Neláka vás klasická dovolenka? Stráviť ju môžete aj vo väzení či pod morom

Hotel Free Spirit Spheres. Foto: Facebook/CrosslandCaptures
Pod ideálnou letnou dovolenkou si väčšina z nás predstaví pohodový čas s blízkymi v prostredí hôr či azúrových morských pláží. Niekomu však takáto forma oddychu môže pripadať príliš fádna a nezáživná. Pokiaľ patríte do tejto skupiny a máte dobrodružného ducha, ktorý sa nebojí nových výziev, prinášame vám niekoľko inšpirácií, ako premeniť letný oddych na nezabudnuteľný zážitok.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Túžite po dovolenke v base? Vycestujte do Lotyšska

Pokiaľ ste sledovali filmy ako Vykúpenie z väznice Shawshank či Zelená míľa so zatajeným dychom a premýšľali ste, aký je to pocit ocitnúť sa v koži väzňa, vďaka kreativite lotyšských dizajnérov dnes už kvôli tomu nemusíte páchať nič protizákonné. Hotel Karosta Prison vám tento unikátny zážitok sprostredkuje.

Z tohto väzenia v cárskom Rusku sa pokúšali utiecť väzni odsúdení na smrť – teraz si tu turisti túžiaci po dobrodružstve sami platia za prespanie. Zoznámte sa s neslávne známou väznicou Karosta, ktorá pôvodne slúžila pre politických väzňov a vojnových zajatcov zo Sovietskeho zväzu a cárskeho Ruska. Túto funkciu si budova zachovala až do roku 1997, keď svoje cely opustili poslední trestanci. Odvtedy sa využíva ako turistická atrakcia, ktorá svojim návštevníkom umožní spoznať skutočný život odsúdených.

Hostia sa nevyhnú nočným výsluchom, verbálnym útokom či fyzickému násiliu vo forme cvičenia alebo upratovania, či spánku na podlahe vo vnútri bezpečne zamknutej cely.

Ale to ešte zďaleka nie je všetko. Okrem noci strávenej za chladnými múrmi väzenskej cely si tí odvážnejší môžu objednať špeciálny zážitok spočívajúci v tom, že sa k nim budú správať ako ku skutočným väzňom so všetkým, čo k tomu patrí. Nevyhnú sa nočným výsluchom, verbálnym útokom či fyzickému násiliu vo forme cvičenia alebo upratovania, či spánku na podlahe vo vnútri bezpečne zamknutej cely.

Pokiaľ by to bola pre niekoho príliš silná káva, v ponuke sú aj ďalšie zaujímavé a menej brutálne scenárové hry, ako napríklad simulovaný útek z väzenia. Každý návštevník si tak môže prísť na svoje. V Karoste okrem toho nájdete aj väzenskú jedáleň a malý obchod so suvenírmi. Ak túžite vymeniť plážové ležadlo za oceľovú poschodovú posteľ, Karosta je pre vás ideálnym miestom.

Hotel Karosta prison. Foto: Facebook/Karosta
Odhaľte záhady života škrečkov vo francúzskom Nantes

S Francúzskom si väčšina z nás spája dobré víno, kvalitný syr, prípadne Eiffelovu vežu a múzeum v Louvri. Táto malebná krajina na úpätí Álp však ukrýva oveľa viac. Jedno z miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť, je hotel Villa Hamster (v preklade Vila Škrečok) v mestečku Nantes. Hoci hotel ponúka iba jednu izbu, je zariadená skutočne v neobvyklom, respektíve v škrečkovskom štýle. Namiesto klasickej hotelovej izby tu na vás totiž čaká klietka v životnej veľkosti.

Aby bol váš zážitok vo Vile Hamster čo najautentickejší, oblečú vám pri vstupe plyšový kostým, v ktorom sa budete cítiť ako skutočný škrečok.

Ak ste sa vždy túžili vcítiť do kože svojho domáceho miláčika, hotel v Nantes je pre vás ako stvorený. Vo svojej hotelovej izbe, teda klietke, nájdete nádobu so zrnom, fontánu s vodou a posteľ v sene, na ktorú sa dá vyliezť iba po železnom rebríku visiacom vo vzduchu. Dizajnéri premysleli všetko do najmenších detailov.

