Predvianočná cesta Roberta Fica do Moskvy, kde rokoval o údajne lacnejšom plyne, okamžite rozprúdila vášne na domácej politickej scéne. Kým premiér hovorí o záchrane Slovenska pred energetickou krízou, odborníci upozorňujú, že krajina už dnes dokáže fungovať na základe diverzifikovaných zdrojov.
Bývalý minister hospodárstva Karel Hirman v rozhovore vysvetľuje, prečo Ficove rokovania môžu byť len politickým divadlom, aké sú reálne plynové zásoby Slovenska a prečo je hrozba plynového kolapsu len zbytočným strašením.
Od januára tohto roka Ukrajina ukončila tranzit plynu z Ruska do EÚ a Moldavska cez svoje územie. Ako dlho už vie Slovensko o tom, že Ukrajina neplánuje predĺžiť zmluvu so spoločnosťou Gazprom?
O nepredĺžení tranzitného kontraktu s Gazpromom rôzni ukrajinskí predstavitelia – minister energetiky, či dnes už exprezident Naftohazu opakovane verejne hovorili od masívneho útoku Putinovej armády, teda od februára 2022.
K tomu prispela aj ruská okupácia jedného z pohraničných vstupných bodov na rusko-ukrajinskej hranici na jednej z tranzitných trás – Sochranivky. Odvtedy Gazprom už definitívne prestal plniť aj platnú tranzitnú dohodu a v rozpore s kontraktom s Naftohazom jednostranne znížil fyzický objem tranzitu plynu smerom na Slovensko a do EÚ.
Súčasne jednostranne znížil aj platbu za tranzit, hoci podľa kontraktu má povinnosť zaplatiť za objednanú kapacitu, aj keď ju naplno nevyužije. Podobné ustanovenie má Gazprom aj v kontrakte so slovenským Eustreamom.
Aké sú podmienky Gazpromu a Kremľa voči Ukrajine pre prípadné pokračovanie súčasnej tranzitnej dohody a odkedy sú známe?
O týchto podmienkach verejne opakovane hovoril hlavne Putin po februári 2022. Tou zásadnou je, že Naftohaz, ktorý mal tranzitnú dohodu s Gazpromom, sa musí jednostranne zriecť všetkých nárokov z už vyhratej arbitráže v sume viac ako 4 miliardy USD.
Táto suma predstavuje odškodnenie za majetok, ktorý Naftohazu zhabala ruská strana po anexii Krymu – hlavne tamojšie ložiská plynu a podzemný zásobník. Súčasne Moskva požadovala, aby Naftohaz nepodal ďalšiu arbitrážnu žalobu v avizovanej výške približne 1,2 miliardy USD za už spomínané neplnenie tranzitného kontraktu.
Prečo Fico tvrdí, že rozhodnutie o nepredĺžení zmluvy na tranzit ruského plynu bolo jednostranným krokom prezidenta Zelenského? Aká je skutočnosť?
Podmienky ruskej strany boli pre ukrajinskú stranu neprijateľné. Veď keby s nimi Ukrajinci súhlasili, nasledujúce roky by vlastne tranzitovali Putinov plyn do Európy úplne zadarmo.
Súčasne podľa ukrajinských expertov na medzinárodné právo reálne hrozilo, že dobrovoľné vzdanie sa odškodnenia za zhabaný plynárenský majetok na Kryme by Rusko mohlo následne využiť ako precedens. A vyhlásiť, že týmto Ukrajina vlastne uznala ruskú zvrchovanosť nad Krymom.
Čo toto rozhodnutie od 1. januára znamená pre Slovensko v praxi?
Zastavil sa prítok a preprava ruského plynu cez ukrajinsko-slovenskú hranicu a ďalej smerom na Rakúsko. Gazprom teda nie je schopný plniť svoje záväzky z kontraktov s SPP a Eustreamom.
SPP bude nakupovať v zmysle kontraktov podpísaných ešte za môjho pôsobenia ako ministra hospodárstva plyn od iných európskych renomovaných dodávateľov (podobne ako to už od novembra robí rakúsky OMV). Eustream už má výpadok tranzitných platieb od Gazpromu zohľadnený v nových tohtoročných tarifách.
Je určite škoda, že vyše 50-ročná éra dodávok a tranzitu sibírskeho plynu do Európy cez Ukrajinu a Slovensko sa skončila. Ukončil ju Putin, ktorý tak doslova hodil do koša tvrdú prácu nielen sovietskych, ruských a ukrajinských plynárov, ale aj svojich predchodcov v Kremli. Tí sa vždy veľmi citlivo vyvarovali toho, aby do plynárenskej spolupráce s Európou miešali politiku. O vojne ani nehovoriac.
Ako sa premietne zastavenie tranzitu ruského plynu do cien pre slovenské domácnosti a priemysel? Aký to môže mať dopad na štátny rozpočet v rámci existujúcich kompenzačných schém?
Všetky, zdôrazňujem všetky ceny v kontraktoch na akýkoľvek plyn obchodovaný v Európe – či už potrubný z Ruska, Nórska či severnej Afriky a Kaukazu alebo skvapalnený LNG, sa odvíjajú od cien na spotových obchodných bodoch. Pre náš trh sú dlhodobo určujúce hlavne spotové body v Nemecku a Rakúsku.
Finálna cena potom záleží od šikovnosti obchodníka, objemu plynu, dĺžky a harmonogramu dodávok v jednotlivých kontraktoch. Rozhodnutie Ficovej vlády nezvýšiť ceny plynu ani o euro a dotovať ich všetkým domácnostiam z našich daní bez ohľadu na sociálnu situáciu jednotlivých domácností – aj pre milionárov s bazénami rovnako ako pre mnohodetné a dôchodcovské domácnosti je zlé a pre nás veľmi drahé. Bez ohľadu na to, či k nám prúdi ruský plyn, alebo nie.
