Voľby v USA
Do prezidentských volieb 5. novembra ostáva už len niečo vyše troch týždňov. Posledné štyri veľké prieskumy podľa Forbesu ukazujú, že Harrisová si udržiava celonárodný nevýrazný náskok v medzi 3 až 6 percentuálnymi bodmi. Kandidátke Demokratov aktívne pomáhajú exprezidenti Clinton a Obama. Trumpa podporil miliardár Elon Musk.
Podľa Pew Research Center americkí voliči doterajšiu prezidentskú kampaň naďalej hodnotia prevažne negatívne:
- 71 % respondentov považuje kampaň za príliš negatívnu, len 27 % opýtaných tvrdí, že nie je príliš negatívna
- 62 % opýtaných tvrdí, že kampaň nie je zameraná na dôležité politické diskusie, zatiaľ čo len 37 % opýtaných tvrdí, že je
- len 19 % respondentov tvrdí, že kampaň v nich vyvoláva pocit hrdosti na krajinu, zatiaľ čo až 79 % tvrdí, že v nich hrdosť nevyvoláva
- 68 % voličov hovorí, že kampaň je zaujímavá, zatiaľ čo 30 % tvrdí, že je nudná
Hoci voliči naďalej vnímajú kampaň väčšinou negatívne, trend sa zlepšuje a čoraz väčší podiel z nich už tvrdí, že je zameraná aj na dôležité politické diskusie. Takmer štyria z desiatich (37 %) tvrdia, že je zameraná na politické debaty, pričom v júli to bolo 23 %.
Za rovnaké obdobie sa zvýšil aj podiel voličov, ktorí tvrdia, že kampaň v nich vyvoláva pocit hrdosti na krajinu, a to z 12 % na 19 %.
Ruská invázia na Ukrajine
Trvá už dva roky a ôsmy mesiac. Jedným z hlavných bojísk je aktuálne mesta Toreck v Doneckej oblasti. Agentúra SITA píše, že Ukrajina tam kontroluje zhruba 40 až 50 % územia, zatiaľ čo zvyšok obsadilo Rusko. Ako referuje web Kyiv Independent, v piatok to povedal veliteľ mestskej vojenskej správy Vasyľ Čynčyk.
Toreck, mesto asi 35 kilometrov severne od okupovaného Donecka je jedným z ústredných bodov ruskej ofenzívy, kde ruské jednotky neustále zatláčajú ukrajinských obrancov.
Strata Torecka by bola ďalšou ranou pre Ukrajinu v Doneckej oblasti po tom, ako boli nedávno ukrajinské sily nútené stiahnuť sa z Vuhledaru. Rusi tiež pokračujú v ofenzíve smerom na Pokrovsk.
Prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok cestoval naprieč Európou, aby podporil „plán víťazstva“. Podrobnejšie ho mal predstaviť v sobotu na leteckej základni Ramstein.
Stretnutie západných lídrov však museli odložiť, pretože americký prezident Biden pre hurikán Milton musel zostať v USA. V piatok mal Zelenskyj audienciu u pápeža Františka a v Berlíne prijatie u kancelára Olafa Scholza.
Rusko – Irán
Medzitým sa ruský prezident Vladimir Putin stretol v piatok v Turkménsku so svojim iránskym náprotivkom Masudom Pezeškjanom. Putin povedal, že majú so svojím iránskym kolegom „veľmi blízky svetonázor”.
Lídri oboch štátov sa stretli v čase, keď sa Blízky východ pripravuje na reakciu Izraela na najväčší raketový útok Teheránu v histórii z minulého utorka.
Stretnutie na regionálnom samite v Ašchabade sa konalo na pozadí užších vojenských väzieb, najmä od invázie na Ukrajinu vo februári 2022. Irán dodal Rusku tisíce útočných dronov „Shahed“ a CNN informovala, že podľa amerických predstaviteľov postavil v Rusku továreň na drony.
Irán nedávno dokonca Moskve dodal aj balistické rakety krátkeho doletu, čo sa vníma ako výrazné vystupňovanie podpory Moskvy zo strany tejto krajiny.
Izrael, Irán
Napätie na Blízkom východe vystupňoval minulotýždňový už druhý priamy útok Iránu na Izrael s použitím takmer 200 balistických projektilov. Útok, ktorého jedinou obeťou sa paradoxne stal Palestínčan z Gazy Izrael odrazil, no čaká sa na jeho reakciu. Podľa informácií z pozadia príde odveta Izraela po víkedovom sviatku Jom Kipur.
Štáty Perzského zálivu sa v závere týždňa vyjadrili, že neotvoria svoj vzdušný priestor izraelskej odvete a lobujú vo Washingtone, aby Izrael neútočil na iránske ropné lokality.
Obávajú sa, že ich vlastné ropné zariadenia by sa v prípade eskalácie konfliktu mohli dostať pod paľbu Teheránu. USA odrádzajú Izrael od toho, aby útočil na jadrový program Iránu.
Podľa nezvyčajnej správy z Teheránu veliteľa Iránskych revolučných gárd Ismaila Qaaniho údajne zadržiava iránsky režim pre podozrenie zo špionáže pre Izrael. Jeho úrad je obvinený z odovzdávania spravodajských informácií Izraelu, uviedol izraelský TV kanál 14.
Izrael, Libanon
Pokračuje aj pozemná operácia Izraela v Libanone, ktorý reaguje na 11 mesiacov ostreľovania Izraela Hizballáhom. Dvaja izraelskí občania zahynuli pri tohtotýždňovom raketovom útoku na pohraničné mesto Kirjat Šmona, keď Hizballáh vypálil desiatky rakiet na sever Izraela. Vojenské sily Izraela zamerali silnú leteckú a pozemnú paľbu na pozície libanonskej teroristickej skupiny.
„Nemáme v úmysle ostať v južnom Libanone. Sme tam preto, lebo Hizballáh a Hamas začali proti nám vojnu. Libanončanom hovorím – Libanon patrí vám, nie Iráncom,“ povedal v New Yorku izraelský veľvyslanec pri OSN Danny Danon.
Podľa OSN izraelské sily v piatok ráno ostreľovali pozorovateľské stanovište mierových síl UNIFIL na juhu Libanonu, pričom zranili dvoch ľudí. Správa prichádza po tom, ako boli deň predtým pri podobnom incidente zranení dvaja príslušníci mierových síl. Izrael incident zatiaľ nevysvetľoval, ani nekomentoval.
Ilustračné foto – Peter Švec a Peter Kremský