Výber nm: UNESCO rozhoduje o rozšírení zoznamu nehmotného svetového dedičstva

Prinášame prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

V Uruguaji sa rokuje o medzinárodnej zmluve o plastovom odpade
Foto: Pixabay

Delegáti z takmer 200 krajín sveta sa tento pondelok stretli v prímorskom meste Punta Del Este v Uruguaji, aby začali rokovať o príprave prvej globálnej zmluvy o boji proti znečisteniu plastmi. Informoval o tom portál Teraz.

„Vieme, že svet je značne závislý od (používania) plastov,“ uviedla pred začiatkom rozhovorov Inger Andersenová, ktorá je výkonnou riaditeľkou Programu OSN pre životné prostredie so sídlom v Nairobi.

„Plastová kríza je aj klimatická kríza. Plast má veľkú uhlíkovú stopu a veľkú chemickú stopu,“ povedala.

Rokovania v Uruguaji sa konajú po tom, čo sa účastníci Environmentálneho zhromaždenia OSN v marci v Nairobi dohodli na vytvorení medzivládneho výboru na rokovanie a finalizáciu právne záväznej zmluvy o plastoch. To má tento výbor stihnúť do roku 2024.

Toto rozhodnutie mnohí považujú za najväčší environmentálny pokrok od roku 2015, keď bola v Paríži podpísaná dohoda o obmedzení globálneho otepľovania.

Stretnutie v Uruguaji trvá päť dní a je len prvým krokom v procese rokovaní. Aby sa celý proces posunul vpred, sú ešte v pláne štyri ďalšie rokovania. Podľa Andersenovej je plán výboru ambiciózny, ale plne uskutočniteľný.

Ozrejmila, že účastníci stretnutia v Punta del Este budú spolupracovať na „transformácii celého životného cyklu plastov“. Ten zahŕňa výrobu polymérov, spôsob, akým značky a maloobchodníci používajú plasty, aj odpad, ktorý vzniká.

Tento cieľ si bude vyžadovať spoluprácu so súkromným sektorom, s ekológmi, komunitami a vyžaduje si aj silné politické vedenie.

Podľa údajov Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) sa celkový objem plastov v oceánoch za posledných päť rokov zvýšil o 50 percent, a to aj napriek zosilneniu boja proti plastovému znečisteniu na úrovni jednotlivých krajín.

Odborníci odhadujú, že každú minútu sa do mora dostane taký objem plastového odpadu, akoby sa do mora vysypal náklad jedného nákladného auta. Množstvo plastov, ktoré sa dostávajú do oceánov, sa do roku 2040 podľa odhadov strojnásobí. Stopy mikroplastov už boli objavené v ľudskej krvi, pľúcach, slezine, obličkách a dokonca aj v tkanive ľudského plodu.

Odborníci sa domnievajú, že znečistenie plastovým odpadom, ktoré je jednou z najhorších environmentálnych pohrôm na planéte, môže právne záväzná dohoda medzi jednotlivými krajinami skutočne zastaviť, ak na to bude dostatok politickej vôle.

Briti chcú pomôcť obetiam sexuálneho násilia zo strany ruských vojakov
Foto: Pixabay

Britský minister zahraničných vecí James Cleverly minulý týždeň na návšteve Kyjeva oznámil novú pomoc Ukrajine. Nový balík pomoci by mal zahŕňať aj podporu obetí sexuálneho násilia zo strany ruských vojakov, informuje portál Teraz.

V Londýne sa zároveň konala konferencia o predchádzaní sexuálnemu násiliu v ozbrojených konfliktoch, na ktorej sa zúčastnili predstavitelia z približne 70 krajín vrátane laureátov Nobelovej ceny za mier, irackej jezídky Nadie Muradovej a konžského gynekológa Denisa Mukwegeho, ako aj obetí takýchto zločinov.

