Netradične krásne miesta, kde sa zastavil čas a kde majiteľom záleží na ekológii

Čarovné miesta, ktoré šetria energiami, využívajú dažďovú vodu, solárne panely či prírodnú kozmetiku. Máme pre vás štyri tipy.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Snažíme sa triediť odpad, nakupovať v bezobalových predajniach, staviame pasívne domy a hľadáme riešenia, ako čo najefektívnejšie riešiť energie. Mnohí zmenia svoje spotrebiteľské správanie, dokonca celý svoj život. Namiesto auta sa do práce alebo školy odvezú verejnou dopravou či kolobežkou, snažia sa čo najviac znížiť svoju uhlíkovú stopu. Iní zas využívajú dažďovú vodu, dopestujú si zeleninu a ovocie, starostlivo si vyberajú lokálne suroviny, minimalizujú negatívny dosah na životné prostredie. A podobných príkladov je viac. Ale čo také cestovanie? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako veľmi môže letná sezóna ovplyvniť to, čo po nás zostane tam vonku? Spýtali ste sa už sami seba, či sa viete vybrať na miesta, ktoré sú ekologickejšie a ktoré robia všetko pre to, aby čo najmenej znečisťovali svojou činnosťou okolitú prírodu?

Dnešný článok nebude o tom, ako necestovať, ale o tom, ako možno cestovať a spoznávať krajinu a popritom čo najmenej –  ak vôbec – znečisťovať našu planétu. Ak cestujeme, vždy to bude mať nejaký dosah. Nemusíme hovoriť len o leteckej či lodnej doprave, občas stačí, keď si vyjdeme na turistiku k najbližším kopcom a rozhliadneme sa okolo seba. Pomerne často sa už hovorí o problematike exotických destinácií, v ktorých miestni doplácajú na príval turistov v podobe obrovskej kopy odpadkov. Kým na jednej strane nádherného ostrova vznikajú utešené fotografie z dovolenky, presne na opačnej strane toho istého ostrova sa hromadí odpad, ktorý nevedia zrecyklovať. Táto druhá strana sa však už väčšinou na fotku nedostane…

Cestovanie bez negatívnej stopy smerom k našej planéte asi nie je na sto percent možné, ale môžeme sa k tomuto ideálu aspoň snažiť priblížiť. A môžeme podporiť miesta, ktoré rešpektujú práve všetko to, o čo nás príroda ticho prosí.

Majitelia niektorých ubytovacích zariadení sa snažia rekonštruovať staré domy a využívať čo najviac pôvodných materiálov. Príkladom je aj táto česká chalúpka s názvom k Babičce.
Čarovné a ekologické? Áno, existujú…

Sú netradičné, ale krásne, s citom pristupujú k prírode a mnohé z nich sú dokonca sebestačné. Majú zaujímavý dizajn, výnimočné prostredie, a preto určite stoja za zmienku. V našej rubrike Všimli sme si vám ponúkame zopár tipov na čarovné miesta, ktoré sa snažia fungovať tak, aby čo najmenej zaťažovali prírodu. Možno sa vám zídu, ak budete hľadať únik na tohtoročnú dovolenkovú sezónu. Alebo sa môžete inšpirovať, ak by ste si podobnú stavbu chceli zrealizovať aj vy.

Nebo nad Štiavnicou je ukážkou toho, že keď staré veci dostanú druhú šancu, môžu poslúžiť ešte veľa rokov.

Niektoré z týchto miest sú glampingové. Pýtate sa, čo to vlastne znamená ten „glamping“? V podstate ide o luxusné kempovanie, pričom slovo vzniklo z anglických výrazov „glamour“ a „camping“. Luxusné najmä v tom zmysle, že síce budete bývať niekde na strome alebo na hladine jazera, napriek tomu budete mať oveľa väčší komfort, ako keby ste zostali odkázaní len sami na seba s dekou v ruke uprostred lesa. V týchto zariadeniach nechýbajú ekologické toalety, energia získaná zo slnka a podobné vymoženosti. Aby ste zažili úplné spojenie s prírodou, väčšinou tu nenájdete klasickú elektrinu ani wifi. Ale práve v tom spočíva čaro glampingu…

Glamping môže vyzerať aj takto. Presná lokalita FoxHut je známa len tým, ktorí sem už zavítali.
FoxHut

Našou prvou zastávkou je „líščia búda“, ktorá sa môže pýšiť nielen krásnym dizajnom, ale aj absolútnym súkromím. Nachádza sa na samote a nie je tu wifi. Hlavným mottom tohto ubytovania je „Sebestačnosť a maximálna šetrnosť k prírode“. A ako sme už napovedali, ide o glampingový tip.

Nezvyčajný mobilný domček v Českom stredohorí je však skutočne šetrný k prírode okolo seba. Dokonca nie je napojený na siete. Nájdete tu solárne panely a hostia si môžu sami zakúriť drevom. Majitelia nosia vodu do domčeka v bareloch. Napriek tomu tu nemôže chýbať sociálne zariadenie a kúpeľňa. Ale spomínaná voda je tu veľmi vzácna, keďže ju vlastnoručne prinesú až sem. Navyše na umývanie používajú ekologické a rozložiteľné prípravky, ktoré nijako nezaťažia okolité prostredie.

