Výber nm: Nezadlžujte sa zbytočne kvôli Vianociam, pripomínajú Slovákom exekútori

Prinášame prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Ministerstvo spravodlivosti chce širšie aplikovať tzv. restoratívnu justíciu
Foto: Pexels

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky chce pri reforme trestnej politiky dávať dôraz na používanie restoratívnej justície a alternatívnych trestov. Rezort tvrdí, že medzi výhody takéhoto prístupu patrí rýchlejší a širší prístup ku spravodlivosti pre obeť a páchateľa, zníženie recidívy či celkové zníženie nákladov v systéme trestného súdnictva.

Na základe správy tlačového oddelenia rezortu o tom informovala Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

„Aj na základe objektívnych ukazovateľov sa potvrdzuje, že v prípade prečinov je oblasť restoratívnej justície vysoko efektívna a má pozitívny dosah na formovanie páchateľa a tým minimalizuje aj mieru rizika recidívy,“ tvrdí rezort. Pri reforme trestného zákona sa preto ministerstvo zameriava na riešenia, ktoré budú viesť odsúdených k náprave, resocializácii a čo najnižšej recidíve.

V rámci projektu Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v SR rezort kladie dôraz na vzdelávanie probačných a mediačných úradníkov, sudcov a prokurátorov.

Zároveň sa rezort snaží priblížiť výkon mediácie v trestných veciach subjektom tak, aby sme sa priblížili európskemu štandardu.

„Už v priebehu projektu sa potvrdilo, že existencia špecialistu má pozitívny dopad aj na kvantitatívne ukazovatele,“ uviedlo ministerstvo. Podľa rezortu platí, že čím väčší počet vhodných prípadov sa bude riešiť pomocou restoratívnych programov, tým viac budú uspokojené potreby poškodených a postupne sa zníži počet ďalších súdnych konaní.

V rámci projektu verifikovalo ministerstvo viaceré možnosti využitia mediácie pri vstupe do trestného konania v trestných veciach, ako aj pri vybraných zločinoch.

„Respektíve po vznesení obvinenia, čo malo pozitívny dosah pre poškodených v oblasti reparácie a reštitúcie, berúc do úvahy aj aspekty druhotnej viktimizácie,“ vysvetlil rezort.

Za ďalšiu pozitívnu stránku projektu ministerstvo považuje oblasť reparácie, kde len v rámci Žilinského kraja prispeli obvinení na ochranu a podporu obetí trestných činov sumou vo výške 70 046 eur.

Príspevok mal v ostatných siedmich krajoch hodnotu 89 631 eur. „Poznatky z projektu a výskumu s ním spojeným budú využité pri pripravovanej novele trestného zákona,“ dodalo ministerstvo.

Nezadlžujte sa zbytočne kvôli Vianociam, pripomínajú Slovákom exekútori
Foto: Pexels

Slovenská komora exekútorov (SKE) občanom pripomenula, aby sa pred Vianocami zbytočne nezadlžovali. Dlhy nadobudnuté bez poriadneho premyslenia môžu podľa komory v budúcnosti viesť k vážnym finančným problémom, ktoré sa neraz končia až exekúciou. Informovala o tom Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

„Žijeme v mimoriadne ťažkých časoch, sprevádzaných prudkým zdražovaním, energetickou krízou a nestabilným hospodárstvom. Ľudia si prirodzene túžia dopriať na Vianoce vyšší životný štandard, obdarovať či pohostiť svojich blízkych,“ uviedol prezident SKE Miroslav Paller.

Pokiaľ sa však ľudia rozhodnú obdarovať svojich blízkych bez poriadneho zamyslenia sa nad tým, či si to môžu dovoliť, môže to podľa neho viesť k finančným problémom, ktoré vedú k nesplácaniu záväzkov a napokon až k exekúcii. „Všetky dlhy raz bude treba splatiť a veriteľov nebude zaujímať, že o ne dlžníci požiadali pod vplyvom emócií a v túžbe urobiť radosť svojim najbližším,“ povedal Miroslav Paller.

