Kedysi pokojný štát pri Stredozemnom mori, nazývaný aj Švajčiarskom Blízkeho východu to vtiahlo do konfliktov a stále ničivejšej vojny proti Izraelu. Za posledný rok tu vyhasli stovky životov a časti hlavného mesta Bejrút a juhu krajiny sa premenili na rumovisko.
Prímerie medzi Izraelom a Iránom podporovanými teroristami Hizballáhu v Libanone vstúpilo do platnosti dnes, v stredu ráno o 3.00 h SEČ. Utíchli tým takmer 14 mesiacov trvajúce boje, iniciované Hizballáhom na severnej hranici. Tie začali deň po teroristickom útoku Hamasu na juh Izraela 7. októbra 2023.
Nespokojní radikáli
Denník Times of Israel citoval vysokopostaveného predstaviteľa Hizballáhu, ktorý ešte v utorok večer vyhlásil, že teroristická skupina chce vyhodnotiť dohodu o prímerí, ktorú Izrael už schválil: „Musíme preskúmať body, s ktorými Netanjahu súhlasil, skôr ako [libanonská] vláda prímerie podpíše.“
Správy na sociálnych sieťach od zdrojov blízkych Hizballáhu z utorka naznačovali dokonca vnútornú vzburu v Rade džihádu Hizballáhu, ktorú údajne vedie vysokopostavený predstaviteľ Hadž Chalíl Harb a veliteľ jednotiek Badr.
Ide údajne o protest proti rozhodnutiam o “kapitulácii, prímerí a stiahnutí sa”. Šejk Naim Qassem, nedávno zvolený generálny tajomník Hizballáhu je v týchto kruhoch označovaný za slabocha, zbabelca a zradcu Nasralláhovho odkazu.
Prímerie aj v Gaze?
Podľa správy denníka Jerusalem Post Hamas v stredu vyhlásil, že je pripravený aj na prímerie v pásme Gazy, potom čo prímerie medzi Izraelom a Libanonom vstúpilo do platnosti v stredu ráno. „Informovali sme Egypt, Katar a Turecko, že Hamas je pripravený na dohodu o prímerí a serióznu dohodu o výmene väzňov,“ povedal predstaviteľ Hamasu.
„Hizballáh už nie je to, čo bol…,” povedal Netanjahu podľa denníka Jerusalem Post v utorok ešte tesne pred schválením prímeria. „Zlikvidovali sme Nasralláha, zlikvidovali sme všetkých vysokých predstaviteľov organizácie… Vyhradzujeme si právo použiť všetky formy vojenskej sily, ak sa Hizballáh začne vyzbrojovať v rozpore s dohodou.“
Obsah dohody
Schválené je 60-dňové prímerie, čo by bol časový rámec pre stiahnutie izraelských síl z Libanonu. Zároveň by to poskytlo libanonskej armáde čas na postupné rozmiestnenie v južnom Libanone, čím by sa “mali vylúčiť možnosti Hizballáhu na obnovenie ich prítomnosti”.
Podpredseda libanonského parlamentu Saab podľa Jerusalem Post uviedol, že jeden sporný bod týkajúci sa toho, kto bude monitorovať prímerie, sa vyriešil v posledných 24 hodinách dohodou o vytvorení výboru piatich krajín vrátane Francúzska, ktorému budú predsedať Spojené štáty.
Dohoda dáva Izraelu možnosť zasiahnúť v prípade opätovného ohrozenia zo strany Hizballáhu a umožniť bezpečný návrat obyvateľov severného Izraela do ich domovov, uviedol v utorok pre agentúru Reuters hovorca izraelskej vlády David Mencer.
Vydrží prímerie?
Minister obrany Israel Katz nariadil podľa izraleskej tlače armáde, aby podnikla „rázne“ kroky na zablokovanie vstupu každého člena Hizballáhu do oblasti. Existuje totiž reálne riziko, že teroristi vstupujú do pohraničných dedín, kde môžu stále pôsobiť izraelské jednotky.
Agentúra KAN news v stredu informovala, že vojaci vystrelili varovné výstrely na teroristov Hizballáhu, ktorí sa pokúšali vrátiť do Kfarkela v južnom Libanone. Jeden vysoký predstaviteľ Hizballáhu, ktorý minulý mesiac prežil pokus o likvidáciu, sa nechal dnes vidieť na fotografiách v libanonských médiách, ako sa po vyhlásení prímeria okázalo prechádza na verejnosti.
Nie všetci v Izraeli prímerie vítajú
Prieskum izraelského TV kanálu 12 ukázal, že 37 % respondentov v Izraeli prímerie podporuje, 32 % je proti a 31 % sa nevyjadrilo. Spomedzi tých, ktorí podporujú Netanjahuovu koalíciu, však dohodu podporuje len 20 %, zatiaľ čo 45 % je proti nej a 35 % nevie.
Minister národnej bezpečnosti Itamar Ben Gvir podľa Times of Israel povedal, že bude proti dohode o prímerí s Hizballáhom a odsúdil ju ako „historickú chybu“. Ako jediný člen bezpečnostného kabinetu nehlasoval za dohodu. Nepovedal však, či jeho krajne pravicová strana Otzma Jehudit na protest vystúpi z koalície.
V noci pred prímerím ešte izraelské letectvo stihlo zasiahnúť desiatky cieľov Hizballáhu v Libanone vrátane miesta výroby presne navádzaných striel. Viaceré média informovali, že včera a v noci sa uskutočnilo niekoľko vĺn úderov zameraných na približne 330 objektov Hizballáhu, a to až do 3.00 hráno nášho času, keď vstúpilo do platnosti prímerie.
Komu ide o mier
Vývoj diania za posledné hodiny okolo prímeria na severe Izraela a juhu Libanonu je najlepšou odpoveďou na otázku, komu ide o mier. Netanjahu presviedča nespokojných pravicových členov vlády. Presviedča aj lídrov municipalít pri hraniciach s Libanonom, ktorí neveria dohode o zastavení ostreľovania Izraela Hizballáhom.