O nás

Kto sme

Sme spoločenské médium, ktoré sa snaží šíriť kultúru dialógu, vzájomného porozumenia a inklúzie. Naším cieľom je prispievať k zjednotenej spoločnosti bez polarizácie, založenej na rešpekte a udržateľnom ľudskom rozvoji.

Sme portál otvorený rozhovoru.

Pôsobíme v oblasti médií a networkingu. Chceme byť každodennou inšpiráciou pre ľudí na Slovensku, podieľať sa na formovaní spoločnosti a pozitívne na ňu vplývať. Ponúkame jedinečný priesečník tém, ktoré sa týkajú spoločnosti, rodiny a viery. 


Témy, ktorým sa venujeme

Spoločnosť
Snažíme sa poukazovať na problémy, ktoré môžu ohrozovať alebo rozdeľovať našu spoločnosť – vnímame jej súčasné výzvy i bolestivé rany. Hovoríme o prekonávaní rozporov a možnostiach, ktoré ponúka vzájomný dialóg.

Rodina
Rodina je miestom, kde sa učíme nastaviť si nielen správne hodnotové rámce, ale i rozvíjať vzťahy založené na vzájomnej úcte a prijatí.

Viera 
Viera a náboženstvo kultivujú v človeku hodnoty lásky, pokoja a porozumenia, ktoré sú základom lepšej spoločnosti.


Naše hodnoty

Dialóg
Sme otvorení rozhovoru. Sme presvedčení, že úprimný vzájomný dialóg je viac ako len rozhovor a dokáže obohatiť obidve strany. Preto sa snažíme prispieť k budovaniu spoločnosti, v ktorej sa ľudia počúvajú s porozumením a svoj názor vyjadrujú kultivovane. Veríme, že práve týmto spôsobom môžeme dospieť k riešeniam potrebným na naplnenie výziev, ktorým čelíme ako jedna spoločnosť.

Vzájomné porozumenie
Pre vzájomné porozumenie nie je dôležitá iba tolerancia, ale aj jeho neustále zveľaďovanie. Veríme, že tadiaľ vedie skutočná cesta k udržateľnému mieru medzi skupinami, komunitami a regiónmi.  

Inklúzia
Dosiahneme ju vtedy, keď sa nikto v našej spoločnosti nebude cítiť izolovaný. Nakoniec, žiadna spoločnosť nefunguje izolovane, ale je súčasťou jedného sveta. Všetci prosperujeme práve vďaka vzájomnej podpore a snahe o spoločné dobro.

Naša činnosť

Portál nm.sk 
Od roku 2018 pretavujeme naše témy a hodnoty do publicistického portálu otvoreného pre každého. Prinášame najmä rozhovory a reportáže, ale monitorujeme aj zaujímavé podujatia a pripravujeme podcasty.

Vydavateľstvo Nové mesto
Súčasťou projektu nm.sk je aj Vydavateľstvo Nové mesto, ktoré pôsobí na slovenskom trhu už od roku 1994. 

Časopis
Časopis Nové mesto vychádza v slovenčine od roku 1998. Názov Nové mesto je odvodený od názvu talianskeho časopisu Città Nuova, ktorý začal vychádzať v roku 1956 vďaka Chiare Lubichovej, zakladateľke Hnutia fokoláre. Jeho poslaním je hľadať nové inšpiratívne cesty k formovaniu zjednoteného sveta.

Od roku 2021 sú portál nm.sk a Vydavateľstvo Nové mesto pridruženými členmi iniciatívy Nuova Global, ktorá organizačne a strategicky spojila dovtedajšiu medzinárodnú rastúcu sieť redakcií Città Nuova vo svete. Združuje členské redakcie a vydavateľstvá na 5 kontinentoch a v 21 mestách. 

Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Náš tím

Martin Sepp

Konateľ Vydavateľstva Nové mesto

Strategický člen projektu nm.sk. Riaditeľ firmy Plaut Slovensko, občiansky aktivista, angažovaný laik, podnikateľ a filantrop.

