Podcasty Spoločnosť

Výber NM: Predseda krajne pravicovej strany bol odsúdený za použitie nacistickej symboliky

Foto: wikimedia

Prinášame vám výber udalostí, ktoré sú ukážkou, že kroky k dialógu sú možné. V dnešnom podcaste sa dozviete:

– Predseda krajne pravicovej strany ĽSNS bol odsúdený za používanie nacistickej symboliky

– Spúšťa sa nominácia na cenu Srdce na dlani – svoj názor môže vyjadriť aj verejnosť

– Bola udelená Nobelova cena za mier za rok 2020

– Facebook rázne zasiahne proti príspevkom popierajúcim holokaust

 

Predseda krajne pravicovej strany ĽSNS bol odsúdený za používanie nacistickej symboliky

Predseda strany Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba bol v polovici októbra odsúdený samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu na 4 roky a 4 mesiace odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Sudkyňa Mariana Kotlebu uznala za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd.

Skutku, ktorý viedol k tomuto rozsudku, sa odsúdený Marian Kotleba dopustil 14. marca 2017, v deň výročia vyhlásenia Slovenského štátu. Kotleba vtedy rozdával šeky, ktorých hodnota činila 1488 eur. Táto suma podľa súdnych znalcov pozostáva z dvoch symbolov, ktoré používa krajná pravica. Číslo 14 odkazuje na 14 slov Davida Lanea, amerického krajného pravičiara a teroristu odsúdeného na doživotie, ktorý povedal: „We must secure the existence of our people and a future for white children,“ čiže „Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí“. Číslo 88 odkazuje na ôsme písmeno v anglickej abecede, čiže „H“. Dve písmená „H“ za sebou symbolizujú nacistický pozdrav „Heil Hitler“. Kotleba tým podľa obžaloby verejne a na mieste verejnosti prístupnom najmä používaním hesiel prejavoval sympatie k rasistickej a neonacistickej ideológii.

Sudkyňa rozsudkom vyhovela požiadavke prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáša Honza. Ten požadoval uloženie trestu v dolnej polovici trestnej sadzby. Za paragraf, ktorý Kotleba porušil, sa udeľuje trest odňatia slobody vo výške 4 až 8 rokov.

„Konečne sa Slovenská republika dočkala rozsudku voči vrcholným predstaviteľom extrémizmu alebo vrcholnému predstaviteľovi extrémizmu na Slovensku. Pán Kotleba si zaslúžil nepodmienečný trest odňatia slobody, ktorý bol súdom uložený,“ povedal prokurátor.

„Samozrejme, nemôžem povedať, že som nadšený, pretože som čakal oslobodenie. Z odôvodnenia rozsudku je jasne vidno, že rozsudok bol napísaný vopred, že rozsudok dnes nebol tvorený, že to jednoducho bola pripravená vec,“ zareagoval na rozsudok Marian Kotleba.

Rozsudok je nepodmienečný, no ešte nie je právoplatný a obvinený sa môže odvolať na Najvyšší súd Slovenskej republiky. Pokiaľ aj ten potvrdí rozsudok Špecializovaného trestného súdu, Kotleba už nikdy nebude môcť kandidovať.

Spúšťa sa nominácia na cenu Srdce na dlani – svoj názor môže vyjadriť aj verejnosť

Verejnosť môže nominovať dobrovoľníkov, ktorí môžu dostať ocenenie Srdce na dlani. Po 20 rokoch existencie tohto ocenenia sa ocenenie bude odovzdávať vo všetkých krajoch Slovenska a aj na celonárodnej úrovni. Informovala o tom Tlačová agentúra Slovenskej republiky. Svoj názor je možné vyjadriť zaslaním nominácie do 8. novembra.

Toto ocenenie oceňuje ľudí, ktorí nezištne svojou činnosťou vylepšujú svoje okolie. „Ide o ocenenie tých, ktorí konajú dobré skutky bez nároku na finančnú odmenu, v prospech iných, v rôznych oblastiach spoločenského života, rozvoja, ochrany životného prostredia, kultúry, výchovy alebo vzdelávania a mnohých iných. Navrhnúť na ocenenie môže ktokoľvek na Slovensku, kto pozná výnimočnú osobu, organizáciu alebo projekt zasvätený nezištnej pomoci,“ uviedol marketingový manažér Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií Michal Miškovec.

Nomináciu môžu členovia širokej verejnosti odoslať pomocou webu www.srdcenadlani.sk, na ktorom sú dostupné všetky potrebné formuláre a informácie o ocenení. Spomedzi nominovaných jednotlivcov a organizácií víťazov vyberie porota zložená z ľudí, ktorí toto ocenenie získali v minulosti, a z predstaviteľov organizácií podporujúcich dobrovoľníctvo.

Tento projekt finančne podporilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Bola udelená Nobelova cena za mier za rok 2020

Nobelova cena za mier za rok 2020 bola udelená najväčšej humanitárnej organizácii na svete, ktorá kŕmi hladujúcich. Svetový potravinový program (WFP) získal ocenenie za „úsilie v boji proti hladu, za príspevok k zlepšeniu podmienok pre mier v oblastiach postihnutých konfliktom a za to, že pôsobí ako hnacia sila v snahách zabrániť zneužitiu hladu ako vojnovej zbrane.“ Informoval o tom denník SME.

