Vedci sa jednoznačne zhodujú v tom, že dovolenka je pre našu myseľ nevyhnutná. Rovnako ako sa po ťažkej fyzickej aktivite potrebuje zregenerovať naše telo, potrebuje po intelektuálnom výkone oddych i náš mozog. Jednoducho povedané, naša myseľ potrebuje raz za čas reštart, aby mohla pracovať na optimálnej úrovni. Podľa kognitívnej vedkyne Sian Beilockovej prestávka umožňuje mozgu prísť s novými odpoveďami, pochopením a sviežimi nápadmi.
Už tri dni bez práce môžu pomôcť k tomu, aby sme si osvojili nové myšlienkové vzorce.
Štúdia uverejnená v časopise International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity naznačuje, že už tri dni bez práce môžu pomôcť k tomu, aby sme si osvojili nové myšlienkové vzorce. Dopriať si dovolenku preto nie je len niečo pôžitkárske, ale najmä zdravé. Ako ju však prežiť tak, aby bola skutočne časom regenerácie tela a mysle? Prinášame vám niekoľko tipov, ako nechať počas dovolenky myseľ zrelaxovať, no zároveň ju nenechať zaspať na vavrínoch.
Zablúďte do sveta príbehov
Letná dovolenka poskytuje skvelú príležitosť konečne sa dostať ku knihám, na ktoré ste si popri každodenných povinnostiach nevedeli nájsť čas. Ak sa vám na poličke kopí hŕba rozčítaných alebo ani nenačatých kníh, relax v prírode či pri mori môže byť práve vhodnou chvíľou po jednej z nich siahnuť.
Čítanie kníh je totiž skvelá metóda, ako váš mozog dostať do pohybu. Podobne ako cvičenie udržuje vo forme vaše svaly, čítanie zase vaše kognitívne funkcie, a to najmä schopnosť sústrediť sa a uchovávať si v pamäti informácie.
Skenovanie mozgu magnetickou rezonanciou ukázalo, že počas celého obdobia čítania a niekoľko dní po ňom sa zvýšila mozgová konektivita, najmä v somatosenzorickej kôre.
Čoraz viac výskumov ukazuje, že čítanie doslova mení vašu myseľ. Vedci z Emoryho univerzity v Atlante zistili, že čítanie zahŕňa komplexnú sieť obvodov a signálov v mozgu. Ako vaša schopnosť čítať dozrieva, aj tieto siete sú silnejšie a sofistikovanejšie. K tomuto výsledku prišli počas deväťdňového experimentu, keď dali čítať účastníkom román Pompeje. Ako sa v príbehu stupňovalo napätie, čoraz viac oblastí mozgu sa rozsvecovalo aktivitou. Skenovanie mozgu magnetickou rezonanciou ukázalo, že počas celého obdobia čítania a niekoľko dní po ňom sa zvýšila mozgová konektivita, najmä v somatosenzorickej kôre, časti mozgu, ktorá reaguje na fyzické vnemy, ako je pohyb a bolesť.
Úplne ideálne je, ak do tejto činnosti zapojíte aj svoje deti. Pravidelné čítanie s deťmi totiž buduje nielen ich pozitívny vzťah ku knihám, ale zároveň zlepšuje aj ich školské výsledky. Čítanie navyše rozširuje ich slovnú zásobu, buduje dobré komunikačné zručnosti a odbúrava stres podobne ako cvičenie jogy či smiech. Zo spoločného času stráveného pri obľúbenej knihe budete profitovať vy a rovnako aj vaše deti.
Nebojte sa byť kreatívni
Ak vás čítanie až tak veľmi nebaví, existuje množstvo iných spôsobov, ako dosiahnuť hlbokú úroveň kognitívnej aktivity. Tvorivé koníčky na to poskytujú skvelé príležitosti. V mnohých výskumoch sa zistili prekvapivé súvislosti medzi tvorivosťou a duševným zdravím. Skúmanie vašej tvorivej stránky môže byť skutočne prospešné pre vašu celkovú pohodu. Tvorivosť pomáha zvyšovať sebavedomie, zlepšuje náladu a dáva vám niečo nové, na čo sa môžete sústrediť. Toto leto je skvelý čas na začatie nového umeleckého projektu alebo remeselného nápadu pre domáceho majstra.
Bolo dokázané, že spôsob, akým mozog pôsobí počas tvorivých činností, je podobný zážitkom počas meditácie či mindfulness.
Uznávaný americký psychológ Brad Brenner hovorí, že keď ľudia niečo vytvárajú, či už ide o softvérový program, graffiti alebo výšivku, zvyčajne ich táto činnosť tak pohltí, že sa v nej úplne stratia. Tento akt tvorby si vyžaduje sústredenie a koncentráciu, pri ktorej multitasking nefunguje. Niektorí psychológovia tento stav tvorivosti nazývajú „flow“ (prúdenie, pozn. red.). V stave tvorivého prúdenia sa mozgové vlny spomalia a kreatívne myšlienky sa lepšie formujú. Okrem toho sa prefrontálna kôra dočasne deaktivuje alebo „utícha“, vďaka čomu sme menej kritickí k svojim nápadom a sme odvážnejší.
Bolo dokázané, že spôsob, akým mozog pôsobí počas tvorivých činností, je podobný zážitkom počas meditácie či mindfulness (všímavý stav mysle, pozn. red.). Tieto aktivity sú navrhnuté tak, aby vám pomohli dosiahnuť stav pokoja a šťastia blokovaním vonkajších podnetov.
