Storočná či tisícročná voda? Slovensko je v pohotovosti

Fajnorovo nábrežie 5.6.2013. Foto: Archív imhd
Na Slovensko sa valí extrémne počasie, ktoré má byť najhoršie za posledné roky. Dokonca sa objavili informácie, že nás čaká storočná či až tisícročná voda. Čo je na tom pravdy a čo nás v najbližších dňoch čaká, povedala pre nm.sk pracovníčka Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Valéria Wendlová.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Extrémne teploty vystriedalo chladné počasie, vietor a silný dážď. Zatiaľčo ešte pred pár dňami sme riešili dopady extrémneho sucha, dnes zasadajú krízové štáby kvôli hrozbe povodní. Na vine je tlaková níž, ktorá sa presúva z Jadranu priamo nad našu oblasť a udrží sa nad ňou niekoľko dní.

Podľa Valerie Wendlovej z SHMÚ očakávame výdatné zrážky na českom území v povodí Moravy a na rakúskom území v povodí Dunaja. Tie môžu spôsobiť komplikácie najmä v súvislosti s výrazným vzostupom vodných hladín a dosiahnuť až druhý stupeň povodňovej aktivity.

Ohrozené sú najmä oblasti na západnom a strednom Slovensku. Dohady, že by malo ísť o tisícročnú vodu sú však podľa Wendlovej neoverené. „Túto informáciu prevzali médiá z nemeckej stránky. My ju nezdieľame,“ uzavrela.

Hrozí, že sa rieky vylejú?

Ako Wendlová vysvetlila, aj povodňový scenár je v hre. Z tohto dôvodu zasadala ústredná protipovodňová komisia, ktorej súčasťou sú okrem ozbrojených zložiek aj polícia, hasiči, vodohospodári a všetky dotknuté ministerstvá.

Ako informoval minister životného prostredia Tomáš Taraba, vývoj situácie na rieke Morava sa oproti včerajšej projekcii zhoršuje. „Už dnes sme museli prijať opatrenia vzhľadom na očakávanú výšku vody, ktorá by mala začať od zajtrajšieho rána dosahovať viac ako päť metrov,“ zhrnul Taraba.

Ako ďalej doplnil, Morava by mala podľa projekcie kulminovať na úrovni 640 centimetrov s tým, že jej vyliatie hrozí už od výšky 610 centimetrov: „Vzhľadom na túto situáciu sme aktivovali všetky bezpečnostné zložky, aby ešte v čase, keď vietor nedosahuje takú rýchlosť, boli pripravené zasiahnuť.“

Hasiči a vodohospodári budú v prípade vyliatia Moravy hľadať vhodnú lokalitu, kde rieku otvoria a nechajú ju rozliať mimo koryta. O tom, kde by to malo byť, ústredná povodňová komisia zatiaľ neinformovala. Isté je len to, že to bude čo najďalej od obývaných oblastí.

Pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva pripravujú starostovia obcí evakuáciu.

Vývoj najbližších udalostí na Slovensku bude podľa ministra veľmi závisieť od diania v Českej republike. Či sa tam bude Morava vylievať a či sa budú nádrže napĺňať alebo budú pretekať.

„Absorpcia koryta rieky je asi 1500 metrov kubických. Dnešná projekcia je asi o 100 viac,“ vysvetlil Taraba. Musíme sa podľa neho pripravovať aj na to, že ak koryto bude pod veľkým tlakom, môže sa svojvoľne pretrhnúť. Preto by ministerstvo radšej volilo možnosť, že koryto otvoria.

Z tohto dôvodu je už pripravených 650 ton piesku. Ak by však došlo k vyliatiu rieky, žiadny piesok podľa neho aj tak nepomôže. V tejto chvíli preto zo strany Hasičského a záchranného zboru prebieha identifikácia najohrozenejších miest, v ktorých je potrebné zvýšiť úroveň hrádze.

V pohotovosti sú aj ozbrojené zložky. Ako upresnil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, k dispozícií je viac ako 1000 vojakov a štyri vrtuľníky s posádkami, pripravené zachraňovať ľudí zo striech domov. Pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva pripravujú starostovia obcí evakuáciu.

Intenzívna komunikácia o aktuálnom stave a hydrometeorologických výstrahách aktuálne prebieha s českou aj rakúskou stranou. Obvinenia z toho, že štát robí z komára somára nie sú podľa ministra Tarabu na mieste. „Nechceme zažiť druhú Pohodu,“ zakončil.

Výstrahy platia aj v hlavnom meste

Ako informoval hovorca magistrátu hlavného mesta Martin Bubla, v hlavnom meste bol pre predpovede meteorológov zvolaný krízový štáb. Podľa nich sa aj v Bratislave očakávajú extrémne silné dažde a vietor.

Bratislava preto poobede vyhlásila mimoriadnu situáciu. Preventívne od poobedia uzatvorili parkovisko na Tyršovom nábreží pri Starom moste v Petržalke (Lunapark).

Mesto sa pripravuje aj na možnosť zatopenia podjazdov či podchodov a pády stromov.

Bubla ďalej doplnil, že magistrát ostáva v kontakte so Slovenským vodohospodárskym podnikom, v ktorého kompetencii je inštalácia protipovodňových zábran. Mesto sa pripravuje aj na možnosť zatopenia podjazdov či podchodov a pády stromov.

Vzhľadom na očakávaný silný vietor sa odporúča vyhnúť sa návštevám lesoparku a Mestských lesov z bezpečnostných dôvodov.

„Samozrejme, napriek prípravám aj vyčleneným kapacitám sa môžu pri odstraňovaní následkov objaviť rôzne komplikácie, a preto už vopred prosíme o pochopenie a trpezlivosť,“ zakončil Bubla.

V súvislosti s krízovou situáciou prišlo k zrušeniu alebo zmene termínu viacerých plánovaných podujatí. Medzi inými je to Trnavský jarmok, Stupavský MTB maratón, Čajkovské vinobranie, ako aj mnohé iné podujatia po celom Slovensku.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články