Ľuboš Jančík

Riaditeľ Vydavateľstva Nové mesto

Vyštudoval ekonómiu na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Pôsobil ako štátny tajomník na ministerstve financií v rokoch 2020 až 2023. Spolu s tímom odborníkov pripravoval a presadil kľúčovú rozpočtovú reformu založenú na princípe viacročných výdavkových stropov. Pracoval aj ako analytik na ministerstve dopravy na Inštitúte stratégie, kde okrem iného spolupracoval na tvorbe revízie výdavkov v projekte Hodnota za peniaze. Predtým pôsobil ako ekonomický novinár v denníkoch Sme, Hospodárske noviny a Národná obroda.

Cyril Dunaj

Koordinátor knižného vydavateľstva

Po štúdiách v Taliansku a vo Francúzsku, kde získal doktorát z filozofie, pracoval vo vedení strednej školy v Lyone. Je členom rôznych výskumných akademických projektov. Pre nm.sk píše hlavne komentáre a úvahy.

Júlia Kubicová

Marketingová manažérka

Štúdiá katolíckej teológie si doplnila rigoróznou skúškou. V marketingu pracuje viac ako dvadsať rokov, z toho osem rokov aj ako obchodná riaditeľka. V médiach pôsobila ako moderátorka a osem rokov prispieva ako redaktorka.

Mária Valigová

Vedúca vydania časopisu Nové mesto

Vyštudovala na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Žije v Košiciach.

Mária Dolinská

Grafická dizajnérka

Vyštudovala produktový dizajn na TUKE v Košiciach. Po škole sa však venuje prevažne grafickému dizajnu. Je vydatá, má jedno dieťa a žije v Prešove.

Djuri Ramač

Projektový manažér Vydavateľstva Nové mesto

Pracoval v slovinskom Vydavateľstve Nové mesto a od roku 2019 žije na Slovensku. V našom vydavateľstve má na starosti logistiku, distribúciu a  predaj kníh.

Ivan Pokrývka

Projektový manažér Vydavateľstva Nové mesto

V našom vydavateľstve má na starosti logistiku, distribúciu a  predaj kníh.

Jozef Kotris

Šéfredaktor portálu nm.sk

So žurnalistikou začínal v tlačenom denníku Pravda a následne v SME, kde nabral odvahu na reportáže z vyčíňania fanúšikov a mapoval vývoj slovenskej športovej legislatívy či financovanie športu aj zo štátneho rozpočtu. Práve tu zachytil nástup onlinu a odvtedy pracuje neustále ako reportér a editor webov – po Zozname, RTVS a TV JOJ v nm.sk.

Mária Kohutiarová

Redaktorka portálu nm.sk

Vyštudovala katolícku teológiu. Pracovala ako učiteľka, katechétka a redaktorka viacerých portálov. Venuje sa témam manželstva, rodiny, výchovy a viery.

Mária Kostyálová

Redaktorka portálu nm.sk

Vyštudovala interdisciplinárne štúdiá zamerané na históriu a politiku Ruska a východnej Európy na Viedenskej univerzite.  Momentálne je aktívnou členkou Komunity Sant’Egidio. V nm.sk sa venuje najmä sociálnym témam a psychológii.

Michal Lukáč

Redaktor portálu nm.sk 

Spolupracovník Denníka Postoj. Študuje filozofiu a ekonómiu na Masarykovej univerzite v Brne. Venuje sa publicistike a tvorbe videí na platforme YouTube.

Ján Heriban

Redaktor portálu nm.sk

Vyštudoval masmediálnu komunikáciu v Trnave. Pracoval ako redaktor a moderátor v bratislavskom štúdiu Rádia Lumen. Spolupracoval s náboženskou a športovou redakciou RTVS. Je ženatý a žije v Bratislave.

Peter Kremský

Redaktor portálu nm.sk

Peter Kremský vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave a na Donauuniversität v rakúskom Kremse. Pracoval ako ekonomický novinár v Trende, SME a výkonný šéfredaktor portálu trendreality.sk. Písal aj komentáre pre aktuality.sk a bol výkonným riaditeľom Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS). V rokoch 2020 až 2023 pôsobil ako poslanec Národnej rady a predseda jej hospodárskeho výboru (OĽaNO). Bol spoluautorom prorodinnej politiky vtedajšej vlády. Miluje hory, cestovanie a šport, najmä cyklistiku.

Jozef Turlík

Brand manažér Vydavateľstva Nové mesto

Vyštudoval produktový dizajn. Pracuje ako freelancer na viacerých projektoch. V Novom meste má na starosti vývoj produktov a budovanie značky.  Je ženatý, má dve deti. Žije v Bratislave.