Ako každý správny škrečok potrebujete aj koleso, v ktorom by ste mohli v noci behať. Tvorcovia tejto jedinečnej atrakcie mysleli samozrejme i na to. Aby bol váš zážitok vo Vile Hamster čo najautentickejší, oblečú vám pri vstupe plyšový kostým, v ktorom sa budete cítiť ako skutočný škrečok.

Majitelia Frederic Tabary a Yann Falquerho, ktorí vlastnia spoločnosť na prenájom nezvyčajných a bizarných miest, chcú vo Vile Hamster ponúknuť hosťom možnosť vrátiť sa do detských čias: „Dospelí, ktorí sem prichádzajú, často chceli mať alebo ako deti mali škrečky,“ povedal majiteľ Yann Falquerho.

Nový hotel však posúva význam pojmu „hlboký spánok“ na úplne inú úroveň a ponúka možnosť stráviť noc celých 419 metrov pod zemou.

Zatiahnite na hlbinu v anglickom Walese

Neustále nám hovoria, aký dôležitý je pre naše zdravie a celkovú pohodu dobrý spánok. No z nejakého dôvodu – či už je za tým pracovný stres, skrolovanie na sociálnych sieťach, či nápor povinností – sa nám odporúčaný osemhodinový interval nedarí dosiahnuť. Nový hotel však posúva práve význam pojmu „hlboký spánok“ na úplne inú úroveň a ponúka možnosť stráviť noc celých 419 metrov pod zemou.

Hotel Deep Sleep (Hlboký spánok) v Snowdonii vo Walese pozýva hostí, aby si zdriemli pod waleskou horou v najväčšej opustenej viktoriánskej bridlicovej bani na svete, čo z neho robí najhlbšie položený hotel sveta. Pre hostí je okrem jedinečného podzemného zážitku v ponuke aj 45-minútová horská prechádzka, spojená s možnosťou spustiť sa v prilbách a postrojoch do bane, kde narazia na rozpadajúce sa mosty a staré banícke schody.

Hotel Deep Sleep umožňuje ponoriť sa do sveta vzdialeného od každodenného zhonu, kde sa pod zemským povrchom spája pokoj, dobrodružstvo a výdatný spánok.

Po tom všetkom sa hostia pred spaním môžu občerstviť jedlom v expedičnom štýle a ráno sa pred návratom na zemský povrch posilniť šálkou kávy. V komore bude cez noc spať aj inštruktor a ďalší člen personálu, takže sa nikdy nebudete musieť obávať, že by ste zostali sami.

Hotel Deep Sleep v Snowdonii umožňuje ponoriť sa do sveta vzdialeného od každodenného zhonu, kde sa pod zemským povrchom spája pokoj, dobrodružstvo a výdatný spánok. Ideálne pre tých, ktorí sa po náročnom, stresovom období v práci potrebujú konečne dobre vyspať.

Splňte si detský sen o domčeku na strome v lone kanadskej prírody

Ak sa túžite vrátiť do detských čias, keď ste mohli slobodne liezť po stromoch a spoznávať tak taje prírody, hotel Free Spirit Spheres (Priestor pre slobodného ducha) vám túto skúsenosť sprostredkuje. Noc v jednom z apartmánov hotela je skutočne kolísavým zážitkom. Hotel tvoria tri domčeky postavené v tvare obrovskej gule s priemerom asi tri metre, ktoré sú zavesené na stromoch vo výške niekoľkých metrov. Keď lesom duje vietor, gule sa mierne kolíšu.

Zaujímavosťou je, že pri stavbe tohto skvostu v lone prírody sa Chadley nechal inšpirovať technológiou stavby lodí a kanoe.

V každom z asi 250-kilogramových domčekov sa nachádza posteľ, jedálenský stôl, úložné priestory, vstavané reproduktory a veľké guľaté okno, ktoré umožňuje výhľad do okolitého lesa. Vstup do domčeka je zabezpečený točitým dreveným schodiskom a závesným mostom. Autorom tohto nezvyčajného projektu je vynálezca Tom Chadley, ktorý hotel dodnes prevádzkuje.

