MUDr. Dalibor Fedák pôsobí ako lekár na Klinike úrazovej chirurgie a ortopédie Fakultnej nemocnice Trnava, je predsedom Lekárskeho Odborového Združenia (LOZ) Trnava a členom Výboru LOZ.
Podľa ministra zdravotníctva Kamila Šaška splnila vláda lekárskym odborom 90 % požiadaviek a výpovede visia na cca 63 eurách platu. Ako to vidí odborové vedenie lekárov?
Tvrdenia ministra sú veľmi tendenčné a nepravdivé. Na Výbore NR SR pre zdravotníctvo 5. 12. 2024, ktorý iniciovali opoziční poslanci minister priznal, že nie je splnených 90 % požiadaviek. Veľmi radi vsúvajú do vyhlásení aj tvrdenie, že je niečo v plnení, čiže o tom ešte rokujeme.
Od prvého dňa minister ku každému bodu memoranda z roku 2022 (Memorandum o zlepšení systému zdravotníctva 2022, podpísané Hegerovou vládou, pozn. redakcie), ale aj z roku 2011 vydával súhlasné stanovisko, že s ním nemá problém.
Čo sa týka platov, zatiaľ v podstate neprebehli žiadne rokovania. Tých 2 200 lekárov, ktorí podali výpovede v roku 2022, má svoje mzdy garantované pracovnou zmluvou. Dokonca v niektorých nemocniciach to riaditelia dali do zmlúv všetkým zamestnancom, aj tým, ktorí vtedy nepodali výpovede.
Napríklad na pracovisku, kde pracujem ja (Fakultná nemocnica Trnava, pozn. redakcie), je to aj v kolektívnej zmluve pre všetkých zamestnancov. To znamená, že zmena zákona by na ich valorizáciu nemala žiadny vplyv. Výpovede sme podali z dôvodov porušovania dohôd a neplnenia memoránd.
Zástupcovia Jednoty dôchodcov na Slovensku tvrdia, že ste v porovnaní s výškou platu v štátnej správe nenažraní. Ide už ozaj len o vašu výplatnú pásku?
Tvrdenia pána RSDr. Michala Kotiana považujem za veľmi nešťastné. Tento pán je v dozornej rade Sociálnej poisťovne, kde poberá od štátu takú odmenu, o akej sa mnohým dôchodcom ani nesníva.
Samotný spolok zastrešuje okolo 92-tisíc členov, pritom dôchodcov máme okolo 1,1 milióna. Viem, že s týmto tvrdením pána predsedu nesúhlasí veľká časť jeho spolku.
Neviem, akú výšku platu by si predstavoval pre lekárov… Žijeme v určitom trhovom mechanizme. Len zákon, ktorý garantuje a valorizuje mzdy všetkým zdravotníckym povolaniam spôsobil, že v roku 2023 pribudlo oproti roku 2022 do slovenských nemocníc 594 zdravotných sestier.
To sa za samostatnosti Slovenska nikdy nestalo. Tiež pribudlo 296 lekárov a prodekan košickej lekárskej fakulty prof. Jarčuška sa vyjadril, že nikdy doteraz neostalo po promócii pracovať na Slovensku tak veľa nových lekárov.
Tento zákon skutočne výrazne pomáhal nemocniciam s personálom a vláda Roberta Fica ho bez predošlej diskusie zmenila. Takže nejde o výplatnú pásku, my máme mzdy garantované. Ide o to, či dokážeme byť dosť konkurencieschopní a príťažliví, aby tu chcel ešte niekto pracovať.
Ľudia sú znepokojení a situácii nerozumejú, majú obavy o svoje zdravie. Poďme teda do konkrétností – mohli by ste pomenovať bežné akútne problémy zdravotníctva na Slovensku, ktorých riešenie požadujete?
Mám rád reláciu, kde hodinu rozoberajú letecké nešťastia. Vždy je na konci zistenie, že išlo o sériu chýb, zlyhaní, prešľapov. Tak je to aj s naším zdravotníctvom. To nie je jeden problém, ani pár problémov, je to séria chýb, zlého riadenia a rozhodnutí, ktoré destabilizujú tento rezort.
