A bol to práve tento sviatok Sukot, ktorý si vybral Ježiš Kristus, aby predniesol jeden z jeho najsilnejších výrokov, ktorý je zaznamenaný v 7. kapitole Evanjelia podľa Jána: “V posledný veľký deň slávností stál Ježiš a volal: Ak je niekto smädný, nech príde ku mne a napije sa. Ako Písmo hovorí: Rieky živej vody potečú z vnútra toho, kto verí vo mňa.”
Sviatok stánkov alebo Sukot je biblický sviatok, počas ktorého boli pohanské (teda okolité nežidovské) národy pozvané, aby prišli do Jeruzalema a spolu zo židovským národom hľadali Božiu tvár počas tohto a „na to určeného času”. (Numeri 29/12-35, 2 Kron 6/32-33, Izaiáš 56/ 7; Matúš 21/13).
Tento sviatok má dva významy. Pripadá na jesenný čas zbierania úrody na poliach. Je teda aj poľnohospodárskym sviatkom. Pripomína putovanie izraelského národa na púšti po odchode z Egypta.
Hlavný symbol Sukotu sú preto malé stanové prístrešky, ktoré symbolizujú štyridsať rokov putovania Izraelitov po púšti, kde ich Boh zaopatroval.
V stredu 23. októbra skončila v Izraeli sezóna jesenných sviatkov. Rosh Hashana (Nový židovský rok 5785) 03. 09., Jom Kippur (Deň zmierenia) 12. 10., Sukot (Sviatok stánkov) 13.-21.10.
Obnoviť povedomie o židovských koreňoch kresťanstva.
Podľa stáročia zaužívaného postoja kresťanov ide o “židovské sviatky”. Ale sú to biblické sviatky a zachovával ich tak Ježiš, ako aj jeho nasledovníci a raná cirkev.
Bolo to v roku 1980, keď sa skupina kresťanov rôznych denominácií, pôsobiacich v Izraeli a zvlášť v Jeruzaleme, rozhodla pripomínať si tento sviatok spolu so Židmi. Inšpiráciou im bol text zo Starého zákona: “Všetci, ktorí ostanú z rozličných národov, čo tiahli proti Jeruzalemu, budú putovať z roka na rok, aby sa klaňali kráľovi, Hospodinovi mocností, a svätili sviatok stánkov.” Zachariáš 14/16
Za 44 rokov sa z podujatia malej skupiny kresťanov, ktorá sa pomenovala ako Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem (ICEJ – International Christian Embassy Jerusalem), stalo veľké podujatie. Každoročne naň chodieva do Jeruzalema päť až šesťtisíc kresťanov z rôznych končín sveta. Dostalo dokonca nepísaný štatút najmasovejšieho turistického podujatia v Izraeli.
Tento rok je zásadne iný. Izrael je pod existenčným atakom tisícov a tisícov rakiet, lietadiel a dronov zo siedmich strán. Napriek tomu si letenky na sviatok stánkov kúpilo takmer 500 kresťanov z 53 štátov.
Minister hospodárstva a bývalý starosta Jeruzalema Nir Barkat v jeden z večerov podľa jpost.com poznamenal, že prítomnosť kresťanov nepovažuje za samozrejmosť.
Hlavnou témou tohtoročného sviatku bol biblický text „To je Pánovo slovo Zorobábelovi: Nie silou a nie mocou, ale mojím duchom! – hovorí Pán zástupov.” Zachariáš 4/6
Väčšina duchovných pohľadov od rečníkov z rôznych kontinentov sa niesla v tomto duchu. To je slovo svetu, kde zbrane pri obrane slobody zohrávajú kľúčovú úlohu, ale nie konečnú.
Spomienky a koncerty
Podujatie začalo zhromaždením solidarity pri hraniciach s Gazou v HaBsor, kde pútnici zasadili stovky červených a žltých cibuliek tulipánov na pamiatku padlých a unesených počas pogromu Hamasu zo 7. októbra.
ICEJ bude v spolupráci s agentúrou KKL-JNF sadiť červené tulipány v tvare srdca a žlté v tvare stuhy na pamätnom mieste obetiam masakry na festivale Nova.
Účastníci sa potom presunuli do Kfar HaNokdim v Judskej púšti, kde sa pod holým nebom, pri západe slnka a pri mesiaci v splne konal bohoslužobný koncert chvál.
