S nákupnou turistikou cez rieku Moravu je koniec. Vyšší príjem, drahšie bývanie, no približne rovnaké výdavky na potraviny ako na Slovensku. Posledné roky platilo, že základné potraviny sú v Česku lacnejšie. Zdá sa, že to už nie je pravda.
Z porovnania cien v supermarketoch, ktoré sme urobili v októbri vyplýva, že ceny základných potravín v oboch krajinách sú približne rovnaké. Pri prieskume redakcia porovnávala ceny v obchodných reťazcoch, ktoré predávajú na oboch stranách hranice. Nezohľadňovala letákové akcie a brala do úvahy aj nižšie ceny pre zákazníkov so zákazníckymi kartami.
Kým na Slovensku stojí v Tescu liter polotučného mlieka pod privátnou značkou 89 centov, za Moravou je to aktuálne 22,90 korún. Takmer na halier rovnako. Podobne je to aj s inými potravinami.
Ťažko sa porovnávali služby mobilných operátorov, keďže na Slovensku a v Česku ponúkajú iné balíky. Pri paušáloch sú neobmedzené volania a sms v oboch krajinách štandard, rozdiel je v dátach. Vyššia konkurencia v Česku tlačí operátorov do zaujímavejších benefitov, rozdiely v cenách prakticky nie sú.
Vývoj potvrdzujú aj štatistiky
Výsledky prieskumu prekvapili. No fakt, že ceny potravín v Česku sa vyrovnávajú tým slovenským, potvrdzujú aj dáta Eurostatu. Potravinová inflácia bola totiž v Česku koncom leta vyššia ako pod Tatrami.
„Ceny v odbore potraviny a nealkoholické nápoje zostali v septembri v priemere nezmenené. Bol to výsledok zlacnenia 7 z 9 sledovaných potravinových položiek, najmä však mäsa a chleba s obilninami.
Rast cien v septembri brzdili klesajúce ceny pohonných hmôt o 4,4 % a dopravných služieb o 2,1 %, ale aj lacnejšie organizované zájazdy v závere letnej sezóny,“ informoval Štatistický úrad SR.
Na druhej strane správa Českej národnej banky spred pár dní potvrdzuje, že „v septembri rástli aj ceny potravín.“
Drahšia výroba na Slovensku
Aj podľa prieskumu portálu Numbeo, ktorý porovnáva životné náklady v rôznych krajinách, sa ceny potravín v Česku v priemere pohybujú na podobnej úrovni ako na Slovensku. Podľa ich zistení sú v Česku o niečo lacnejšie mliečne výrobky, sirupy a chlieb.
Sú to potraviny, ktorých nevyrobíme na Slovensku dostatok, nie sme sebestační. „Ak sú ceny potravín na Slovensku vyššie, je to spôsobené vyššou DPH na potraviny. Maržu máme rovnakú v oboch krajinách, takže to môže byť tým, že na Slovensku pravdepodobne nakupujeme drahšie,“ povedala pre Startitup finančná riaditeľka Lidl Slovensko Katarína Matejovie.
Slovenské potraviny sú podľa nej drahšie v porovnaní so zahraničnými. Môže to byť prekvapivé, no je to spôsobené tým, že slovenská produkcia je malá.
„Už len ten efekt úspory z množstva vyrobených potravín je v zahraničí väčší. Treba si priznať aj to, že na Slovensku máme veľký investičný dlh v potravinárskej výrobe,“ doplnila riaditeľka.
Typickým príkladom je mediálne populárne maslo, ktoré sa neoplatí vyrábať v malom, až od určitej kapacity. Preto na Slovensku v minulosti skončila výroba masla napríklad v mliekarňach v Bratislave, Liptovskom Mikuláši a inde. Pod slovenskými značkami sa preto dováža zo zahraničia, kde sa však často vyrába zo slovenskej smotany.
Platy a bývanie
Na životnú úroveň má veľký vplyv aj miera nezamestnanosti. Na Slovensku kontinuálne klesá, dokonca je už o málo nižšia ako pred pandémiou. Podobné je to aj v Česku, no na Slovensku je jej úroveň po celý čas približne 2-násobne vyššia ako v Českej republike. Platilo to pred 20 rokmi a platí to aj v súčasnosti.
Jedna vec je práca, druhá pláca. Na Slovensku je vďaka regionálnym rozdielom menej pracovných príležitostí a aj nižšie mzdy. Slovák zarobil v 2. štvrťroku 2024 priemerne 1 520 eur, zatiaľ čo v Českej republike dosahuje priemerný plat 45 854 Kč, teda približne 1 834 eur.
Dlhodobo je teda situácia s platmi lepšia v Česku. Vplyv na to má aj fakt, že v Prahe a v Brne žije viac ľudí pracujúcich v IT či v kreatívnych povolaniach, je tu vyššia konkurencia a teda aj firmy musia viac zaplatiť.
Z porovnania cien pri príležitosti 106. výročia vzniku spoločného štátu teda vyplýva, že ceny potravín sa vyrovnávajú, no v platoch sú na tom stále lepšie Česi.
Na životnú úroveň v oboch krajinách vplývajú aj ceny bývania a služieb. A tu vyhráva v porovnaní hlavných miest Bratislava, kde je priemerná cena za meter štvorcový podľa prieskumu, ktorý citovala agentúra SITA, v novostavbách do 4500 eur, v starších bytoch o pár stoviek menej. V hlavnom meste Česka je to v priemere až 5300 eur.
Ilustračné foto – Peter Kremský