Takže, ak máte blízko k produktom, ktoré nezaťažujú prírodu, máte radi výzvy a chceli by ste vyskúšať splynúť s prírodou, tento tip je ako stvorený pre vás.

Nebo nad Štiavnicou

Priam ikonické a už aj veľmi známe je banskoštiavnické nebo. Majitelia čarovných chalúp – baníckych domčekov – im dali nielen nádherný názov, ale aj vlastný príbeh a atmosféru. Sú to štyri dvesto-tristoročné chalúpky – Biela, Modrá, Oranžová a Zelená a spolu sa volajú Nebo nad Štiavnicou. Domčeky sú pomenované podľa farby dverí a okien.

Majitelia chceli chalúpkam pri rekonštrukcii zanechať čo najviac autentickosti a dôležité boli prírodné materiály. Chalupy tak udržateľným spôsobom zdokonalili s rešpektom k danému regiónu aj prírode. Namiesto betónového plota využili sedem ton šesťmetrových dlhých vŕbových prútov. Nepoužili žiadne mechanizmy ani technológie, len, ako sami vravia, „živý materiál“. Každý prút zapletali ručne. Interiér chalúp je tiež premyslený do posledného detailu. Pri každej príležitosti dali prácu lokálnym remeselníkom či firmám. Napríklad biele ľanové závesy v jednej z chalúp vyrobili v lokálnej firme, ktorá je chránenou dielňou. Rovnako spolupracujú aj s lokálnymi výrobcami prírodnej kozmetiky a ďalšími dodávateľmi.

Na tomto mieste určite nehľadajte konzumný spôsob dovolenky ani života. Ideálne pre tých, ktorým leží na srdci udržateľnosť, záchrana starých vecí a zbytočné neplytvanie tými novými, a pre tých, ktorí hľadajú absolútne vypnutie od ruchu mesta.

Mobilné domčeky, ktoré umožnia vstúpiť do krajiny bez stôp

Hideandseek je miestom pre všetkých tých, ktorým záleží na krajine a prírode, pričom je zahalené rúškom tajomstva. Jeho presnú polohu sa hostia dozvedia až po rezervácii. Opäť hovoríme o glampingu.

Na tomto mieste sa hospodári s obmedzenými zdrojmi energie. Pomocou monitorovacieho systému majú hostia neustále prehľad o zdrojoch a taktiež čo znamená z hľadiska energie dať si dlhú teplú sprchu. Majitelia sa snažia spolupracovať s miestnymi firmami a výrobcami a používať miestne materiály.

Chemický záchod funguje na tzv. zelenej chémii, čiže na ekologických odbúrateľných prípravkoch. Taktiež tu využívajú dažďovú vodu a niektoré technologické komponenty, ako napríklad fotovoltiku, nechýbajú nádrže s vodou a podobne.

Mimochodom, toto miesto bolo nominované na zaujímavé ocenenie Green Product Award 2021 a veľmi dbá na to, aby boli hostia na jednej strane k prírode čo najbližšie, na druhej strane bez akejkoľvek stopy.

A pre koho môže byť toto miesto vhodné? Pre ekologických milovníkov futurizmu? Pre všetkých, ktorí by radi vyskúšali niečo netradičné a zároveň im k šťastiu postačí len to, čo bude na dosah ruky – minimalizmus s puncom luxusu.

Malebná chalúpka Vejminek

Viac ako sto rokov starý Vejminek v najzápadnejšej časti Lužických hôr na konci mesta Chříbská má svoje čaro. Nachádza sa len kúsok od Národného parku České Švajčiarsko. Už lokalita robí miesto jedinečným a u návštevníkov vzbudzuje pocit, že tu nemajú robiť nič, čo by nerobili ani doma – teda správať sa zodpovedne a s citom k prírode. A túto myšlienku odovzdávajú majitelia aj svojim návštevníkom. Kúpou a rekonštrukciou tohto miesta si navyše splnili svoj sen.

Tu budete vnímať, ako vŕzgajú schody a podlahy a pocítite vôňu dreva. Prírodné materiály tu dominujú na každom kroku. Vidieckemu štýlu dodal mladý pár nadšencov premyslenou rekonštrukciou ten správny šmrnc, ale s ničím moderným to neprehnali.

Majitelia majú k prírode blízko a rovnako tak aj k veciam, ktorým vdýchli nový život. Keďže radi využívajú všetko, čo sa využiť dá, niet divu, že sa využíva napríklad i dažďová voda. Veľmi si zakladajú na používaní lokálnych produktov. Okrem toho, v chalúpke používajú výhradne ekologické čistiace prostriedky. A nakoniec dbajú aj na používanie prírodnej kozmetiky z lokálnej produkcie.

Tu si oddýchnu všetci tí, ktorí milujú staré české filmy. Rušný život v meste vymenia za „vesničkovú pohodu“ a ocitnú sa v lone prírody, kde sa budú správať rovnako zodpovedne, ako by sa správali u seba doma. A s týmto svedomím a vedomím by sme mohli cestovať a užívať si miesta všade na svete…

Zdroj fotografií: Amazing Places

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.