Nasledovalo sedem dní chvál, duchovných a odborných seminárov, kázaní a modlitieb v centre Jeruzalema. Špeciálnou bola bohoslužba s večerou Pánovou pri Záhradnom hrobe.
Sviatok stánkov má svoje biblické duchovné ukotvenie. No od začiatku bolo cieľom pretavovať víziu ICEJ do praktickej podpory a pomoci Izraelu. Od vypuknutia vojny 7. 10. 2023 – len dva dni po skončení minuloročného sviatku – zorganizovala ICEJ už osem misií solidarity do Izraela pre rôzne skupiny ľudí z kresťanského prostredia z celého sveta.
Toto a mnoho iného za 44 rokov práce prináša dôveru medzi Židmi a kresťanmi. Nebolo preto iba gestom, že prezident štátu Izrael Isaac Herzog vo videopozdrave poďakoval kresťanom za “modlitby za Izrael a tento Sviatok stánkov.”
Pripomenul zároveň biblický text o Jeruzaleme: „Môj príbytok sa bude nazývať domom modlitby pre všetky národy“ (Iz 56:7; Mat. 21:13). Poznamenal, že ICEJ je dôležitou súčasťou boja s nenávisťou, brutalitou a zlom.
Prezident Herzog preto poďakoval účastníkom sviatku stánkov za to, že prišli do Izraela “v jeho najtemnejších hodinách”. Keď navštívil oblasti zničené masakrom Hamasu, povedal, že ho inšpirovalo množstvo kresťanských dobrovoľníkov, ktorí prišli pomôcť.
Slovensko nechýbalo
„Antisemitizmus sa mal po holokauste schovávať v hanbe niekde v kúte. Namiesto toho sa predvádza na uliciach,“ povedal David Parsons, viceprezident ICEJ. „Je záhadou, prečo sa ľudia cítia takí posadnutí nenávisťou voči židovskému národu. Ale tak ako je záhadou nenávisť, je záhadou aj láska,” dodal.
Na večernom podujatí v impozantných priestoroch Dávidovej veže v hradbách Starého mesta, kde v pochode národov (Roll Call of the Nations) defilovali vlajky 53 štátov, sa zúčastnilo veľa Židov vrátane rabínov.
Mienkotvorný denník The Jerusalem Post k tomu poznamenal: “prijať druhého nie je také ťažké, ako by sa mnohí mohli domnievať.” Pred finálnym Dňom modlitieb za národy sa konal populárny pochod Jeruzalemom.
Posledné roky sa k účastníkom sviatku stánkov vždy pridali ďalšie tisíce kresťanov, aby pochodom ulicami hlavného mesta Izraela vyjadrili vlajkami a transparentmi solidaritu kresťanov. Tento rok bola trasa kvôli bezpečnosti kratšia. Pochod sa končil osobitnou modlitbou pred vstupom do Knessetu.
Tento rok sme na Sviatku stánkov nemali výpravu zo Slovenska ako po minulé roky. Vydali sme sa naň preto aspoň dvaja s manželkou, aby Slovensko nechýbalo.
Dostať sa do Izraela nie je teraz jednoduché. Cestovali sme cez Cyprus, čo bolo napokon obohatením a požehnaním. Prežili sme výborné rozhovory o dianí v regióne s utečencami z Libanonu, Sýrie a iných štátov.
Cieľom kresťanov má byť budovanie vzťahov so Židmi na biblickom a hodnotovom základe. Izrael je po 7.10. terčom útokov zo siedmich strán. Západný svet si vybral povrchnú a ľahšiu cestu kritiky Izraela namiesto tlaku na teroristov, ktorí už nepokryte usilujú o jeho zničenie.
Veriaci kresťania, ktorí poznajú aj duchovný kontext, by nemali prepásť historickú šancu a postaviť sa za svojho „staršieho brata“. Ako píše prorok Zachariáš: „Lebo toto hovorí Pán zástupov: Za slávou ma poslal k národom, ktoré vás vyplienili. Lebo kto sa vás dotkne, dotýka sa zreničky môjho oka.” (Zach 2/12)
(Autor je predsedom slovenskej pobočky ICEJ.)
Ilustračné foto – ICEJ