii a iným formám nenávisti. Podľa TASR Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky podporilo tento projekt dotáciou vo výške 14 000 €.

Riaditeľ Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči František Hasaj pre TASR povedal: „Myslím si, že tento počin bol veľmi dobrý. Odhliadnuc od toho, že máme nespočetné množstvo audiokníh pre deti, toto bol príbeh trošku iný, pretože takou hravou formou tam bolo o koronavíruse povedané naozaj všetko.“


Pápež František ocenil Bezpečnostnú radu OSN. Snaží sa o dosiahnutie svetového mieru