Zaujímavosťou je, že pri stavbe tohto skvostu v lone prírody sa Chadley nechal inšpirovať technológiou stavby lodí a kanoe. Základ každej gule tvorí drevený rám z cédrového alebo borovicového dreva. Neobvyklé okrúhle domčeky sú pokryté bezfarebnou živicou, čím vzniká vodotesný a veľmi pevný plášť podobný ručne vyrobenej lodi.

Hotel Free Spirit Spheres vám umožní prežiť noc v skutočnej symbióze s prírodou. Výstup po točitom schodisku a visiacom moste, ktorý k domčeku vedie, vo vás prebudí pocit návratu do sladkých detských čias.

Jules‘ Undersea Lodge. Foto: Facebook/Jules‘ Undersea Lodge

Julov podmorský hotel sa nachádza v chránenej mangrovovej lagúne, ktorá je prirodzeným domovom mnohých útesových rýb.

Staňte sa súčasťou príbehu Jula Verna a objavte podmorský svet

Vždy ste snívali o tom, že by sa román Jula Verna Dvadsaťtisíc míľ pod morom stal skutočnosťou a mohli ste objaviť podmorský svet? V Jules‘ Undersea Lodge (Julov podmorský hotel) si tento sen môžete splniť. Výskumníci a zriaďovatelia tohto unikátneho ubytovacieho zariadenia Dr. Neil Monney a Ian Koblick ho pomenovali práve na počesť tohto významného francúzskeho autora a hotel umiestnili pod hladinu mora. Hoci nie 20-tisíc míľ, ale deväť metrov.

Julov podmorský hotel sa nachádza v chránenej mangrovovej lagúne, ktorá je prirodzeným domovom mnohých útesových rýb, a pôvodne slúžil ako výskumné laboratórium La Chalupa. Práve autentickosť podmorského sveta je to, čo ho významne odlišuje od zábavných parkov a iných podobných atrakcií.

Je to prvý a jediný podmorský hotel, v ktorom je potápanie jediným spôsobom, ako sa dostať do svojej izby.

Hostia skúmajú morské prostredie pomocou potápačského výstroja, ktorý im poskytne personál hotela. Hoci hotel Jules‘ Undersea Lodge má pohodlný futuristický interiér, zmysel pre históriu je v ňom neodškriepiteľný. Je to prvý a jediný podmorský hotel, v ktorom je potápanie jediným spôsobom, ako sa dostať do svojej izby, a je to tiež prvé podmorské laboratórium, ktoré bolo sprístupnené bežnému človeku.

Dizajn interiéru je retro-futuristický so všetkými možnými vychytávkami z 80. a 90. rokov. K dispozícii je aj zbierka DVD, ale skôr ako v televízore sa budete pozerať na anjelské ryby naživo cez 42-palcové zaoblené okná. K dispozícii je dokonca aj šéfkuchár, ktorý sa na požiadanie ponorí do vášho apartmánu, aby vám pripravil jedlo presne podľa vášho gusta. Ak ste certifikovaný potápač, môžete sa pri vstupe rovno ponoriť do lagúny a stretnúť sa so svojím hostiteľom vo vnútri, no ak ste v potápaní úplný nováčik, hotel vám pripraví jednoduchý kurz potápania.

K dispozícii je dokonca aj šéfkuchár, ktorý sa na požiadanie ponorí do vášho apartmánu, aby vám pripravil jedlo presne podľa vášho gusta.

Každý si hľadá dovolenku podľa svojho vkusu a moderný svet robí všetko možné, aby naplnil aj tie najbizarnejšie ľudské fantázie. Sme takí odlišní, že pre niekoho môže byť skutočne vzrušujúce prežiť dovolenku vo väzenskom štýle, pre iného spať hlboko pod úrovňou zeme a iný si zase užije noc v klietke pre škrečka.

Najdôležitejšie je, aby ste si vybrali to, čo uspokojí vášho dobrodružného ducha a zároveň bude príjemným spestrením a letným osviežením.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články