Online stretnutie z Assisi, ktoré inicioval pápež František, naplnilo mladým ekonómom a podnikateľom všetko, čo sľubovalo. Aj keď pôvodná myšlienka – stretnúť sa osobne v Assisi a nájsť inšpiráciu po stopách sv. Františka – nevyšla úplne podľa predstáv a bolo potrebné zmeniť formu podujatia, online akcia priniesla veľa podnetných myšlienok, príbehov, skúseností. Virtuálne stretnutie v Assisi aj sám pápež nepovažuje za konečný bod, ale skôr za začiatok nejakého procesu, ktorý sa od nás požaduje – spoločne podniknúť kroky k tomu, aby sa situácia (nielen) v podnikaní zlepšila.
Ekonomika, zodpovednosť, klíma, život v spoločenstve a súčasná situácia vzhľadom na pandémiu – to všetko boli témy Františkovej ekonomiky (Economy of Francesco – EoF) počas troch dní. Popoludňajšie prenosy boli vysielané v niekoľkých jazykoch, pričom nechýbali živé vstupy rôznych odborníkov, aktérov a lídrov a, samozrejme, aj samotného pápeža Františka. Organizátori umožnili ľuďom za obrazovkami, aby sa mohli zapojiť do tejto akcie a vyjadriť svoje myšlienky, názory a pocity pod videami prostredníctvom diskusie. Priamo ich na to vyzývali aj rečníci.
Daniel Cabrini napísal pod video: „Ďakujem pápežovi Františkovi za tento úžasný projekt. To je to, čo ľudstvo potrebuje! Počnúc od mladých ľudí, ktorí budujú budúcnosť všetkých. Materiálne, duchovné a duševné riešenia pre svet.“
Medzi blokmi nechýbal hudobný program. Františkova ekonomika totiž inšpiruje aj umelcov po celom svete – ekonomika a umenie boli vždy prepojené prostredníctvom ľudskej kreativity a slobody.
Nájsť energiu a prijať zmeny
V úvode programu počas prvého dňa odzneli zo začiatku myšlienky a výzvy na to, ako nájsť novú energiu zo svätých miest a zmeniť svet. Prečo sú mestá tým správnym miestom, ako počúvať svoje srdce a ako môžu mladí ľudia zmeniť súčasný ekonomický systém.
„Dnes sme tu preto, aby sme prijali zmeny,“ povedala počas svojej reči Francesca Di Maolo, ktorá je prezidentkou inštitútu Instituto Serafico di Assisi. Vyzdvihla súčasne veľký problém pandémie a hovorila o tom, v akej ťažkej dobe a ťažkom systéme žijeme.
Stefano Zamagni, ktorý je prezidentom Pápežskej akadémie sociálnych vied (The Pontifical Academy of Social Sciences), hovoril aj o systéme finančných účtov, podľa neho nie je problém mať profit, ale to, čo na konci dňa z neho zostane. „Riadenie potrebuje kompletnú reformu. Nie je vôbec prijateľné, aby v ekonomike boli privilegované subjekty či jednotlivci. Vízia možností závisí od každej nádeje,“ povedal Zamagni.
Pápež vyzval na zodpovednosť
Pápež František vyjadril vďaku a spokojnosť s tým, že mladí ľudia prejavili záujem o toto podujatie. „Ďakujeme, že ste tu aj za všetku prácu, ktorú ste odviedli, za nasadenie počas týchto mesiacov, a to aj napriek zmenám v programe. Nenechali ste sa však odradiť, práve naopak,“ povedal pápež František vo svojom videopríhovore. Zároveň vyzval mladých, aby začali postupne s malými aktivitami, procesmi, aby ich história nerozdrvila.
Okrem iného však Svätý Otec vníma aj situáciu okolo pandémie a zároveň upozorňuje na dôležitú úlohu zodpovedného prístupu a povedomia ľudí.
„Závažnosť súčasnej situácie, ktorú pandémia COVID-19 ešte viac zvýraznila, vyžaduje zodpovedné stanovisko všetkých sociálnych aktérov, a teda všetkých, ktorí sú v popredí. Dôsledky našich krokov a rozhodnutí sa vás osobne dotknú. V dôsledku toho nemôžete zostať mimo centier, ktoré formujú nielen vašu budúcnosť, ale som presvedčený, že aj vašu prítomnosť. Nemôžete chýbať na miestach, kde sa tvorí súčasnosť a budúcnosť,“ povedal pápež František, ktorý zároveň vyzval mladých, aby nerozdeľovali spoločnosť na my a vy – tí druhí a nemysleli za nich, ale spoločne s nimi.
„Pamätajte na odkaz osvietenstva, osvietených elít. Všetko pre ľudí, nič pre ľudí. A to nie je správne. Nemyslime za nich, myslíme s nimi. A od nich sa učme rozvíjať ekonomické modely, ktoré budú prospešné pre všetkých,“ vyzval Svätý Otec vo svojom odkaze.
Nevyhnutné zmeny
Svätý Otec hovoril o zmenách. „Potrebujeme zmenu, chceme zmenu a hľadáme zmenu. Problém však nastane vtedy, keď si uvedomíme, že nám chýbajú adekvátne a inkluzívne odpovede na mnohé naše súčasné problémy. V našich analýzach skutočne zažívame určitú fragmentáciu, ktorá končí blokovaním všetkých možných riešení. V hĺbke duše nám chýba kultúra umožňujúca a podnecujúca otvorenosť voči rôznym víziám, vyznačujúcim sa určitým typom myslenia, teoretickými prístupmi, typom politiky, výchovno-vzdelávacích programov, a chýba nám tiež spiritualita, ktorá sa nenechá pohltiť dominantnou logikou,“ povedal pápež.
Ak sa má situácia zlepšiť, tak to podľa neho nepôjde bez zmeny životného štýlu, modelov výroby či zavedených štruktúr moci, ktoré dnes riadia spoločnosť. Bez týchto zmien podľa pápeža nedosiahneme nič.
Nakoniec nechýbalo poďakovanie aj od profesora Luigina Bruniho, odborného riaditeľa organizačného tímu Františkovej ekonomiky. „Ďakujeme všetkým zamestnancom, s ktorými sme začali toto dobrodružstvo, za pomoc pápežovi Františkovi pri tomto sne,“ povedal Bruni.
Žiť dobre, v mieri a pokoji
„Myšlienka a realizácia prvého kroku Františkovej ekonomiky vyústila do vzniku globálneho hnutia mladých aktérov, odborníkov a podnikateľov v akejkoľvek socioekonomickej sfére, ktoré sa už nezastaví. EoF je tak platformou na nové sieťovanie, kde sme si všetci rovní a máme spoločný cieľ – žiť dobre, v mieri a pokoji na našej spoločnej planéte,“ hodnotí podujatie aj Mária Čalfová, koordinátorka projektu.
Pripomína tiež, že v skutočnosti sme len na začiatku. „Mám nádej, že tieto myšlienky pápeža a mladých aktérov, odborníkov či podnikateľov si nájdu svoje miesto aj na Slovensku a prinesú plody pre našu spoločnosť. Veď aj posledná veta EoF udalosti na obrazovkách prenosu bola: ,Toto je len začiatok!‘“ uzatvára Čalfová.
Na titulnej fotografii pápež František počas príhovoru, zdroj: YouTube