Ceny na Slovensku v júli vzrástli oproti minulému roku o 2,6 %. Znamená to mierne zrýchlenie inflácie oproti predchádzajúcim mesiacom, keď sa pohybovala tesne nad dvoma percentami. Informoval o tom Štatistický úrad SR, ktorý zverejnil aj to, ako inflácia dopadá na jednotlivé sociálne skupiny.
Domácnosti zamestnancov a nízkopríjmové domácnosti pocítili vyšší rast cien, v oboch prípadoch bol tesne nad priemernou infláciou – na úrovni 2,7 %. V domácnostiach dôchodcov bola inflácia nižšia – 1,9 %. Miera inflácie pre tri špecifické sociálne skupiny má mierne iné hodnoty, vyplýva to z inej štruktúry výdavkov týchto domácností v rámci spotrebného koša.
Najväčší vplyv na jej výšku malo predovšetkým vyššie tempo rastu cien potravín a nealko nápojov v júli. Negatívne vývoj v júli ovplyvnilo tiež zvýšenie cien rekreácie a kultúry, najmä dovolenkových zájazdov, ale aj poštových a telekomunikačných služieb, či cien farmaceutických výrobkov v zdravotníctve.
Zvýšenie menej pocítili domácnosti dôchodcov najmä v oblasti dovoleniek, či poplatkov za mobilné a internetové služby, ktoré využívajú menej. Na druhej strane tvoria väčší podiel celkových výdavkov ako v ostatných typoch domácností výdavky za lieky.
Rast cien sa mierne zrýchlil aj v odbore bývanie a energie, k čomu prispeli vyššie ceny za odvoz odpadu. Vo všetkých typoch domácnosti bol citeľný aj rast priemerných cien v doprave, čo ovplyvnili vyššie ceny pohonných látok a dopravných služieb oproti vlaňajšku.
Aj v súhrne za sedem mesiacov tohto roka sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 2,6 %, v domácnostiach zamestnancov to bolo o 2,8 %, v nízkopríjmových domácnostiach o 2,6 %. Najmenej sa zdražovanie dotklo domácností dôchodcov, kde to bolo len o 2 %.
Dôvodom je najmä to, že infláciu poháňajú najmä rastúce mzdy, ako aj výdavky na energie. Rýchlejšie preto zdražujú služby, kde je trvalo nedostatok pracovníkov a firmy ich zvyčajne lákajú vyššími platmi. Dôchodcovia však tieto služby využívajú menej, ich spotrebný kôš viac ovplyvňujú ceny potravín, liekov a bývania, ktoré brzdí silná konkurencia.
Graf – Štatistický úrad SR, ilustračné foto – Peter Kremský