Ako Izrael za tri dni paralyzoval Hizballáh

Cieľom akcií nie je Libanon, ale Iránom podporovaný šiítsky Hizballáh. Ten zmenil kedysi pokojný Libanon na svoju teroristickú základňu
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Scény ako z filmu o slávnom Agentovi 007, Trójsky kôň v modernom podaní, presne a precízne mierený útok epických rozmerov, odvážna ukážka modernej technologickej vojny, novodobá verzia preventívneho úderu, ktorý za pár minút zdecimoval nepriateľa…

Takéto a podobné prívlastky pripisujú vojenskí analytici, ale aj médiá akcii z tohto týždňa voči bojovníkom šiítskej teroristickej organizácie Hizballáh na juhu Libanonu, podporovanej Iránom. Oficiálne nepriznaným, ale každému jasným autorom tejto akcie je Izrael.

Začalo to v utorok, keď v popoludňajších hodinách jeden po druhom explodovali tisícom teroristov Hizballáhu tak na juhu Libanonu, ako aj v Sýrii osobné komunikačné zariadenia na prijímanie správ (pagere – u nás predchodcovia mobilných telefónov).

Len pár mesiacov dozadu vedenie Hizballáhu rozhodlo o nahradení mobilov práve týmito pagerami ako „bezpečnejšími” a odolnými voči odpočúvaniu zo strany Izraela.

Teroristická skupina už v prvých hodinách explózií z nich okamžite obvinila Izrael a sľúbila pomstu. Izrael doteraz nič nekomentoval. Libanonské nemocnice zažívali totálny chaos. Medzi zranenými bol aj iránsky veľvyslanec v Bejrúte.

Bilancia bezprecedentného koordinovaného útoku bola na konci utorka 11 mŕtvych a okolo 4 000 zranených. Saudská televízia Al-Hadath informovala o približne 500 členoch teroristickej skupiny Hizballáh, ktorí pri útoku prišli o zrak. Ale to bol len úvod.

Bojovníci zahadzujú vysielačky

V stredu explózie pokračovali. Na rad prišli vysielačky, ale aj rôzne zariadenia s lítiovými batériami. V druhý deň unikátneho útoku išlo dokonca o väčšie výbuchy, ako v prípade pagerov, lebo vysielačky sú zariadenia s väčšími batériami.

Libanon zažíval kompletnú paniku. Príslušníci Hizballáhu doslova vyhadzovali vysielačky aj telefóny. Tým sa však stali organizáciou, ktorá medzi sebou vôbec nedokáže komunikovať. Bilancia druhého dňa – najmenej 500 výbuchov a zranených, najmenej 6 mŕtvych.

Medzi obeťami druhého dňa boli aj vysokí predstavitelia Hizballáhu, ktorí pre vzájomnú komunikáciu pri prípravách útokov na Izrael potrebovali výkonnejšie komunikačné zariadenia. Ich používanie paradoxne nariadil generálny tajomník Hizballáhu Hassan Nasralláh.

Podľa zdrojov agentúry Reuters Hizballáh zakúpil aj vysielačky približne pred piatimi mesiacmi, teda asi v rovnakom čase, ako pagery. Sýrska armáda nariadila, aby jednotky prestali používať vysielačky a namiesto nich sa spoľahli na pevné linky a iné rádiové systémy z 80. a skorších rokov minulého storočia.

Osudná porada

Prišiel však aj tretí deň. Uprostred očakávania pozemnej invázie na juhu oslabeného Libanonu letectvo Izraela  v piatok popoludní uskutočnilo nálet v južnej časti Bejrútu. Cieľom bolo stretnutie zástupcov viacerých teroristických skupín.

Zlikvidovalo pritom Ibrahima Aqilu, člena Rady džihádu, ktorý viedol elitné jednotky Radwan Force a bol dvojkou v hierarchii Hizballáhu po júlovej likvidácii Fuáda Šukra. USA na jeho hlavu vypísali odmenu 7 mil. USD pre úlohu pri bombovom útoku na kasárne americkej námornej pechoty v Bejrúte v roku 1983. Ruské zdroje dodali, že pri útoku zahynul aj šéf irackej pobočky Hizballáhu v Sýrii.