Chápem, že pre nezainteresovaného človeka je ťažké pochopiť to a memorandum z roku 2022 je veľmi obšírne. Najväčší problém vidím v zlome nastavení financovania jednotlivých typov nemocníc.
V kategóriách I. a II., kde patria hlavne verejné nemocnice a súkromné nemocnice vlastnené Pentou a Agelom, sa na pacienta vyplácajú vyššie sumy ako v ostatných kategóriách, ktoré pokrývajú hlavne nemocnice, ktoré riadi štát.
Musíme si však uvedomiť, že finančne náročnejšie výkony sa realizujú práve v nemocniciach vyšších kategórií, kde je platba za ne zo strany poisťovní menšia. A tak nemocnica I. typu dokáže z verejného poistenia dokonca generovať zisk 23 %, ale fakultné a univerzitné nemocnice každý rok navyšujú stratu, ktorá je teraz nad 1 miliardu eur.
Aj takto utekajú peniaze do rúk oligarchom, veď naše zdravotníctvo v podstate vyprodukovalo dvoch najbohatších ľudí na Slovensku.
Potom sa boríme s nedostatkom personálu. Najvypuklejšie je to v prípade sestier. V celej Európe je nedostatok personálu, ale u nás je situácia jedna z najhorších. Nechápem, prečo si vláda vybrala na konsolidáciu aj tento personálne vyprahnutý sektor.
Aký je priamy dosah týchto problémov na pacientov a na starostlivosť o nich?
Dopad nedofinancovania štátnych nemocníc je zrejmý. Veď sa pozrime, aký majú štátne nemocnice investičný dlh na budovách, vybavení. Padajú nám omietky na hlavy, primárka neonatológie v Košiciach si musí organizovať zbierky, aby pri tých najmenších pacientoch nemala v lete holuby nad inkubátormi a v zime im nefúkal popod okná sneh.
To, že pacient musí enormne dlho čakať na operáciu je spôsobené aj tým, že ak ho aj majú kde zoperovať, nemá to kto spraviť. Naopak, ak má kto, zase nie je kapacita operačiek alebo lôžok.
Zdravotníci sú často kritizovaní za svoj prístup a správanie sa k pacientom. Nechcem sa zastávať takýchto pracovníkov, ale často sú nadmerne preťažení. Aj keď máte na oddelení personál, ktorý by ste najradšej prepustili, nemôžete si to dovoliť, lebo potom tam nebudete mať nikoho.
Máme nedostatočnú liečbu onkologických pacientov, ktorí nemajú na Slovensku takú paletu liečiv ako v susedných štátoch. Lekári musia vypisovať kadejaké žiadosti o výnimky, aby sa pacient dostal k najmodernejšej liečbe.
Vo svojich vyjadreniach sa odvolávate na neplnenie ôsmich bodov memoranda, ktoré LOZ v roku 2022 podpísalo s vládou SR. Ktoré konkrétne body sa porušujú?
Bezprostredne po prijatí boli splnené body o zrušení zdaňovania nepeňažného plnenia pri vzdelávaní zdravotníkov, o mzdových nárokoch sestier a aj lekárov. Body o financovaní nemocníc, úprave vzdelávania lekárov, kde je zahrnuté aj atestačné vzdelávanie, o trestnej zodpovednosti riaditeľov za personálny stav nemocníc, či o zabezpečení dostatočného počtu študentov medicíny sa takmer vôbec neriešili.
Od prijatia tejto dohody sa opakovane stretávame s predstaviteľmi vlád a požadujeme plnenie bodov. Nie je pravda, že sme dva roky nič nerobili. Chodili sme na ministerstvo ako na klavír a pravidelne búšili do napĺňania memoranda.
Pán Visolajský hovoril o pomalej pozitívnej zmene počas obdobia, keď sa memorandum dodržiavalo. Čo hrozí, ak sa bude memorandum ignorovať?
Splnili sa niektoré body a potom nastalo ticho. Došlo k zmenám vlád a my sme sa stretávali s ministrami, ktorí zase neurobili nič. Len sľubovali a riešenia dookola odkladali. Po nástupe ministerky Dolinkovej sa začali dohodnuté a splnené body dokonca postupne meniť a rušiť.