Často počujeme, že plyn z Ruska je lacnejší ako ten z iných zdrojov, teda z Nórska, Kataru, USA… Ako to naozaj je v prípade ceny aj s distribúciou?
Ako sa tvorí cena na akýkoľvek plyn v Európe, som opísal vyššie.
Robert Fico hovorí o údajnej plynovej kríze… ako to v skutočnosti je? Existuje riziko nedostatku tejto komodity?
Plynu je v Európe aj na Slovensku dosť. Ako som zdôraznil, SPP a iní dodávatelia plynu na slovenskom trhu majú dostatočné zmluvy nahradzujúce ruský plyn.
Pre pochopenie: podiel plynu, ktorý Gazprom posledné dva roky dodával do Európy tranzitom cez Ukrajinu, mal na trhu cca 3,5 percentný podiel. Perličkou je, že samotný Gazprom vo svojom finančnom pláne pre rok 2025 predpokladá zníženie cien plynu v Európe. Takže ani Gazprom nám v Európe žiadnu plynovú krízu nepredpovedá.
Aké rezervy plynu má Slovensko momentálne k dispozícii a na aké obdobie sú tieto zásoby postačujúce?
Zásoby plynu na Slovensku, ktoré tu pred zimou uskladnili obchodníci s plynom – a zvlášť SPP – sú takmer rekordné a spolu so spomínanými diverzifikačnými kontraktmi stačia na bezproblémové zásobovanie plynu nielen na túto zimu.
Aké alternatívne zdroje a na aké obdobie sú kontrahované? Aké dodávateľské cesty plynu má Slovensko k dispozícii?
Treba zdôrazniť, že Slovensko ako krajina ani vláda, žiaden plyn nikdy nenakupovali. Robia to obchodníci s plynom, ktorých je niekoľko, aj keď najväčším je stále SPP. Navyše nie sme izolovaný “plynárenský ostrov” uprostred Európy.
Z plynovej krízy v januári 2009, keď Gazprom náhle jednostranne zastavil dodávky plynu cez Ukrajinu a nám vtedy naozaj reálne hrozil nedostatok plynu, sa naše plynárenstvo poučilo a zásadne zmenilo. Máme dostatočné kapacitné prepojenia so všetkými susedmi a cez nich na európsky plynárenský trh. O kontraktoch som už hovoril.
Je diverzifikované portfólio dodávateľov plynu postačujúce na riadne fungovanie domácnosti a priemyslu?
Obchod s plynom je ako každý iný. Ak chcú jednotliví obchodníci v tvrdej konkurencii na trhu obstáť, tak musia mať dosť plynu pre zákazníkov. Ako som povedal, nie sme izolovaný ostrov a ak nejaký obchodník zlyhá, nahradí ho iný. Plynu je v Európe naozaj dosť.
Medzi alternatívami sa často spomína Azerbajdžan… Vy ste to už viackrát popreli.
Tak, ako to bolo opisované – vraj nejaké dodávky vraj azerbajdžanského plynu cez Rusko a Ukrajinu – je nereálny projekt. Už len preto, že aktuálne sa jednoducho v Azerbajdžane neťaží toľko plynu, aby mohol vymeniť ten ruský, ktorý išiel doteraz cez Ukrajinu. Celá táto schéma dodávok bola pofidérna. A vlastne ju nikto zo zmieňovaných zainteresovaných strán nikdy oficiálne seriózne nepotvrdzoval.
Fico hovorí, že Slovensko príde rádovo o stovky miliónov eur, ktoré získavalo z tranzitných poplatkov. Čo je na tom pravdy? Do akej miery zastavenie plynu z Ruska zasiahne štátny rozpočet?
Zasiahne to príjem štátu z dividend z Eustreamu. Avšak ten sa dostal do straty už v minulom roku, keď tranzit ešte bol. Ako som spomínal, už vtedy Gazprom od útoku Putinovej armády neplnil svoje zmluvné objemy tranzitu cez Ukrajinu. A to pocítil aj Eustream a štátny rozpočet na dividendách.
Slovenský premiér recipročne hrozí Ukrajine zastavením dodávok elektrickej energie, ktoré je de facto porušením zmluvných záväzkov v rámci EÚ.
Plyn z Ruska už pár dní stojí, ale elektrina cez Slovensko prúdi. Máme to brať ako napínanie politických svalov pre jeho voličov, alebo môže z toho niečo splniť? Aké dopady môžu mať tieto kroky premiéra pre Slovensko?
Fico zbytočne Slovensko strápňuje a robí z neho nedôveryhodného partnera. Dodávky elektriny na Ukrajinu sa odohrávajú podľa pravidiel EÚ v kooperácii a pod dohľadom združenia európskych operátorov elektrických sietí ENTSO-E. Navyše túto elektrinu dodávajú európski obchodníci s elektrinou.
Vôbec to nie je len nejaká humanitárna záležitosť a tobôž už nie Slovenska. Fico sa skrátka vyhráža niečím, na čo vlastne nemá právomoc a čím by vlastne aj našu krajinu obral nielen o renomé, ale aj o peniaze. Obávam sa, že tomu celému vlastne nerozumie.
Ilustračné foto – Peter Kremský
Jedna odpoveď
legenda o lacnom plyne z ruska je +/- hoax.
rusi nám, pokiaľ viem, predávajú plyn za ceny, ktoré sú na svetových burzách, čiže nie lacnejšie!
nám by plyn teoreticky ! mohol zlacnieť iba vďaka preprave na zlý západ, avšak si myslím, že tieto peniaze končia v úplne iných vreckách, ako je rozpočet.
žiaľ, vláda nám doslova klame