Výber nm: Česká a ukrajinská vláda sa v Kyjeve dohodli na spolupráci

Prinášame prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Národná stratégia má určiť ciele v oblasti výskumu a vedy
Zdroj: Pixabay

Národná stratégia má určiť zámery, ciele a priority Slovenskej republiky a princípy dobrého riadenia a efektívnosti v oblasti slovenského výskumu a vývoja. Vyplýva to z dokumentu vytvoreného Úradom vlády Slovenskej republiky, ktorý je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní, informuje portál Teraz.sk.

Táto stratégia v budúcnosti poslúži ako východiskový dokument pri príprave súvisiacich strategických a koncepčných materiálov štátnej vedeckej, technickej a inovačnej politiky, ktoré pripravujú ústredné orgány štátnej správy a ich podriadené orgány.

„Cieľom návrhu je zadefinovať systém riadenia výskumu, vývoja a inovácií naprieč jednotlivými ministerstvami, zabezpečiť koordinovanú tvorbu politík a vytvoriť vhodné prostredie na ďalší rozvoj výskumu, vývoja a inovácií a oblastí s nimi súvisiacich,“ uvádza sa v predloženom dokumente.

Podľa tohto dokumentu sú investície do výskumu, vývoja a inovácií najefektívnejším spôsobom, ako zvýšiť dlhodobú konkurencieschopnosť ekonomiky a kvalitu života na Slovensku.

„Slovensko však vo výskume, vývoji a inováciách výrazne zaostáva. Jeho postavenie je dlhodobo na chvoste politických priorít,“ píše sa v dokumente.

Stratégia pozostáva z hlavného materiálu a piatich príloh. Materiál je rozdelený do troch kapitol, v ktorých sa vláda snaží opísať hlavné problémy, s ktorými sa ľudia vo výskume a vede musia vyrovnávať.

Prvá kapitola sa venuje tomu, ako zvýšiť financovanie výskumu, vývoja a inovácií tak, aby prioritou bol koncový užívateľ. Druhá kapitola sa venuje problému nedostatočnej koncentrácie talentu a kvality života cez zmenu prístupu k vzdelávaniu.

Tretia časť hlavného materiálu navrhuje plán definície kľúčových oblastí a pokračovania procesu podnikateľského objavovania, v ktorom má Slovensko podľa vlády potenciál patriť k silným hráčom.

Predložené materiály obsahujú aj prílohy. Tie opisujú akčný plán implementácie národnej stratégie pozostávajúci z jednotlivých opatrení na dosiahnutie stanovených cieľov. Plán sa venuje najmä tomu, aký veľký bude vplyv reforiem na ekonomický rast, a aký účinok na príjmy do rozpočtu bude národná stratégia mať.

V jednej z príloh vláda hovorí, aké hodnoty považuje za hlavné merateľné ukazovatele efektívnosti stratégie.

Česká a ukrajinská vláda sa v Kyjeve dohodli na spolupráci
Zdroj: Twitter/Petr Fiala

Česká a ukrajinská vláda v Kyjeve rokovali o ďalšej spolupráci a podpísali vyhlásenie, v ktorom plánujú konkrétne kroky. Podľa portálu Teraz.sk to na sociálnych sieťach oznámil český premiér Petr Fiala.

Na rokovaní v Kyjeve sa okrem premiéra Fialu zúčastnili aj vicepremiéri Vít Rakušan, Marian Jurečka a Vlastimil Válek a ministri financií, obrany, zahraničných vecí a dopravy.

„Prijali sme spoločné vyhlásenie, v ktorom sa naše vlády zhodli na prehlbovaní našej spolupráce a množstve konkrétnych krokov,“ uviedol český premiér Fiala. Medzi témy spoločného rokovania patrili podľa Fialu najmä hospodárska spolupráca, povojnová obnova a medzinárodná podpora Ukrajiny.

„V záujme celého sveta je, aby sme aj naďalej poskytovali vojenskú techniku, aby Ukrajinci mohli pokračovať v statočnom boji a mohli sa účinne brániť ruskému agresorovi,“ povedal Fiala. Zároveň uviedol, že Česko bude naďalej pokračovať v humanitárnej a vojenskej pomoci Ukrajine.

