Podcasty Spoločnosť

Výber NM: Štátny tajomník odmietol úplatok a republikáni hlasujú spoločne s demokratmi

Prinášame vám výber udalostí, ktoré sú ukážkou, že kroky k dialógu sú možné. V dnešnom podcaste sa dozviete:

– Tisícky ľudí dostali od svojich zamestnávateľov voľno, aby mohli zlepšovať svoje okolie

– Dve osoby ponúkli úplatok štátnemu tajomníkovi Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Ten to nahlásil polícii

– Demokrati a republikáni hlasujú spolu – chcú pomôcť životnému prostrediu

– Bývalý vojak pomáha ostatným veteránom s ich duševným zdravím –  prostredníctvom videohier

 

Tisícky ľudí dostali od svojich zamestnávateľov voľno, aby mohli zlepšovať svoje okolie

blank
Foto: Pixabay

Dobrovoľnícke organizácie, ktoré sa na území Slovenska venujú zveľaďovaniu verejného priestoru, sa musia popasovať s mnohými problémami. Medzi tieto problémy patrí okrem nedostatku finančných prostriedkov často aj nedostatok dobrovoľníkov, ktorí by vo svojom voľnom čase pomáhali týmto organizáciám zveľaďovať svoje okolie. Pri riešení tohto problému môže pomôcť aj podujatie Naše mesto, ktoré sa v polovici septembra konalo už po štrnásty raz.

Toto podujatie, ktoré organizuje Nadácia Pontis, prepája firmy, ktoré sú ochotné na jeden deň poskytnúť svojich zamestnancov, a dobrovoľnícke organizácie, ktoré potrebujú pomoc. Inšpiráciou pre toto podujatie bola akcia New York Cares, pri ktorej dobrovoľníci z rôznych firiem skrášľujú, upratujú a zlepšujú mesto New York. Tento nápad na Slovensko doniesla Lenka Surotchak, vtedajšia riaditeľka Nadácie Pontis. Na prvom ročníku, ktorý sa konal v roku 2007 a zahŕňal iba Bratislavu, sa zúčastnilo 400 dobrovoľníkov z 20 rôznych firiem. Vrchol nastal v roku 2019, keď sa na podujatí Naše mesto, ktoré už vtedy zahŕňalo celé Slovensko, zúčastnilo približne 10-tisíc dobrovoľníkov zo 155 firiem. V súčasnosti sa o podujatí Naše mesto už dá hovoriť ako o najznámejšom podujatí firemného dobrovoľníctva v strednej Európe.

Tento rok bolo podujatie pre obmedzenia súvisiace s pandémiou trochu skromnejšie, ale napriek tomu zanechalo viditeľnú stopu v priestoroch miest po celom Slovensku. V roku 2020 sa na akcii Naše mesto zúčastnilo približne 3550 dobrovoľníkov z 84 firiem a inštitúcií, ktorí pomáhali organizáciám v 14 slovenských mestách.

Dobrovoľníci, ktorí 18. septembra dostali od svojich zamestnávateľov voľno, sa venovali prevažne revitalizácii zelene, natieraniu plôch, ktoré to potrebovali, čisteniu a upratovaniu rôznych priestorov, renovácii pamiatok a čisteniu prírodných oblastí. Pozoruhodnou je akcia Vezmi si ma, ktorá sa venovala práve čisteniu prírody. V Bratislave sa napríklad dobrovoľníci venovali čisteniu Malého Dunaja, kde odpad z vody zbierali do kanoe. Ďalší ľudia zapojení do tejto akcie venovali svoj čas a energiu likvidácii nelegálnych skládok v Lamači.

Podujatie Naše mesto pomohlo aj kultúrnym pamiatkam – dobrovoľníci pomohli napríklad hradom v okolí Košíc, Prešova či Žiliny. Účastníci z Nitry urobili poriadok v okolí archeologického náleziska na Zoborskom kláštore.

„Pomoc občianskym organizáciám, školám či rôznym združeniam je v čase koronakrízy ešte dôležitejšia a potrebnejšia ako inokedy. O to viac ju aj samotné organizácie vítajú. Vážime si všetky firmy a ich zamestnancov, ktorí sa aj napriek zníženému komfortu pre bezpečnosť rozhodli, že pomôžu svojmu okoliu,“ povedal pre denník SME výkonný riaditeľ Nadácie Pontis Michal Kišša.

Do akcie sa tento rok zapojili napríklad dobrovoľníci z firiem IBM, Tatra banka, Slovnaft a DXC Technology Slovakia, ktorí tento rok pomohli 97 organizáciám.