Jednou z rečníčok bola aj ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská, ktorá vyzvala svet, aby reagoval na využívanie sexuálneho násilia ako zbrane vo vojne na Ukrajine. Ukrajinská prokuratúra podľa nej v súčasnosti vyšetruje viac ako 100 takýchto zločinov.

Podľa Zelenskej je však toto číslo iba malým zlomkom všetkých vojnových zločinov, ktoré sa počas ruskej vojny na Ukrajine odohrali.

„Príležitosti na ponižovanie Ukrajincov sa pre okupantov rozšírili a, žiaľ, sexuálne násilie a sexuálne zločiny sa nachádzajú v ich arzenáli,“ uviedla manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Podľa nej sa o sexuálnom násilí vo vojne všeobecne vie, pretože ruskí vojaci „sú v tomto veľmi otvorení“. Obete takisto podľa nej majú strach rozprávať o tomto zranení a obávajú sa, že by sa páchatelia mohli vrátiť a znovu im ublížiť.

„Preto je extrémne dôležité, aby sa to uznalo za vojnový zločin a aby sa potrestali všetci vinníci. Na to musí existovať globálna reakcia. Žiaľ, takéto vojnové zločiny budú vo svete pokračovať, pokiaľ si vojaci budú myslieť, že môžu vyviaznuť bez akéhokoľvek trestu,“ uviedla prvá dáma Ukrajiny.

Ukrajina spustila svoj vlastný podporný program, ktorý má pomáhať obetiam násilia. Podľa Zelenskej je prvým krokom k vyšetreniu a potrestaniu takýchto zločinov. Ukrajina sa podobné iniciatívy snaží spustiť aj v zahraničí, napríklad v Nemecku a v Českej republike.

Zelenská sa v Londýne stretla aj s Ashatou Murtyovou, manželkou britského premiéra Rishiho Sunaka. Spoločne ozdobili vianočný stromček pred oficiálnym sídlom premiéra na Downing Street.

UNESCO rozhoduje o rozšírení zoznamu nehmotného svetového dedičstva
Foto: Pexels

Medzi kandidátmi na zaradenie do Zoznamu nehmotného svetového dedičstva ľudstva sú tento rok francúzska bageta, alžírsky hudobný žáner rai či tuniské korenie harisa. Podľa tlačovej agentúry AFP začala Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) s rokovaniami o rozšírení zoznamu v pondelok v Maroku.

UNESCO skúma dokopy 56 návrhov na zaradenie do Zoznamu nehmotného svetového dedičstva ľudstva. Štyri z týchto návrhov, napríklad keramika čamskej komunity zo strednej časti Vietnamu, si naliehavo vyžadujú zachovanie.

Tohtoročné stretnutie v Maroku, ktoré organizácii UNESCO tento rok predsedá, je prvým po pandémii koronavírusu covid-19.

Svoje rozhodnutia bude UNESCO postupne zverejňovať na sociálnej sieti Twitter. Medzi kandidátmi sú napríklad tradičná čínska technika spracovania čaju, stredoázijský strunový hudobný nástroj rubab, kubánsky svetlý rum či tradičný srbský ovocný destilát „šljivovica“.

Zoznam nehmotného svetového dedičstva podľa organizácie UNESCO ctí tradície, praktiky a znalosti a všetky formy kultúry, ktoré sú nedotknuteľnými „ľudskými pokladmi“.

Na nehmotné dedičstvo sa však nezameriava len kvôli dedičstvu samému. Hudobný žáner rai sa napríklad neposudzuje len ako forma hudby, ale ako súčasť širšej kultúrnej tradície.

„Nehmotné kultúrne dedičstvo, prenášané z generácie na generáciu, je neustále obnovované komunitami a skupinami v reakcii na ich prostredie, ich interakciu s prírodou a ich históriou a poskytuje im pocit identity a kontinuity, čím podporuje rešpekt ku kultúrnej rozmanitosti i ľudskú kreativitu,“ uvádza UNESCO.

Autor
Články autora
Odporúčané
Predošlé
Ďalšie
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články