Podľa českého premiéra chcelo Česko vládnou návštevou Ukrajiny ukázať, že sa v boji nemusí cítiť sama. „Prišli sme vo chvíli, keď bol poplach z dôvodu ruských útokov na ukrajinské mestá. To všetko nám pripomína, v akých podmienkach naši ukrajinskí priatelia žijú,“ podotkol.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ povedal, že návšteva českej vlády bola prejavom veľkej solidarity a podpory. Rokovanie vlád bolo podľa Šmyhaľa efektívne. „Na základe dnešných konzultácií sme podpísali tri zásadné dokumenty o ďalšom vývoji našej spolupráce,“ dodal.

„Česká republika vypracovala vlastný plán aj finančnej podpory Ukrajiny, ktorý zahŕňa podporu počas rokov 2023 až 2025, a to vo výške 20 miliónov eur každý rok,“ spresnil Šmyhaľ.

Podľa ukrajinského premiéra sa vlády počas rokovania dotkli aj otázok konfiškácie ruského majetku, ktorý by následne mohli použiť na obnovu Ukrajiny.

Šmyhaľ sa takisto poďakoval za poskytnutie pomoci ukrajinským utečencom, ktorí v Českej republike našli dočasný domov. Tiež vyjadril vďaku za podporu jeho krajiny pri jej snahe o integráciu do Európy.

Južná Kórea a USA spustili spoločné letecké cvičenie
Zdroj: Wikimedia Commons

Spojené štáty americké a Južná Kórea v pondelok spustili svoje doposiaľ najväčšie spoločné letecké vojenské cvičenie. Informovala o tom agentúra Reuters.

Operácia s názvom Vigilant Storm potrvá celý pracovný týždeň až do piatka. Zúčastní sa na nej približne 240 vojenských lietadiel (140 kórejských a 100 amerických), ktoré vykonajú dokopy približne 1 600 vzletov, ako informovalo minulý týždeň americké letectvo.

Toto cvičenie spomenuté krajiny organizujú každý rok. Tohtoročné cvičenie je však špeciálne tým, že sa počas neho uskutoční dosiaľ najvyšší počet cvičných vojenských úloh. Na manévroch sa zúčastnia popri iných lietadlách predovšetkým rôzne typy stíhačiek F-35. Na cvičenie vyslala tankovacie lietadlo aj Austrália.

Prvé spoločné cvičenie sa odohralo v roku 2015. Neskôr tieto cvičenia dočasne prerušil vtedajší prezident Moon Jae-in pre snahu o zmierenie medzi Kóreami.

„Južná Kórea a americké letectvo budú 24 hodín denne počas trvania cvičenia spolupracovať pri vykonávaní významných vzdušných misií – ako napríklad blízkej leteckej podpory či obranných a núdzových vzdušných operácií,“ uviedlo americké letectvo.

Letectvo ešte dodalo, že svoje schopnosti budú popri letcoch trénovať aj podporné pozemné jednotky. Tie si precvičia obranné postupy a schopnosť prežiť v prípade útoku.

Minulý týždeň v piatok juhokórejská armáda uskutočnila 12-dňové poľné cvičenie Hoguk-22, v rámci ktorého nacvičovala obojživelné pristátia a prekračovanie riek. Na niektorých operáciách v rámci tohto cvičenia sa zúčastnila aj americká armáda.

Severná Kórea však túto spoluprácu považuje za dôkaz nepriateľskej politiky Washingtonu a Soulu voči Pchjongjangu a označila ju za „nácvik na inváziu“. V reakcii na tieto cvičenia preto nedávno zorganizovala letecké cvičenie a pálila do mora delostrelectvom.

Južná Kórea a USA uvádzajú, že takéto cvičenia sú potrebné ako reakcia na hrozbu zo strany Severnej Kórey. Tá tento rok podnikla rekordné množstvo raketových testov a podniká tiež prípravy na obnovenie jadrových testov. Reuters pripomína, že by išlo o prvé raketové testy od roku 2017.

Autor
Články autora
Odporúčané
Predošlé
Ďalšie
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články