Akcia, ktorá vytvára most medzi firmami a dobrovoľníckymi organizáciami, nemá len krátkodobý efekt – mnoho spoluprác vytvorených počas akcie Naše mesto sa stane dlhodobými. 

„Zapájame sa každý rok, aj keď tento rok v obmedzenej miere. Je nás tu na viacerých aktivitách Cyklo Kuchyne vyše 70. Naše ďalšie skupinky maľujú múry a ploty škôl, sadia rastliny a čistia Vydricu,“ povedala napríklad pre denník SME Lucia Marková, dobrovoľníčka z ESET-u.

Dobrovoľníci majú navyše možnosť objaviť aj také neziskové organizácie vo svojom okolí, o akých ani netušili, a v budúcnosti sa im venovať vo svojom voľnom čase.

Dve osoby ponúkli úplatok štátnemu tajomníkovi Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Ten to nahlásil polícii

Peter Ch. a Miroslav S. sa údajne pokúsili podplatiť štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Martina Fecka. Týmto úplatkom chceli podľa denníka Pravda dosiahnuť to, aby podpísal zmluvu o štátnej zákazke o vytvorení a zavádzaní informačného systému. Suma, ktorú Feckovi dve osoby ponúkali, činila 60 000 eur v hotovosti. Ten sa však rozhodol neprijať tieto peniaze a namiesto toho začal spolupracovať s políciou.

„Za podpísanie zmluvy o štátnej zákazke o vytvorení a zavádzaní informačného systému mu mali sľúbiť päť percent z hodnoty projektu alebo 60 000 eur v hotovosti,“ povedal pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Polícia už stihla v rámci protikorupčnej akcie s krycím názvom Contract obviniť dvojicu osôb, ktoré mali stáť za týmto skutkom. V polovici septembra sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku rozhodol o tom, že dvojica osôb bude stíhaná väzobne.

„Sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, na základe návrhu prokurátora rozhodol o vzatí do väzby dvoch osôb, ktoré sú obvinené z prečinu podplácania a zo zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Dôvodom väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti,“ povedala pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudiaková.

Proti rozhodnutiu sa obvinení odvolali, konečné slovo bude mať Najvyšší súd Slovenskej republiky.

Za podplácanie im podľa polície hrozí trest odňatia slobody na päť až dvanásť rokov a trest za legalizáciu príjmu z trestnej činnosti sedem až dvanásť rokov.

Podľa prieskumu, ktorý v roku 2019 uskutočnila firma IMAS International na vzorke 600 Slovákov, verí vláde iba 28 percent obyvateľov. Kroky ako ten, ktorý teraz urobil Martin Fecko, môžu teoreticky pomôcť vláde nadobudnúť v očiach obyvateľov dôveru, čo by mohlo zlepšiť celkovú klímu v spoločnosti.

Demokrati a republikáni hlasujú spolu – chcú pomôcť životnému prostrediu

blank
Foto: Pixabay

V Spojených štátoch amerických funguje politický systém inak ako na Slovensku, a preto sú tam veľmi výrazné iba dve politické strany – strana demokratov a GOP, inak známa aj ako strana republikánov. To, že sú tieto strany iba dve, dáva veľký priestor polarizácii obyvateľstva. No to, čo sa teraz deje v americkom Senáte, ukazuje, že aj tieto dva rivalské politické subjekty sa dokážu spojiť, ak ide o dobrú vec. Informoval o tom The Washington Post.

Skupina republikánov v Senáte predložila návrh novely zákona o energetike a výrobe, ktorý by redukoval používanie fluórovaných uhľovodíkov (HFC), ktoré sa používajú ako chemické chladivo a sú považované za silný skleníkový plyn. 

Túto novelu predstavili John Barrasso, republikánsky predseda výboru pre životné prostredie, demokrat Tom Carper a republikánsky senátor John Kennedy. Novela dopĺňa americký zákon o inováciách a výrobe z roku 2019, ktorý požaduje zníženie výroby a spotreby fluórovaných uhľovodíkov každé štyri roky do roku 2036 o 30 percent.

Fluórované uhľovodíky, používané v domácich a kancelárskych klimatizáciách po celých Spojených štátoch amerických, produkujú skleníkový plyn niekoľko stokrát silnejší ako oxid uhličitý. Aj keď boli pôvodne vyvinuté ako náhrada iného chemického chladiva, o ktorom sa zistilo, že poškodzuje ozónovú vrstvu, v súčasnosti sú taktiež považované za riziko pre klímu našej planéty.

