Za týždeň okolo sveta s Petrom Švecom (12.-18. október 2024)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Foto: SITA/Jana Birošová
Portál nm.sk prináša novinku - prehľad diania v zahraničí za celý týždeň. Nemusíte čítať všetky noviny a sledovať zahraničnopolitické relácie - za 5 minút si urobíte obraz o všetkom dôležitom.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Ukrajina – mierový plán Volodymyra Zelenského

Prezident Volodymyr Zelenskyj predstavil 16. októbra v parlamente v Kyjeve dlho diskutovaný „Plán víťazstva Ukrajiny,” ktorého cieľom je prinútiť Rusko ukončiť vojnu rokovaniami. Pozostáva z piatich bodov:

  • prvým je prizvanie Ukrajiny za plného člena Severoatlantickej aliancie (NATO); Kyjev podal žiadosť o vstup už v septembri 2022, ale od spojencov zatiaľ nedostal jasnú odpoveď.
  • v druhom bode sa zdôrazňuje potreba preniesť vojnu na ruské územie, aby vojna bolela aj Rusko, a tým sa podľa Zelenského zabráni aj vytvoreniu prípadných „nárazníkových zón“ na ukrajinskom území
  • tretí bod sa týka nejadrového odstrašovania – Ukrajina navrhuje „komplexný balík nejadrového strategického odstrašovania na svojom území“, ktorý by krajinu chránil pred budúcou agresiou
  • štvrtá časť pojednáva o využití prírodných zdrojov Ukrajiny – ponúka osobitnú dohodu o spoločných investíciách a využívaní prírodných zdrojov (urán, titán a lítium…) s EÚ a USA
  • piata časť sa týka povojnovej bezpečnostnej architektúry Ukrajiny – Kyjev ponúka početné a skúsené vojenské sily, ktoré môžu posilniť NATO a bezpečnosť európskeho kontinentu

Ruskí vojaci na Ukrajine. Foto AP/SITA

Hlava nášho východného suseda uvedený plán prezentovala aj na summite lídrov EÚ v Bruseli. Pri tejto príležitosti sa Zelenskyj stretol aj so slovenským premiérom Robertom Ficom.

Náš premiér plán Zelenského kritizoval v tom, že sa viac sústreďuje na vojnu ako na mier. Zelenskyj zdôraznil, že Putina treba zastaviť, lebo sám tak podľa neho neurobí.

Vojna medzitým pokračuje a podľa Kyjeva len počas štvrtka Rusko na Ukrajine stratilo 1 530 vojakov. Počet obetí medzi príslušníkmi ruských ozbrojených síl sa tak od začiatku vojny podľa ukrajinského generálneho štábu zvýšil na 675 800.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 9 027 tankov, 18 053 obrnených bojových vozidiel pechoty a 19 533 delostreleckých systémov.

Celkový trend vývoja bojov je však pre Ukrajinu nepriaznivý. Len za dva mesiace (august a september 2024) získali ruské ozbrojené sily 5,5-krát viac územia ako za celý rok 2023.

Rusko a Ukrajina si v piatok vymenili 95 vojnových zajatcov na základe dohody, moderovanej Spojenými arabskými emirátmi, uviedlo podľa Reuters ruské ministerstvo obrany. Posledná výmena, zahŕňajúca 103 zajatcov z oboch strán, sa uskutočnila v septembri.

V piatok Rusko odovzdalo Ukrajine aj telá 501 vojakov. Uviedli to ukrajinské úrady. Bola to pravdepodobne najväčšia repatriácia padlých vojakov od februára 2022, kedy Rusko napadlo Ukrajinu.

Blízky východ – Hamas prišiel o ďalšieho vodcu

Jahjá Sinvár už nežije. Vodca Hamasu, ktorý stál za zvlášť brutálnym útokom na Izrael zo 7. októbra 2023 bol zabitý počas operácie armády Izraela (IDF) v pásme Gazy vo štvrtok 17. októbra.

„Zomrel na úteku ako niekto, kto sa staral len o seba,“ komentoval jeho dolapenie izraelský minister obrany Gallant. Armádne video zachytáva posledné minúty jeho života, ako hádže palicu do dronu IDF.