Komora poukázala nielen na dlhodobejšie úvery, ale aj na rýchle pôžičky na poslednú chvíľu, ktoré môžu byť podľa nej veľmi nebezpečné. „Túžba obdarovať či pohostiť svojich najbližších určite nestojí za to, aby človek neuváženými finančnými záväzkami zobral na seba vážne bremeno do budúcnosti,“ uviedol prezident komory.

Ak sa už ľudia rozhodnú prevziať na seba pred Vianocami nové záväzky, mali by si nájsť takú alternatívu, ktorá ich v budúcnosti čo najmenej finančne zaťaží. „Určite je výhodnejšie vziať si úver z banky ako z nebankovej spoločnosti, ktoré majú nastavené menej prísne kritériá na bonitu klientov,“ uviedol Miroslav Paller.

Pri akomkoľvek úvere by sa podľa neho nemali zákazníci pozerať na úrokovú sadzbu ako na najdôležitejší parameter, ale mali by sa zamerať na takzvanú ročnú percentuálnu mieru nákladov, ktorá odráža všetky náklady na úver, vrátane rôznych poplatkov či poistenia.

„Pri spotrebných úveroch zaplatí občan na úrokoch tým menej, čím kratšiu dobu splácania si zvolí. Pri kreditných kartách sa zasa výrazne oplatí splatiť dlh v rámci bezúročného obdobia,“ dodal.

Krajiny dosiahli historickú dohodu o ochrane biodiverzity
Foto: Pexels

Krajiny sveta v pondelok dosiahli zásadnú dohodu o ochrane biodiverzity, ktorá má zabrániť pokračujúcemu vymieraniu druhov a ničeniu ekosystémov. Dohodu, vďaka ktorej by mala byť od roku 2030 chránená takmer tretina planéty, sa podarilo schváliť v priebehu posledného dňa 15. konferencie zmluvných strán Dohovoru OSN o biodiverzite (COP15) v kanadskom Montreale. Informuje o tom Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

„Predložený balík je schválený,“ uviedol v pondelok ráno na plenárnom zasadnutí konferencie jej predseda, čínsky minister životného prostredia Chuang Žun-čchiou. Toto vyhlásenie vyvolalo aplauz prítomných delegátov.

Podľa agentúrnych novinárov predstavuje dosiahnutá globálna dohoda doposiaľ najvýraznejší krok smerom k ochrane svetových oceánov a pevniny. Jej súčasťou sú aj finančné zdroje potrebné na ochranu prírodnej rozmanitosti v krajinách rozvojového sveta.

Najdôležitejšou časťou dohody je záväzok zaistiť do roku 2030 ochranu minimálne 30 percentám rozlohy svetovej pevniny a morí. V súčasnosti je takto chránených len približne 17 percent súše a 10 percent rozlohy svetových morí.

Podľa schváleného dokumentu by malo byť do roku 2030 vynaložených na ochranu biodiverzity 200 miliónov dolárov z verejných aj súkromných zdrojov. Pol miliardy dolárov by malo priniesť prehodnotenie štátnych podpôr zaisťujúcich nízke ceny palív či potravín.

Do roku 2025 by sa mal tiež zvýšiť príspevok na ochranu prírody v chudobných krajinách sveta, a to na minimálne 20 miliárd dolárov. Táto suma predstavuje takmer dvojnásobok súčasnej čiastky. Do roku 2030 sa tento príspevok pochádzajúci od bohatých krajín zvýši na 30 miliárd.

Výška tejto čiastky bola podľa novinárov hlavným sporným bodom pri rokovaniach o dohode o ochrane biodiverzity. Chudobnejšie krajiny totiž poukazovali na to, že bohatšie štáty bohatnú vďaka využívaniu práve ich prírodných zdrojov, a preto by mali viac prispievať na ochranu ich prírody.

Ešte nikdy v histórii sa nepodarilo dosiahnuť globálnu dohodu o ochrane prírody, ktorá by mala takýto rozsah. „Táto dohoda nám poskytuje šancu zabrániť (hroziacemu) kolapsu biodiverzity,“ povedal novinárom Brian O’Donnell, riaditeľ environmentálnej organizácie Campaign for Nature.

Podľa neho by tento dohovor mohol výrazne ovplyvniť súčasný trend straty rozmanitosti živých organizmov a ekosystémov po celom svete.

Autor
Články autora
Odporúčané
Predošlé
Ďalšie
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články