„Tento návrh nás posúva o krok bližšie k postupnému znižovaniu množstva použitých fluórovaných uhľovodíkov a zároveň nám ponúka ekonomické výhody súvisiace s prechodom na nové technológie chladenia,“ uviedol vo svojom vyhlásení generálny riaditeľ Inštitútu pre vykurovanie a chladenie Stephen Yurek.

Všetkých 197 členských štátov OSN už ratifikovalo Montrealský protokol z roku 1987 o látkach poškodzujúcich ozónovú vrstvu a 102 z nich podpísalo dodatok z Kigali z roku 2016, ktorým sa fluórované uhľovodíky pridali na zoznam redukovaných látok potom, ako sa zistilo, že majú veľmi veľký potenciál zvyšovať rýchlosť globálneho otepľovania.

Keď USA zjednotia svoje pravidlá ohľadom využívania fluórovaných uhľovodíkov s krajinami, ktoré podpísali dodatok z Kigali, zvýši to ich konkurencieschopnosť na trhu s klimatizáciami, čiže to pre ne bude mať aj ekonomické výhody.

S odstupom času sa Montrealský protokol hodnotí ako veľký úspech – ľudstvo po jeho ratifikovaní prestalo používať 98 percent látok, o ktorých sa zistilo, že poškodzujú ozónovú vrstvu, a tým pomohlo spomaliť globálne otepľovanie. Zároveň sa tým znížilo riziko toho, že sa rakovina kože stane veľmi rozšíreným ochorením.

O novele zákona sa ešte nehlasovalo, ale s podporou republikánov má veľkú šancu prejsť republikánmi ovládaným Senátom. Hlasovať sa bude ešte tento rok.

Bývalý vojak pomáha ostatným veteránom s ich duševným zdravím – prostredníctvom videohier

blank
Foto: Pixabay

Jeden z veteránov americkej armády pomáha ostatným veteránom prostredníctvom svojho kanála na YouTube, ktorý sa venuje netradičnej kombinácii – videohrám a psychologickej pomoci.

Po tom, čo Christopher Boehm opustil armádu, sa dostal k mrazivej štatistike, podľa ktorej každý deň spácha 22 veteránov americkej armády samovraždu. Boehm, ktorý bol v minulosti fyzicky zranený a bojoval s problémami s alkoholom, sa dokázal stotožniť s bolesťou, ktorá dokáže dohnať vojnového veterána až k takému zúfalému činu, akým je samovražda. Christopher sa následne rozhodol, že chce ostatným vojakom pomáhať s prechodom do normálneho života po skončení ich vojenskej činnosti. 

Zistil, že americká armáda používa na nábor nových vojakov streamovaciu platformu Twitch, ktorá je medzi mladými ľuďmi veľmi populárna. Rozhodol sa, že použije podobnú technológiu, ale s tým rozdielom, že sa bude zameriavať na staršiu generáciu ľudí, ktorí mali skúsenosť s americkou armádou.

Christopher si založil YouTube kanál s názvom Bayonet X-Ray, na ktorom každé ráno vysiela 22-minútovú ukážku toho, ako hrá nejakú videohru. Dĺžka jeho živých vysielaní má symbolicky pripomínať počet vojakov, ktorí každý deň v USA spáchajú samovraždu. 

Jeho vysielanie však ani zďaleka nie je len o videohrách – takých kanálov sa už po celom svete nájde veľa. Christopherov kanál je výnimočný tým, že hranie videohier na svojich videách sprevádza rozprávaním o tom, ako poraziť posttraumatickú stresovú poruchu a depresiu, alebo o tom, ako zdravo žiť a ako si nájsť niečo, čo vás motivuje.

Táto činnosť je obzvlášť potrebná počas pandémie, ktorá mala veľký psychologický dosah aj na obyčajných ľudí, nieto vojnových veteránov.

 

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho svojim priateľom a známym na sociálnych sieťach.

Súvisiace články

Myslieť ponad krízu

Cyril Dunaj

Výber NM: Američania sa naďalej sťahujú z Afganistanu. V januári sa domov vrátia ďalší vojaci

Michal Lukáč

Vtedy som si povedal, že môžem umrieť, lebo viem, ako to funguje

Zuzana Hanusová

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania. Spracovanie a správu cookies nastavíte priamo vo Vašom prehliadači. Súhlasím Viac

Cookies