Podľa Sky News Arabia bol dvojdňový rozsiahly útok prostredníctvom pagerov a vysielačiek naprieč Libanonom a Sýriou možný len preto, lebo izraelská tajná skužba Mossad sa ku komunikačným zariadeniam Hizballáhu dostala už pred asi piatimi mesiacmi.

Bolo to teda skôr, ako sa distribuovali členom teroristickej skupiny. Podľa štvrtkovej správy denníka The New York Times izraelský Mossad založil kryciu spoločnosť, zodpovednú za dodávky pagerov Hizballáhu. Tie boli nastavené tak, aby mohli vybuchnúť.

Podľa uniknutého dokumentu z rozviedky Hizballáhu zahynulo pri výbuchoch pagerov a vysielačiek 879 osôb, z toho 291 vyšších veliteľov. Zdroje Hizballáhu pre sieť Al-Quds uviedli, že výbušný materiál v komunikačných zariadeniach bol ukrytý v konštrukcii batérie.

Prekvapuje pritom, že ho nedokázali detekovať ani colníci, ani špecializované zariadenia Hizballáhu, ktorý je inak v ose odporu voči Izraelu vnímaný ako najlepšie zorganizovaná skupina. Zdroj americkej spravodajskej služby pre ABC News uviedol, že Izrael plánoval operáciu na infiltráciu komunikačných zariadení Hizballáhu už 15 rokov.

Poriadok na severe

Podľa odborníkov ide o varovanie pre šíitske proxy milície Iránu, akú ľudskú cenu zaplatia, ak budú pokračovať v bombardovaní severného Izraela. Izrael má podľa The Wall Street Journal dostatok dôvodov zamerať sa na bojovníkov Hizballáhu, ktorí od 7. októbra vypálili na Izrael viac ako 8 000 rakiet a takmer na rok vyhnali z domovov 60 000 Izraelčanov.

“Žiadny suverénny štát to nemôže tolerovať a Izrael si nemôže dovoliť, aby teroristické milície podporované Iránom a operujúce v susedstve beztrestne bombardovali jeho územie. Útok cez pagere bol cielený, vybuchovali v rukách a vreckách bojovníkov Hizballáhu,” píše americký deník.

“Nemôžem si spomenúť na žiadnu podobnú spravodajsko-vojenskú operáciu s takým utajením, vynaliezavosťou, odvahou a dopadom … na tak rozsiahlom geografickom území. V rámci jedinej tejto operácie bola výrazne ochromená teroristická skupina Hizballáh,“ komentuje dianie na severe Izraela John Spencer, vedúci katedry štúdií mestskej vojny na Inštitúte modernej vojny vo West Pointe.

Hizballáh podľa neho už nemôže dôverovať svojmu vybaveniu, nemôže komunikovať a pravdepodobne zmení mnohé prvky svojich operácií, pričom môže urobiť ďalšie chyby, ktoré môže Izrael využiť.

Príde pozemná invázia?

Raritný útok na príslušníkov Hizballáhu cez ich osobné pagery môže byť úvodom k pozemnej operácii Izraela na juhu Libanonu. Diplomacia zo strany USA, ani zo strany niektorých európskych štátov totiž nefunguje. OSN zlyhala a s Hizballáhom vlastne spolupracuje.

Blíži sa preto okamih, keď si Izrael bude chcieť urobiť na severe poriadok sám. A to nie je nič nové pod slnkom. Izrael sa pri svojej obrane vždy mohol spoľahnúť len na seba.

Treba si však pamätať, čo tomu predchádzalo. Od 8. októbra 2023 na Izrael dopadlo viac ako 8 000 rakiet Hizballáhu. Okolo 70-80 000 civilistov je zo severu Izraela je utečencami vo vlastnej krajine.

Ak teda Izrael “zaútočí” na Libanon, nebude to ani útok, ani na Libanon. Za Izrael nevie urobiť poriadok žiadna medzinárodná autorita. Cieľom akcie nebude Libanon, ale Iránom podporovaný šiítsky Hizballáh, ktorý zmenil kedysi pokojný Libanon na svoju teroristickú základňu.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články