Výber nm: Primátori hlavných miest V4 navštívili Kyjev

Prinášame prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Nemecko posiela Poľsku batérie do systému Patriot
Foto: Wikimedia Commons

Nemecká armáda začala v pondelok presúvať do Poľska tri batérie systému protivzdušnej a protiraketovej obrany Patriot, informovala Tlačová agentúra Slovenskej republiky na základe správy od nemeckej agentúry DPA.

Nemecko chce týmto krokom pomôcť svojmu susedovi a zároveň spojencovi v rámci organizácie NATO so zabezpečením ochrany kritickej infraštruktúry nachádzajúcej sa na hraniciach Poľska s Ukrajinou.

Prví nemeckí vojaci do Poľska podľa nemenovaných zdrojov vycestovali zo severovýchodného Nemecka. Niekoľko dní po nich by do Poľska mali doraziť samotné batérie do systému protivzdušnej obrany Patriot.

Portál Euractiv uvádza, že vyškoliť vojakov, ako používať systém Patriot, trvá približne osem týždňov.

Na tomto presune techniky sa podľa agentúry DPA dohodla nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová a jej poľský náprotivok Mariusz Blaszczak. K tejto dohode došlo po tom, ako raketa v poľskej obci Przewodów v novembri zabila dvoch ľudí.

Batérie systému protivzdušnej a protiraketovej obrany Patriot používajú najmä Spojené štáty americké a ich spojenci. Vláda Spojených štátov amerických v decembri minulého roka Kyjevu prisľúbila, že Ukrajine tento systém dodá na obranu pred ruskými útokmi.

Podľa amerického ministerstva zahraničných vecí je Patriot schopný „zostreliť riadené strely, balistické rakety krátkeho doletu a lietadlá vo výrazne vyššej výške, ako predtým poskytovali systémy protivzdušnej obrany“.

V týchto dňoch si zároveň Ukrajina prevzala ôsmu samohybnú kanónovú húfnicu Zuzana 2 slovenskej výroby. Ide o poslednú z húfnic, ktoré sa Slovensko zaviazalo dodať Ukrajine. Dialo sa tak prostredníctvom štátnej akciovej spoločnosti Konštrukta-Defence.

Presun techniky sa odohral po tom, ako bola na účet rezortu pripísaná platba, uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany Slovenskej republiky Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Ukrajine sme k dnešnému dňu dodali celú batériu veľmi kvalitných delostreleckých systémov z produkcie nášho domáceho obranného priemyslu. Veríme, že ukrajinskí obrancovia zachránia s ich pomocou čo najviac životov a priblížia svoju vlasť k bezpodmienečnému víťazstvu nad nepriateľom, ktorý iba pokračuje v plienení, terorizovaní a zabíjaní, pretože na bojisku naďalej zlyháva,“ povedal dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď.

Konštrukta-Defence okrem toho, že Ukrajine dodá osem sľúbených húfnic Zuzana 2, pre Ukrajinu vyrobí aj 16 ďalších Zuzán. S výrobou zbraní budú finančne pomáhať Dánsko, Nemecko a Nórsko.

Primátori hlavných miest V4 navštívili Kyjev
Foto: Twitter/Matúš Vallo

Primátor Bratislavy Matúš Vallo a ďalší členovia Paktu slobodných miest, ktorý združuje primátorov hlavných miest krajín V4, čiže Zdeněk Hřib, Rafal Trzaskowski a Gergely Karácsony, sa minulý týždeň stretli v meste Kyjev s jeho starostom, Vitalijom Kličkom. Informovala o tom Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

Jednou z hlavných tém diskusií medzi primátormi bolo to, ako vytvoriť platformu pre dlhodobú pomoc a obnovu ukrajinských miest. Ukrajinské mestá by pomocou takejto platformy mali darcovským mestám odkazovať, akú pomoc práve potrebujú, a partneri na Západe budú priebežne sledovať, či niektoré z týchto požiadaviek dokážu splniť.

„Je logické, že na tejto pomoci sa podieľajú aj mestá a samosprávy, ktoré si najviac uvedomujú utrpenie ľudí, pretože mali k obyvateľom vždy najbližšie a najlepšie poznajú ich potreby. A nejde len o terajšiu pomoc, ale aj o výmenu skúseností, ktorá bude veľmi dôležitá po vojne, ako napríklad aj skúsenosti EÚ ohľadom energetickej efektívnosti,“ povedal bratislavský primátor.

