Glamping: Luxusné kempovanie vracia ľudí naspäť do prírody

Jedinečné miesta, ktoré vám vyrazia dych. Zážitky a návrat k prírode. To je glamping.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Sú drobné, ale napriek tomu ponúkajú obrovský zážitok. Majú filozofiu luxusného kempovania prepojeného čo najviac s prírodou. Vrátiť sa naspäť v čase, spomaliť, oddýchnuť si, možno si utriasť myšlienky.

Určite ste už počuli o glampingu, ale možno ste sa nezamýšľali nad tým, o čo vlastne ide. V rubrike Všimli sme si vám predstavíme zopár glampingových tipov a ukážeme vám, ako môže vyzerať takýto netradičný pobyt.

Glamping pochádza z anglického výrazu glamorous camping, pričom približuje atraktívne a pohodlné ubytovanie kdesi uprostred prírody. Často hovoríme o domčekoch v korunách stromov, na hladine jazera, o maringotke, netradičných maličkých domčekoch niekde na samote či zaujímavo riešených kontajneroch, ktoré sú takmer vždy bez signálu a internetu. Mnohé z nich majú zavedenú aj elektrinu, ale drvivá väčšina z nich sa pridŕža udržateľnosti a ekologických princípov a hľadá možnosti, ako ponúknuť čo najviac sebestačnosti.

Pýtate sa, kde sú jeho počiatky? Glamping vznikol začiatkom 21. storočia vo Veľkej Británii a v USA. Dnes však máme na Slovensku a v okolitých krajinách dostatok možností si vyskúšať aj takéto zážitkové ubytovanie.

Glamping Posed Vinica

Neďaleko Bratislavy sa nachádza zaujímavý posed. Priamo na úpätí vinohradu s výhľadmi do prírody postavili majitelia romantický domček pre tých, ktorých zaujíma, ako vzniká víno. Nie nadarmo hovoríme o víne, nachádza sa totiž v malokarpatskej vinárskej oblasti – v Modre. A práve rodina majiteľov sa venuje pestovaniu viniča a výrobe vína už niekoľko generácií. A tak sa dôraz kladie na tradičnú výrobu, pôvodné technologické postupy, aby sa zachoval odkaz na rodinné tradície.

Posed nie je pripojený na elektrické a vodovodné siete.

Netradičné ubytovanie je situované medzi stromami a určite sa zapáči najmä milovníkom minimalizmu. Elektrinu by ste tam hľadali márne. Majiteľom záležalo na tom, aby čo najmenej zasiahli do prírody. „Posed je postavený na oceľovej podeste, a tak do okolitej prírody zasahuje úplne minimálne. Namiesto klasickej latríny sme zvolili kompostovaciu toaletu Biolan Eco, ktorá je nielen hygienická, ale aj šetrná k životnému prostrediu,“ opisujú čarovné miesto majitelia.

Tiny House Done

Maličký, ale s patričnou atmosférou. Partia nadšencov sa nenechala odradiť nedostatkom miesta a zamysleli sa nad tým, aká je minimálna potreba priestoru na to, aby do jedného domčeka dostali všetko to, čo človek k životu potrebuje. Tak vzniklo maličké ubytovanie u našich českých susedov – na samote v lese v Jizerských horách.

Bez wifi pripojenia. Varič tu nie je, ale ak sa vám podarí zakúriť v kachliach, môžete sa pustiť do prípravy jednoduchého jedla.

Obvodové steny domčeka sú primárne z dreva. Výrobcovia sa snažili byť ekologickí a pracovať s udržateľnými zdrojmi. Jeho výmera je 12 štvorcových metrov. Čo mu však uberá na ploche, vynahrádza celkovým dizajnom a premysleným priestorom do posledného centimetra.

Tento domček sa vyrába aj na zákazku. Za každý strom, ktorý bol použitý na jeho výrobu, však zasadia nový.

StromDom Dva Duby

Majitelia domčeka na strome hovoria o návrate človeka k prírode. „Tá miestna – novobanská, v prostredí nádherných vrchov – dokáže byť nielen inšpirujúca, ale tiež divoká, nezávislá, životaschopná a dobrodružná,“ sľubujú.

Eco šampóny a vlažná sprcha, aj o tom je glamping.

Postavili ho v korunách dvoch majestátnych dubov. Dvojpodlažné nezávislé urbanistické dielo tu však stojí v symbióze s prírodou. Nájdete tu ekologickú toaletu – separačné kompostovateľné WC – či alternatívnu sprchu s vlažnou vodou. No a opäť sa tu nepripojíte na wifi. StromDom sa ukrýva na severnej strane pod Sedlovou skalou v nadmorskej výške 525 m. Preto tu napríklad zimy bývajú dlhé a plné snehu. V lete tu zas panuje príjemná klíma, ktorá poskytuje ideálny úkryt pred horúčavami.

„Náš domček vyrástol doslova cez zlaté ruky novobanských majstrov – remeselníkov,“ opisujú ďalej majitelia. „Okrem toho je elektrifikovaný pomocou fotovoltických panelov, ktoré poskytujú dostatok energie pre osvetlenie v interiéri,“ uzatvárajú majitelia.

Kebin

V českej dedinke Ondrejov nájdete úplne iný svet, v ktorom nebudete závislí od technológií. Sebestačný, ale luxusný kontajner nie je pripojený na inžinierske siete. Na brehu rybníka sľubuje všetko, čo človek potrebuje na aktívny alebo pasívny oddych.

Ručná výroba, lokálne materiály a české výrobky.

Čarovné ubytovanie Kebin
Netradičný kontajner s názvom Kebin.

Kontajnery fungujú na princípe offgrid – čo znamená, že si dokážu vystačiť samy. Takýto kontajner je napríklad vybavený slnečnými kolektormi na výrobu elektrickej energie a je tiež zateplený, aby si udržal svoju stabilnú teplotu. V zime sa o teplo postará krbová piecka.

Podľa majiteľov je navrhnutý tak, aby poskytol maximálne pohodlie v harmónii s prírodou a taktiež praktické využitie. Netradične veľké presklené plochy prelínajú interiér s exteriérom. Súčasťou kontajneru je aj malá kúpeľňa s teplou vodou, nemôže chýbať ani chemická separačná toaleta. Majitelia však všetkých svojich hostí upozornia, aby šetrili vodou.

Zdroj fotografií: Amazing Places

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články