Lieči ju vlastné umenie

Maľovať začala po operácii srdca, lebo ju rušil počuteľný tikot umelej chlopne. Foto: Lukáš Kubiš
Tešila sa na dôchodok a plánovala, ako sa bude starať o záhradu plnú kvetov v rodinnom dome. Ešte netušila, že tri mesiace po splnení tohto sna jej srdce poškodí chrípka a lekári ju zachránia operáciou umelej srdcovej chlopne. Život sa jej zmenil. Pribudol všadeprítomný tikot, nový počuteľný tlkot srdca, ktorý poznajú mnohí kardiologickí pacienti. A keďže ju rušil natoľko, že nemohla spávať, vzala do rúk štetec a začala tvoriť. Za štrnásť rokov Melánia Marenčáková namaľovala stovky obrazov, ktoré svoj domov okrem Slovenska našli i v Česku, Rumunsku a Poľsku. Usporiadala niekoľko výstav a jej diela zdobia viacero nemocničných oddelení. Autorka je dcérou maliarky, preto si v rozhovore tykajú.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Po celý život si pracovala ako ekonómka, no maľovať si začala až na dôchodku. Ako si sa k tomu dostala?

Po operácii srdca. V noci som nemohla spávať, jednak ma bolel hrudník a chrbát, ale rušilo ma aj tikanie umelej chlopne. A tak som sa vždy presunula k počítaču a práve na internete som sa dostala k obrazom kvetov. Vždy ma bavilo kreslenie. Na základnej škole som mala dobrú učiteľku, s ktorou sme maľovali zátišia, a celkom mi to išlo. A tak som si povedala, že to skúsim. Najskôr som začala s ceruzkami, ale zatúžila som po farbách. Čítala som aj knihy o maľbe. Najskôr som začala s temperovými farbami, potom som prešla na akryl.

Takže nebyť operácie srdca, zrejme by si nezačala maľovať?

Je to možné. Operácia prišla neplánovane, nemala som čas sa na zmenený stav pripraviť. Tešila som sa, že na dôchodku budem mať čas venovať sa záhrade, ale moja bezstarostnosť netrvala dlho. Dostala som ťažkú chrípku s vysokými teplotami a nie, neprechodila som ju. Poctivo som sa liečila, ale horúčky nepoľavovali. Keď konečne choroba ustúpila, zanechala vo mne pocit únavy až slabosti. Išla som k svojej všeobecnej lekárke, odtiaľ na EKG a veľmi rýchlo ma vzali na operáciu do Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb. Mala som šťastie v nešťastí, že nedošlo k srdcovému zlyhaniu. Operovali ma tri mesiace po tom, čo som nastúpila na dôchodok, 11. 11. 2008. Doteraz verím tomu, že v ten deň som sa narodila po druhýkrát. O tom, že ide o magický dátum, svedčí aj fakt, že presne v tento deň, hoci o niekoľko rokov neskôr, sa mi narodil vnuk. A teraz oslavujeme spolu.

Aké boli tvoje začiatky s maľovaním, kto ti pomohol?

Som ukážkový samouk. Veľa som sa dočítala v knihách, ale mnoho mi dali aj videá, ktoré ukazovali proces vzniku obrazu. To je skvelý výdobytok internetu. Sedela som vo svojom pracovnom župane, ktorý je dnes celý od farieb, v teple svojej izby a mala som mnoho učiteľov, ktorí ku mne prichádzali cez monitor a odovzdávali mi kus svojho umenia. V praxi som sa učila na vlastných chybách. Keď som nebola s výsledkom spokojná, nevzdala som sa, ale obraz som hneď premaľovala. Keď som s výsledkom bola spokojná a ukázala som obrazy švagrovi, ktorý nádherne maľoval, naučil ma robiť so špachtľou, aby som dosiahla 3D efekt.

Na tvojich obrazoch prevláda motív kvetov. Čím ťa priťahujú?

Kvety ma sprevádzali odjakživa. Tešia mi oči aj dušu, lebo sú priateľské. Či už ich máte v záhrade, alebo sú na lúke, alebo v poli, tak rozdávajú radosť. Obzvlášť rada mám slnečnice, orgován, divé maky a lúčne kvety. Nesú v sebe slobodu, odvahu aj krehkosť. Používam pozitívne, teplé farby a často mi ľudia povedia, že im pohľad na moje obrazy zlepší náladu. A to je pre mňa najväčšia odmena.

Ako môže koníček prerásť do výstavnej činnosti?