Vybehnite do prírody
Pobyt v prírode je zmyslový a stimulujúci zážitok, ktorý nie je vôbec ťažké dosiahnuť. Skúste sa ísť prejsť do prírody vo svojom okolí a jednoducho si vychutnávajte pohľady, zvuky a vône. Kontakt s prírodou prináša veľa výhod pre fyzickú a mentálnu pohodu.
Výskum na univerzite v Minessote ukázal, že prostredie môže zvyšovať alebo znižovať úroveň nášho stresu, čo má následne vplyv na celé naše telo. To, čo vidíte, počujete, zažívate v každom okamihu, mení nielen vašu náladu, ale aj to, ako funguje váš nervový, endokrinný a imunitný systém. Tak, ako stres z nepríjemného prostredia môže vyvolať pocit úzkosti, smútku alebo bezmocnosti, dokáže príjemné prostredie tento stav zvrátiť. Výskum uskutočnený v nemocniciach, kanceláriách a školách ukázal, že aj obyčajná rastlina v miestnosti môže mať významný vplyv na znižovanie hladiny stresu a úzkosti.
Podľa vedcov z amerického štátu Illynois už dvadsať minút strávených v prírode denne pomáha eliminovať príznaky ADHD u detských klientov.
Príroda nám okrem toho pomáha vyrovnať sa s bolesťou. Keďže sme geneticky naprogramovaní na to, aby nás stromy, rastliny, voda a iné prírodné prvky fascinovali a prírodné scenérie prebúdzali našu schopnosť vnímať krásu, pohľad na ňu zároveň odpútava našu pozornosť od bolesti a nepohodlia.
Pobyt v prírode sa navyše javí ako účinná metóda pri liečbe prejavov spojených so syndrómom ADHD. Podľa vedcov z amerického štátu Illynois už dvadsať minút strávených v prírode denne pomáha eliminovať príznaky ADHD u detských klientov.
Vráťte sa do detského sveta hier
Jednou z charakteristických vlastností detí je, že sa hrajú. Pobehujú v kruhoch, búchajú do seba a skáču v kalužiach – nie s nejakým zámerom, ale jednoducho pre zábavu. A presne tak psychológovia definujú hru.
Zatiaľ čo u detí je hra považovaná prirodzený a a účinný spôsob učenia a spoznávania okolitého sveta, u dospelých je často vnímaná ako zbytočná. Hra však nie len spôsob, ako vypustiť paru a znížiť stres. Hra je základný emocionálny systém, ktorý je nevyhnutný pre rozvoj dieťaťa aj tvorivosť dospelých, a štúdie ukazujú, že zvyšuje spokojnosť s prácou, zlepšuje kreativitu a inováciu. Letná dovolenka poskytuje ideálny priestor na to, aby ste toto hravé dieťa v sebe opäť objavili.
Svet je nepredvídateľný a hra je spôsob, ako experimentovať s rôznymi kombináciami tak, aby sme zistili, čo funguje.
Jedným z hlavných benefitov hry je, že nás pripravuje, aby sme sa dokázali vyrovnať s radom neočakávaných skúseností, ktorým sme počas dňa vystavovaní. Svet je nepredvídateľný a hra je spôsob, ako experimentovať s rôznymi kombináciami tak, aby sme zistili, čo funguje.
Hráme sa však aj preto, že je to vo svojej podstate sociálne. Spoločné riešenie strategických úloh či skladanie puzzle sú jednými z najlepších spôsobov, ako sa spojiť s inou osobou. Dôvod je ten, že naše mozgy sa pritom synchronizujú, čo je stav známy ako nervová synchrónia.
Hýbte sa!
Štúdie ukazujú, že pravidelné cvičenie mení štruktúru tkanív nášho tela zjavným spôsobom. Napríklad zmenšuje veľkosť tukových zásob a zvyšuje svalovú hmotu. Menej viditeľný, ale možno ešte dôležitejší je významný vplyv cvičenia na štruktúru nášho mozgu. Niektorí odborníci sa dokonca domnievajú, že optimálne fungovanie ľudského mozgu počas celého života môže závisieť od pravidelnej fyzickej aktivity.
Jedným z hlavných benefitov cvičenia je, že zlepšuje neuroplasticitu mozgu. Prečo je však táto vlastnosť mozgu taká dôležitá? Pretože súvisí so schopnosťou mozgu meniť sa a prispôsobovať, čo ovplyvňuje základné kognitívne funkcie, ako je pamäť a učenie.
Keď sa naučíte iný jazyk alebo cestujete do neznámej destinácie, spôsob, akým si osvojíte nové údaje, závisí od „plasticity“ vášho mozgu.
Napríklad, keď sa naučíte iný jazyk alebo cestujete do neznámej destinácie, spôsob, akým si osvojíte nové údaje, závisí od „plasticity“ vášho mozgu, ktorá je zvyčajne prispôsobiteľnejšia, čím ste mladší. Dokonalým príkladom neuroplasticity je detský mozog, ktorý je vo vývoji.
Udržiavať svoj mozog vitálny aj počas leta je teda nepochybne dôležité. Mali by ste si však zvoliť aktivitu, ktorá vás bude skutočne baviť a robiť vám radosť. Týmto spôsobom budete môcť vyťažiť maximum z toho, čo sa rozhodnete urobiť – pre svoj mozog a celkovú pohodu.