Zalistujme si v renomovaných, vrátane liberálnych zahraničných médií, čo píšu o dianí v Izraeli a v regióne.
Americký denník The New York Times v príspevku Isabel Kershner píše o tom, ako armáda Izraela práve vďaka široko kritizovanej pozemnej operácii v Libanone našla hneď za hranicou s Izraelom „hlboko zakorenenú vojenskú infraštruktúru teroristov Hizballáhu”.
Množstvo a kvalita zbraní, ktoré Hizballáh priviezol do týchto predsunutých pozícií, vzdialených menej ako pol míle od hranice dokazujú, že keď vodca Hizballáhu Hasan Nasralláh otvorene hovoril o dobytí izraelského územia Galiley, neboli to len reči.
Vzhľadom na silu Hizballáhu mohol byť takýto útok oveľa ničivejší ako útok na Izrael vedený Hamasom 7. októbra 2023. Na ploche jedného štvorcového kilometra našli jednotky Izraela približne 100 miest, ktoré Hizballáh využíval na umiestnenie tunelových šácht, skrýš zbraní, či skladov vody a zásob.
A to vrátane termovíznych prístrojov, krvných vakov na transfúzie a lekárničiek s označením „Made in Iran“. Munícia bola nová a dobre uskladnená, pričom niektoré súčasti mali dátum výroby z minulého roka.
Známy spisovateľ a vplyvný bloger Douglas Murray píše k rovnakej téme a jeho text pre americký The New York Post sa opiera o osobnú návštevu juhu Libanonu. Od vojny v Libanone v roku 2006 sú mierové sily OSN podľa neho „viac než nepoužiteľné”.
Ich úlohou bolo zabezpečiť udržanie mieru, ale posledný rok boli zbytočné, pretože Hizballáh vypálil z južného Libanonu na Izrael desaťtisíc rakiet.
“Videl som zábery, ako Hizballáh odpaľuje rakety na Izrael ponad ich hlavy. V nedeľu som videl dva tunely Hizballáhu, ktorých šachty ústili ani nie 100 metrov od obrovskej mierovej základne a pozorovateľne OSN,” svedčí Murray.
V reportáži pre čitateľov tohto amerického denníka sa pýta: „Ako je možné, že k takému kopaniu v teréne, ktoré bolo potrebné na vytvorenie tunelov mohlo dôjsť doslova priamo pod nosom OSN? Odpoveďou sa zdá byť, že sa rozhodli nepozerať.
Medzinárodné mierové sily sú už roky na smiech. V Libanone by nebola ďalšia vojna, keby OSN posledných 18 rokov skutočne vykonávala svoju prácu,” uzatvára Murray v New York Post.
Zničiť režim Hamasu znamenalo odoprieť mu imunitu. Teroristi nemôžu masakrovať izraelských civilistov, prechádzať späť do Gazy a skrývať sa za palestínskych civilistov.
Zničenie schopnosti Hamasu vládnuť si vyžadovalo prenasledovanie teroristov všade, kde sa nachádzali, vrátane nemocníc a mešít. Znamenalo to preniknúť do rozsiahlej siete tunelov Hamasu, píše pre Los Angeles Times Jossi Klein Halevi.
Irán sa dnes podľa neho nachádza na prahu získania jadrovej zbrane. Žiadna krajina vrátane USA pravdepodobne nepoužije silu, aby iránskemu režimu zabránila vo vývoji jadrovej bomby – okrem Izraela.
„Židovský štát, ktorý vznikol, aby bol útočiskom židovskému národu nemôže dovoliť, aby ajatolláhovia získali prostriedky na naplnenie proroctva najvyššieho iránskeho vodcu Alího Chameneího o zničení Izraela,“ píše Halevi.
Práve odhodlanie Izraela zabrániť jadrovému Iránu podľa článku v Los Angeles Times priťahuje sunnitské moslimské štáty, aby sa usilovali o normalizáciu vzťahov so židovským štátom. “Arabskí lídri nemajú strach z Izraela, ale z imperiálneho Iránu, ktorý sa usiluje o hegemóniu v regióne.
Najhoršie stráženým tajomstvom na Blízkom východe je, že arabskí lídri potichu dúfajú vo víťazstvo Izraela nad Hamasom a Hizballáhom a predovšetkým nad Iránom. Víťazstvo v tejto regionálnej vojne je prvým krokom k nastoleniu mieru v regióne,” píše Jossi Klein Halevi pre Los Angeles Times.
Na záver správa z Nemecka, ktorá dostáva priestor na viacerých sociálnych sieťach. Pred týždňom to bol nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý v Bundestagu jednoznačne obhajoval dodávky zbraní do Izraela.
Ten ich práve teraz potrebuje pri obrane pred útokmi na siedmich frontoch. „Izraelu sme zbrane dodali. V dodávkach zbraní budeme pokračovať a budeme ich dodávať aj naďalej. Také je stanovisko spolkovej vlády,“ povedal.
Teraz ho nasleduje ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, ktorá v spolkovej vláde zastupuje Stranu zelených: “Sebaobrana, samozrejme, znamená nielen útočiť na teroristov, ale aj zničiť ich. Jasne som sa vyjadrila, že sa teroristi z Hamasu skrývajú za ľuďmi, za školami.
Potom sa dostávame do veľkých problémov. Ale nebudeme sa tomu vyhýbať. Preto som aj v OSN jasne povedala, že aj civilné miesta môžu stratiť svoj chránený štatút, pretože teroristi ich zneužívajú. To je to, za čím si Nemecko stojí. A to je to, čo pre nás znamená bezpečnosť Izraela.“
Ilustračné foto – Diana Atzmon Weinberg