Bez prerokovania s nami začalo ministerstvo zasahovať do vzdelávania, zmenili lokáciu národnej nemocnice, odvolávajúc sa na analýzu, ktorú v podstate zaplatila Penta.
Dňa 3. 10. 2024 vláda bez predošlého prerokovania zmenila v rámci konsolidácie aj zákon o valorizácii platov zdravotníckych pracovníkov. Po týchto krokoch vlády sme už museli reagovať, čo vyústilo do vypovedania nadčasov a potom aj do samotných výpovedí.
Lekári vo výpovedných lehotách sú obviňovaní z toho, že pre pracovné spory ohrozujú zdravie občanov. Viete si predstaviť, čo sa stane s pacientmi po nadobudnutí platnosti výpovedí 3 400 lekárov, ak naozaj nepríde k rešpektovaniu dohody vládou?
Vláda a jej predstavitelia nás vyslovene obviňujú a osočujú ako vydieračov a nenažrancov. Nebavíme sa o obyčajnom pracovnom spore. Chceme od vlády dodržanie dohôd a memoránd. Sú to dohody medzi vládou SR a LOZ na zlepšenie nášho zdravotníctva.
Už sa viac nechceme prizerať na to, ako si tu finančné skupiny generujú neprimerané zisky na úkor pacientov, ako žiadnej vláde nezáleží na zlepšení stavu. Sústavne len počúvame sľuby a nám padajú nemocnice na hlavy, pacienti sa musia v 21. storočí liečiť na oddeleniach, kde je nedostatok personálu, čakacie lehoty sa predlžujú, na vyšetrenia sa čaká neprimerane dlho.
Neviem presne povedať, čo sa stane, ak vstúpia do platnosti výpovede, ale viem, čo by sa stalo, ak nič neurobíme. My lekári nemôžeme reálne štrajkovať a nemáme iný spôsob protestu a nátlaku, aby sme donútili predstaviteľov štátu konať. Nemocnice bez týchto lekárov vydržia zopár dní a potom vláda bude musieť konať.
Niektorí lekári už výpovede sťahujú, riziková situácia je v dvanástich okresoch. Koľko lekárov teda ešte stále reálne podporuje požiadavky LOZ?
Jediný väčší úbytok výpovedí bol v Ružinove na dvoch oddeleniach, čomu predchádzal hrubý nátlak vedenia týchto oddelení. V každej nemocnici však stiahli výpovede v jednotkách kusov. Pozorujeme však skôr nárast počtu výpovedí, najmä po útočných výrokoch predstaviteľov vlády. K dnešnému dňu evidujeme približne 3 340 výpovedí.
Nechápem, prečo by mala byť riziková situácia len v 12 okresoch. Nepoznáme skladbu týchto okresov, ale predpokladáme, že budú pokrývať tie najväčšie a najkomplexnejšie nemocnice, čiže fakultné a univerzitné. Chce vláda povedať, že v ostatných okresoch nebude ohrozená zdravotná starostlivosť?
Minister Taraba posiela neochotných lekárov preč zo systému. Ako vnímate vyjadrenie ministra ako politika?
Vnímam to ako tliachanie politika. Na jednej strane prijímajú zákony, aby sme nemohli odísť, na druhej strane nás posielajú preč. Je to len ďalšia z lacných invektív a urážok na adresu bojujúcich lekárov. Kolegovia vo výpovediach sú odvážni a zamenili svoje pohodlie za záchranu systému.
Musíme si uvedomiť, že dnes má lekár mnohé lepšie možnosti, ako pracovať v nemocnici na Slovensku. My sme však ostali tu. Ak by mi išlo o peniaze, určite nepracujem v štátnej nemocnici. Bojujeme za zmenu a zlepšenie nášho zdravotníctva kvôli pacientom. Bez 3 340 lekárov systém nemôže fungovať.
Dokáže predísť blížiacemu sa kolapsu zdravotníctva schválený návrh o výnimočnom stave, keď budú lekári pod hrozbou väzenia nútení poskytovať zdravotnú starostlivosť?
