Slovensko bez ruského plynu – výzva alebo katastrofa?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Foto: Facebook/Володимир Зеленський
Zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu od 1. januára 2025 spôsobilo turbulencie v energetickej politike Európy. Tento prelomový krok, ktorým Ukrajina ukončila päťročný kontrakt s Gazpromom prináša vážne výzvy pre strednú Európu a Slovensko. Ako sa bude situácia ďalej vyvíjať a čo to znamená pre každodenný život Slovákov?
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Ukrajina mení pravidlá hry

Podľa ukrajinského ministra energetiky Hermana Haluščenka ide o „historickú udalosť“, ktorá má Ukrajinu posunúť bližšie k energetickej nezávislosti a posilniť jej geopolitickú pozíciu v Európe.

Rozhodnutie, ktoré označili ako zásadný krok v boji proti ruskej energetickej dominancii, však zanecháva Slovensko a ďalšie krajiny regiónu v neistote.

„Tento krok Ukrajiny je veľkým geopolitickým signálom, ale pre nás znamená hrozbu rastúcich cien a zníženej dostupnosti plynu,“ vyhlásil slovenský premiér Robert Fico.

Slovensko sa tak ocitlo v ťažkej situácii, keďže tranzit plynu cez jeho územie dlhodobo tvoril veľkú časť príjmov štátnej pokladne.

Ekonomické a sociálne dôsledky pre Slovensko

Zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu by mohlo stáť Slovensko stovky miliónov eur ročne na tranzitných poplatkoch.

Spoločnosť Eustream, ktorá spravuje slovenskú plynovodnú sieť upozorňuje, že prechod na alternatívne trasy bude znamenať vyššie náklady na prepravu plynu a pravdepodobne aj vyššie ceny pre domácnosti.

„Úzke hrdlá v prepojeniach s okolitými krajinami môžu obmedziť dodávky a zvýšiť tlak na konečných spotrebiteľov,“ uviedol Pavol Kubík, hovorca slovenského prepravcu plynu spoločnosti Eustream pre týždenník Trend. Eustream manažérsky riadi český Energetický a prumyslový holding (EPH) Daniela Křetínskeho, hoci tesný väčšinový podiel drží štát cez firmu Slovenský plynárenský priemysel.

Podľa analytikov je Slovensko v tejto situácii zraniteľné, keďže jeho závislosť na plyne pre domácnosti aj priemysel je stále vysoká.

Foto: Freepik

Možné odpovede Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico vo svojom novoročnom príhovore upozornil na vážne dôsledky tohto rozhodnutia pre celú Európsku úniu, pričom zdôraznil, že Rusko zostane týmto krokom nedotknuté.

„Slovensko stratí stovky miliónov eur z poplatkov za tranzit a obyvatelia budú čeliť vyšším cenám plynu a elektriny,“ varoval Fico.

Fico tiež naznačil možné recipročné opatrenia zo strany Slovenska, ak Ukrajina zastaví tranzit plynu. „Po 1. januári 2025 budeme musieť dôkladne vyhodnotiť situáciu. Ak bude potrebné, môžeme zastaviť dodávky elektriny na Ukrajinu, ktorú akútne potrebuje,“ vyhlásil premiér.

Česká republika medzitým reagovala vyhlásením, že Slovensku dokáže zabezpečiť potrebné dodávky plynu. Podľa ministra priemyslu a obchodu Lukáša Vlčeka je Česko pripravené poskytnúť svoje kapacity na tranzit plynu a na dovoz cez svoju energetickú infraštruktúru.

„Ak by SR potrebovala využiť českú energetickú alebo plynárenskú infraštruktúru na tranzit plynu, je pripravená. Má dostatočnú kapacitu na pokrytie spotreby Slovenskej republiky,“ ozrejmil Vlček.

Hľadanie riešení a budúcnosť

Slovensko a ďalšie krajiny strednej Európy teraz hľadajú riešenia na minimalizáciu dopadov. V reálnom čase ruský plyn prestal na Slovensko prúdiť cez prechodový bod Veľké Kapušany na Nový rok o polnoci. V rovnakom čase plyn cez plynovod Eustreamu prestal tiecť aj do Rakúska v Baumgartene a Česka v Lanžhote.

Na Slovensko naďalej prúdi rovnaký objem zemného plynu ako do konca minulého roka z Maďarska cez bod Veľké Zlievce. Je to však výrazne menší objem, ako Slovensko potrebuje. Dovoz cez Ukrajinu preto nahradili objemy zo zásobníkov, ktoré spravuje spoločnosť Nafta.

Slovensko má v zásobníkoch natlačených zhruba 28 TWh zemného plynu, sú naplnené na vyše 75% svojej kapacity. Toto množstve by dokázalo pokryť zhruba 60% ročnej spotreby Slovensko, je to teda bohato dosť do konca vykurovacieho obdobia.

„Musíme spolupracovať v rámci EÚ na diverzifikácii zdrojov plynu, podporovať obnoviteľné zdroje energie a investovať do infraštruktúry, ktorá zníži našu závislosť na jednom dodávateľovi,“ povedal bývalý minister hospodárstva Peter Dovhun.

Energetický expert Radovan Potočár pre TA3 uviedol, že Slovensku plynová katastrofa nehrozí. Slovensko má podľa neho dostatočné zásoby a prístup k alternatívnym trasám, no upozornil na možné riziká unáhlených opatrení.

„Vyhrážky recipročne zastaviť dodávky elektriny by sa nám mohli nepekne vypomstiť,“ varoval expert, čím zdôraznil potrebu diplomatického a strategického prístupu k riešeniu tejto krízy.

Zastavenie tranzitu ruského plynu je pre Slovensko skúškou, ktorá môže definovať jeho energetickú budúcnosť. Dokáže spojiť sily, využiť dostupné riešenia a spoluprácu s partnermi, aby si zabezpečilo stabilitu a nezávislosť?

Alebo ho nečakané výzvy zaskočia nepripravené? Odpoveď na túto otázku môže zmeniť pravidlá hry nielen na Slovensku, ale v celom stredoeurópskom regióne.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články