V roku 2019 Svetový potravinový program poskytol pomoc takmer 100 miliónom ľudí v 88 krajinách, ktorí sú obeťami potravinovej neistoty a hladu – väčšina z nich kvôli vojnám a ozbrojeným konfliktom. Keď sa objavila pandémia koronavírusu, Svetový potravinový program dokonca zvýšil svoje úsilie.

„Je to výnimočná chvíľa,“ uviedol na stretnutí s novinármi v Ženeve hovorca Svetového potravinového programu Tomson Phiri. „V jednej chvíli, keď väčšina komerčných leteckých spoločností pozastavila prevádzku, sme boli najväčšou leteckou spoločnosťou na svete.“

Mali na to však poriadnu motiváciu. Ako uviedla samotná organizácia: „Až do dňa, keď budeme mať lekársku vakcínu, je jedlo najlepšou vakcínou proti chaosu.“ Nobelov výbor o tejto téme povedal: „V krajinách ako Jemen, Demokratická republika Kongo, Nigéria, Južný Sudán a Burkina Faso viedla kombinácia násilného konfliktu a pandémie k dramatickému nárastu počtu ľudí, ktorí žijú na pokraji vyhladovania.“

WFP bola založená v roku 1961 a sídli v Ríme, pričom má pobočky v 80 krajinách sveta. V súčasnosti je svetovo najväčšou organizáciou, ktorá sa venuje hladujúcim. Svetový potravinový program je oficiálne súčasťou Organizácie Spojených národov. Jeho cieľom je dosiahnutie „nulového svetového hladu“ do roku 2030.

Na Nobelovu cenu za mier bolo v roku 2020 nominovaných 318 kandidátov, pričom 211 z nich boli jednotlivci a 107 z nich boli organizácie. Mená kandidátov a informácie o tom, kto ich nominoval, sa podľa pravidiel Nobelovej ceny môže verejnosť dozvedieť až po päťdesiatich rokoch.

V roku 2019 sa držiteľom Nobelovej ceny za mier stal etiópsky premiér Abiy Ahmed za to, že sa snažil vyriešiť konflikt a ustanoviť mier so susednou Eritreou.

Facebook rázne zasiahne proti príspevkom popierajúcim holokaust

Mark Zuckerberg, zakladateľ prvej sociálnej siete na svete, ktorá v súčasnosti patrí medzi najväčšie firmy sveta, prostredníctvom statusu na sociálnej sieti informoval o tom, že firma mení svoje pravidlá. Odteraz bude zakazovať všetky príspevky, ktoré spochybňujú existenciu holokaustu, a ľudí, ktorí na Facebooku hľadajú informácie súvisiace s touto témou, presmeruje na overené zdroje. Informovala o tom tlačová agentúra AP a do slovenských médií túto správu priniesla Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

Facebook sa stal postupom času jedným z najčastejších spôsobov, akými sa ľudia dostávajú k informáciám. Pre mnohých sa dokonca stal jediným zdrojom informácií. Šéf a zakladateľ tejto siete si to uvedomuje.

Vo svojom statuse, ktorý uverejnil v polovici októbra, píše: „Už dlho sme zakazovali príspevky, ktoré chvália zločiny z nenávisti alebo masové vraždy vrátane holokaustu. S narastajúcim antisemitizmom však  rozširujeme naše pravidlá tak, aby zakazovali aj akýkoľvek obsah, ktorý popiera alebo skresľuje holokaust. Ak ľudia hľadajú informácie o holokauste na Facebooku, presmerujeme ich na dôveryhodné zdroje, aby získali presné informácie.“

Agentúra AP píše o tom, že počas leta sa spustila veľká kampaň vedená ľuďmi, ktorí prežili holokaust, ktorí požadovali, aby Facebook pristupoval ráznejšie k príspevkom spochybňujúcim holokaust. Mark Zuckerberg, ktorý je tiež Žid, im teda týmto krokom vyšiel v ústrety.

Čo viedlo Zuckerberga, ktorý ešte v roku 2018 vyhlásil, že takéto príspevky mazať nebude, k tomu, aby zmenil svoj názor? Sám o tom píše toto: „Vnútorne som bojoval sám so sebou. Nevedel som, či má väčšiu váhu sloboda prejavu, alebo škoda spôsobená popieraním hrôzy holokaustu. Vyjasnilo sa mi to vtedy, keď som videl údaje, ktoré ukazujú nárast antisemitského násilia.“

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho svojim priateľom a známym na sociálnych sieťach.

Súvisiace články

Voda zničila domy, ale aj spojila ľudí, hovorí Belgičan o živote po záplavách

Ján Heriban

Nedorozumenia vznikajú vtedy, ak si mladší alebo starší myslia, že iba im patrí pravda

Ján Heriban

Výber NM: Nech nám Svätý Otec pomôže ukončiť všetky nezmyselné spory, želajú si slovenskí biskupi

Michal Lukáč