Mesto Bratislava daruje Kyjevu 25 kusov 12-metrových autobusov Irisbus Citelis. Tie boli na bratislavských cestách nedávno nahradené novými 12-metrovými autobusmi SOR.

Primátori hlavných miest V4 absolvovali v Kyjeve aj stretnutie so zástupcom ministerstva zahraničných vecí a návštevu nemocnice pre vojnových veteránov, kde sa zotavujú účastníci bojov. Primátori navštívili aj mesto Buča v blízkosti Kyjeva, ktoré je silne poznačené vojnou.

Pápež pred svojou cestou odsúdil vykorisťovanie Afriky
Foto: Flickr

Pápež František odsúdil vykorisťovanie Afriky a jej obyvateľov. Vyjadril sa tesne pred svojou plánovanou cestou do Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu. Do týchto krajín pápež plánuje vycestovať 31. januára a zostať v nich do 5. februára. Informovala o tom Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

„Myšlienka, že Afrika existuje preto, aby bola vykorisťovaná, je tou najväčšou nespravodlivosťou… Toto majú mnohí ľudia v podvedomí a treba to zmeniť,“ povedal František v rozhovore pre španielsky časopis Mundo Negro. Rozhovor bol zverejnený tento víkend.

Afrika podľa hlavy Katolíckej cirkvi neoplýva len veľkým množstvom prírodných zdrojov, ale aj „duchovným bohatstvom“. To spočíva v inteligencii a vzdelanosti tamojších obyvateľov, uviedol pápež František.

Mnohé krajiny sveta Afriku vidia iba ako príležitosť na drancovanie, ale „nevidia inteligenciu, veľkosť a umenie tamojšieho ľudu“, myslí si pápež.

Konžskú demokratickú republiku a Južný Sudán mal pápež František navštíviť už v júli, ale kvôli problémom s kolenom bol nútený túto cestu presunúť. V rámci pôvodnej plánovanej cesty bola zahrnutá aj návšteva konžského mesta Goma, ktorá sa však napokon neuskutoční.

„Nemôžem tam byť, pretože partizáni (v tomto regióne) veľmi postúpili,“ povedal pápež. Dodal, že sa nebojí o seba, ale jeho prítomnosť by mohla vyvolať zhromaždenie veľkých davov ľudí, čo by mohli využiť partizáni.

„Potom hodia bombu na štadión a mnohých zabijú,“ uviedol.

Na východe Konga podľa štatistiky Spojených štátov amerických operuje okolo 130 rozličných ozbrojených skupín. Tieto skupiny sa najčastejšie snažia zmocniť sa prírodného bohatstva krajiny a popritom páchajú násilie na civilnom obyvateľstve daných oblastí.

Nominácie na Cenu Václava Havla boli spustené
Foto: Flickr

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) spoločne s Knižnicou Václava Havla a Nadáciou Charty 77 zverejnilo výzvu na predkladanie nominácií na Cenu Václava Havla za ľudské práva za rok 2023. Informovala o tom Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

Táto cena sa od roku 2013 udeľuje za mimoriadne počiny jednotlivcov alebo organizácií pri obrane ľudských práv. Tohtoročné nominácie, ktoré je potrebné napísať v angličtine alebo francúzštine a musia ich podpísať najmenej piati navrhovatelia, je možné predložiť do 30. apríla 2023.

Cena bude slávnostne udelená v októbri 2023 v Štrasburgu. Víťaz získa finančnú odmenu vo výške 60-tisíc eur, pamätnú plaketu a diplom.

Počas svojej existencie bola už táto cena udelená Vladimirovi Kara-Murzovi (Rusko), Marii Kalesnikavovej (Bielorusko), Ludžajn Hazlúlovej (Saudská Arábia), spoločne Ilhamovi Tohtimu (Čína) a Iniciatíve mládeže za ľudské práva (Balkán), Ojubovi Titijevovi (Rusko), Muratovi Arslanovi (Turecko), Nadii Muradovej (Irak), Ľudmile Alexejevovej (Rusko), Anarovi Mammadlimu (Azerbajdžan) a Alesovi Biaľackému (Bielorusko).

Autor
Články autora
Odporúčané
Predošlé
Ďalšie
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články