Armáda ho zlikvidovala náhodnou operáciou v meste Rafah, kde sa nachádzal ešte s dvomi ďalšími teroristami. Jeho identita sa potvrdila až neskôr.

Izrael je pri operáciách proti Hamasu v Gaze obviňovaný z genocídy. Boli to však izraelskí lekári, ktorí Sinvárovi v roku 2004 vo väzení zachránili život – vyoperovali mu tumor na mozgu. Potom sa v skupine viac ako 1 000 riadne odsúdených teroristov dostal z väzenia na slobodu výmenou za jediného izraelského vojaka Gilada Šalita.

Bol to on, kto dal príkaz k barbarskému útoku Hamasu zo 7. októbra 2023 na juh Izraela. Bez Sinvára by nebolo ani jednej obete tak na strane Izraela, ako aj v Gaze.

Demonštrácia na podporu zabitého vodcu Hamasu Jahjá Sinvára. (Foto SITA/AP/Osamah Abdulrahman)

Vo štvrtok večer zvolal premiér Netanjahu schôdzku bezpečnostných predstaviteľov. Zverejnil zároveň video s odkazom: “Každý, kto drží našich rukojemníkov, bude môcť žiť, ak zloží zbrane a prepustí zajatcov. Táto vojna môže skončiť už zajtra, ak Hamas zloží zbrane a vráti našich rukojemníkov.

Úsilie Izraela sa teraz podľa neho sústredí na oslobodenie a dopravenie rukojemníkov do Izraela – živých alebo už po smrti. Pri zásahu proti Sinvárovi, ktorý mal zrejme za cieľ utiecť cez Rafah do Egypta, neboli v jeho okolí lokalizovaní už žiadni rukojemníci.

Otázkou je, kedy budú rukojemníci prepustení. Hamas, zbavený svojho vodcu Sinvára, povedal, že “101 zostávajúcich rukojemníkov nebude prepustených, kým sa neskončí vojna a Izrael sa nestiahne z enklávy”.

Nemenovaný izraelský predstaviteľ varoval, že Sinvárov brat a možný nástupca nie je o nič menej tvrdý a naznačil, že Izrael bude možno musieť usilovať o menšie dohody o rukojemníkoch s frakciami Hamasu.

Nič nenasvedčuje tomu, že by sa Izrael stiahol z Gazy, kým nebude Hamas úplne ochromený a kým rukojemníci nebudú doma.

Napätie za Taiwanskou úžinou

Čína začala začiatkom uplynulého týždňa ďalšie vojenské cvičenie v okolí Taiwanu a označila ho za varovanie pred „separatistickými ambíciami“ ostrova. Podľa Reuters čínska armáda oznámila, že jej lode a lietadlá sa k Taiwanu blížia zo všetkých smerov.

Manévre boli štvrté najväčšie za posledné dva roky. Taiwanská vláda krok označila za ďalšiu provokáciu, ktorá ohrozuje stabilitu v regióne.

Pobrežná hliadka taiwanského námorníctva v Taiwanskej úžine. (SITA/Taiwan Coast Guard via AP)

Čína použila pri jednodňovom cvičení v okolí Taiwanu rekordných 153 vojenských lietadiel, uviedol Tchaj Pej. Taiwan pri tom nezaznamenal žiadnu streľbu ani paľbu rakiet.

Podľa Reuters ide o odvetnú akciu za prejav taiwanského prezidenta Laj Čching-tea z minulého týždňa, v ktorom okrem iného vyhlásil, že Peking nemá právo „reprezentovať Taiwan“.

Čína považuje Taiwan za jednu zo svojich provincií a hrozí mu vojenským zásahom v prípade vyhlásenia nezávislosti. To Taiwan síce oficiálne neurobil, napriek tomu funguje od roku 1949 de facto nezávislo. Má vlastnú vládu a demokratické zriadenie, zatiaľ čo v Číne pokračuje režim jednej politickej strany.

Ilustračné foto – SITA

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.