Stabilizácia stavu je možná len vtedy, ak si vláda sadne za rokovací stôl a dohodneme sa. Iná možnosť neexistuje. Toto je len obyčajné vyhrážanie a nátlak na lekárov vo výpovedi. Skúšali to na nás už v roku 2011 a vydržalo to necelé 4 dni. Vyhrážali sa aj v roku 2022, ale nakoniec zvíťazil zdravý rozum a k takej situácii ani neprišlo.
Prečo si myslia, že na prelome rokov 2024 a 2025 to vypáli ináč? Môžu si meniť a upravovať legislatívu, ako chcú. Nech sa aj vyhrážajú. To, že budem pod hrozbou väzenia v práci, ešte neznamená, že budem pracovať. Jediný, kto ma môže donútiť pracovať, je pacient, ktorý potrebuje moju pomoc. Nik iný.
Paradoxom je, že po každom strete s vládou sa počet zdravotníkov – či už lekárov, alebo sestier – na Slovensku zníži, hromadne odchádzajú napríklad do Česka za neporovnateľne lepšími podmienkami. Aké argumenty má vláda na tento exodus, ktorý zjavne spôsobila?
Počet zdravotníkov na Slovensku kontinuálne klesá už roky. Je to zavinené práve neriešením zdravotníckeho sektoru, zlými pracovnými podmienkami, extrémnym pracovným preťažením, množstvom nadčasov.
Jedine po prijatí memoranda v roku 2022 sme začali badať zlepšovanie situácie, keď nám prvýkrát v histórii pribudlo 900 zdravotníkov. Bolo to spôsobené hlavne prijatím mzdového valorizačného zákona, ktorý zatraktívnil prácu na Slovensku.
Dokonca už aj na Morave začali pociťovať nedostatok sestričiek, pretože sa vracali späť na Slovensko. To je priamy dosah nášho zákona. Toho zákona, ktorý vláda 3. 10. 2024 svojvoľne zmenila.
Mnoho vašich požiadaviek súvisí so štátnou kasou, ale tá nie je nafukovacia. Čo by vás v tejto situácii, keď logicky nie je možné zachrániť všetky akútne problémy krajiny, uspokojilo natoľko, aby sa lekári vrátili do práce?
Hneď na začiatku sme vládu vyzývali, aby začali šetriť vo vnútri rezortu. Nie je potrebné navyšovať rozpočet, konsolidovať sa dá aj bez toho, aby sme museli znižovať mzdy a uberať financie pacientom.
Keby ministerstvo zdravotníctva robilo to, čo má, v zdravotníctve dokáže ušetriť 241 miliónov v tomto roku a budúci rok sa dá ušetriť ďalších 308 miliónov. Vyplýva to z dokumentu Ministerstva zdravotníctva SR a Ministerstva financií SR – Revízia výdavkov na zdravotníctvo – aktualizácia, ktorý pripravili ešte v septembri 2022.
Z tohto dokumentu vyplýva, ako sa dajú ušetriť financie – pri centrálnom nakupovaní liekov okolo 30 miliónov a optimalizáciou cien a množstva vyšetrení (napríklad pri magnetickej rezonancii) či zákonnej povinnosti zdravotných poisťovní pokryť minimálne oprávnené náklady na liečbu pacienta v nemocnici by sa ušetrilo ďalších 56 miliónov.
To nie sú závery LOZ, ale inštitúcií a analytikov pracujúcich pre ministerstvo financií a ministerstvo zdravotníctva. Zvýšenie miezd lekárov s ohľadom na dodržanie dohôd z memoranda predstavuje navýšenie len o necelých 20 miliónov, čo je suma, ktorá nijako neovplyvní konsolidáciu.
Úprava miezd už na stiahnuti výpovedí nebude stačiť. Požadujeme spravodlivé financovanie nemocníc a okamžité zastavenie transformácie nemocníc na obchodné spoločnosti. Keby vláda splnila všetky požiadavky okrem mzdových, vedeli by sme sa určite dohodnúť.
Foto – archív Dalibora Fedáka a SITA