Sama neviem. V mojom prípade sa tak stalo na báze medziľudských vzťahov. Každoročne som sa liečila v kúpeľoch Sliač a z vďačnosti za to, že sa o mňa zakaždým vynikajúco postarali, som tam priniesla niekoľko obrazov. Slovo dalo slovo a mohla som tam usporiadať predajnú výstavu. Ako sa neskôr ukázalo, nebola posledná a dá sa povedať, že vďaka tejto svojej aktivite som získala množstvo priateľov. Výstavy som mala opakovane v spomínaných kúpeľoch, ale tento rok aj v krajskej knižnici v Nitre, pričom moje obrazy zdobia ambulancie aj niekoľko nemocničných oddelení v Nitre, odkiaľ pochádzam, ale aj steny polikliniky v Bratislave.

Prečo sú tvoje obrazy v toľkých zdravotníckych zariadeniach?

Manžel mi vždy hovorí, že by som sa najradšej rozdala. (Smiech.) Ale ozajstný dôvod je asi ten, že keď som ležala v nemocnici, tak som sa ocitla v sterilnom prostredí, oči mi blúdili po stenách a nemali sa o čo oprieť. Myslím si, že tak pacient, ako aj zdravotník by mali čas tráviť v motivujúcom prostredí, ktoré podporuje proces liečby. A keď môžem k tomuto procesu prispieť svojou troškou, rada tak urobím.

Maľuje s radosťou a obrazy často daruje.
Maľuje s radosťou a obrazy často daruje.

Aké ohlasy sa k tebe dostávajú?

Nielen ohlasy, ale chodia za mnou domov aj ľudia s prosbou, či by som im nenamaľovala obraz pre ich blízkych alebo len tak, pre nich. Množstvo obrazov som rozdala či už rodine, priateľom, známym, ale aj ľuďom v kúpeľoch. Niekedy vidím, že ich chytí za srdce konkrétny motív, ale vzhľadom na ťažkú dobu musia zvažovať, či si ho môžu dovoliť. Ale čo je krásne a za čo som vďačná, je, že medzi nami sa vyvinie puto. Jedna pani mi poslala poštou nádherné vlastnoručne háčkované náušnice, ďalšia mi uplietla papuče, jeden známy zase poslal klobásky a domácu slivovicu pre manžela a jedna priateľka, ktorá má už vyše osemdesiat rokov, mi upiekla penovú tortu. Vlastne sa mi potvrdilo, že dobro sa znásobuje. A, samozrejme, s množstvom ľudí si píšeme maily a voláme si pravidelne alebo pri príležitosti sviatkov.

V procese tvorby ťa zbrzdila náhla cievna mozgová príhoda, s ktorej následkami zápasíš dodnes. Uvažovala si nad tým, čo by si robila, keby si nemohla opäť maľovať?

To bolo ťažké obdobie. Bola som paralyzovaná na ľavú stranu tela, učila som sa opäť chodiť a fungovať. Nanešťastie, porážka prišla tesne predtým, ako naplno udrela pandémia. Takže z nemocnice ma urýchlene prepustili domov a rehabilitačné oddelenie reprofilizovali na covidové oddelenie. A tak mám trvalé následky a s nimi spojené bolesti, ktoré sa už v súčasnosti dajú ťažko odstrániť. Keď mám horší deň, tak nemaľujem. Do ľavej ruky dostávam silné kŕče, ktoré trvajú celé hodiny. Našťastie, nejde o pravú ruku, inak by som nemohla pokračovať v maľovaní. Niekedy sa musím aj prekonať silou vôle a napriek ťažkostiam vytvoriť obraz. Keď si niečo vezmem do hlavy, idem si za tým. Takto som namaľovala svojim spolužiakom zo základnej školy obrazy k sedemdesiatke. Žiaľ, v deň stretávky som tam nemohla ísť osobne, lebo ma zradilo zdravie, ale všetci boli dojatí, lebo s takým darom vôbec nerátali.

Kde všade sú tvoje diela?

V obývačkách, kuchyniach, chodbách, spálňach po celom Slovensku. Aj na farách, tam visia však obrazy anjelov a dražovského kostolíka. S láskou maľujem práve tento výjav, keďže som sa narodila v Dražovciach a pred rokmi som sa sem opäť vrátila. Tento malý románsky kostolík z 11. storočia mi pripomína domov. V obci máme aj folklórny súbor Tradícia, ktorý šíri našu kultúru v zahraničí a často vezme na potulky aj maľované kvety odo mňa. A tak viem, že moje obrazy sú aj v Česku, Poľsku a v Rumunsku.

Blížia sa Vianoce a ani sa nemusím pýtať, čo si praješ pod stromček. Tak sa teda len opýtam koľko a čoho.

Práve som si objednala bielu farbu, ale potešila by ma svetlohnedá, zelená, magentová a mentolová. A dochádzajú mi plátna, ako vždy. (Smiech.) Ale vieš čo, nič mi nekupuj, všetko mám.

Foto: autorka

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články