Ako si správne vybrať? 12 klúčových otázok pred eurovoľbami

Európania majú záujem, no nemajú informácie. Nemá zmysel sťažovať sa, že medzi obyvateľmi Európskej únie je nízky záujem o voľby poslancov do Európskeho parlamentu, ak sa na celoeurópskej úrovni nevytvorí skutočná diskusia zameraná na konkrétne otázky, ktoré ovplyvňujú život ľudí v súčasnosti či budúcnosti.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

To je cieľom talianskeho hnutia Movimento politico per l’Unità Europa, ktoré sa snaží analyzovať kľúčové problémy Európy a vyzýva na hľadanie odpovedí v dialógu. Hnutie ponúklo 12 otázok, na ktoré by sa mali zamerať voliči v snahe správne si vybrať, komu dajú svoj hlas.

  1. Rozširovanie EÚ a reforma zmlúv: S rastúcim počtom členských krajín Európskej únie sa stáva jej fungovanie čoraz zložitejším. Ako zabezpečiť efektívne fungovanie pri väčšom počte členov?
  2. Vnútorný dialóg v EÚ: Diverzita je bohatstvom únie, no komplikuje to jej štruktúru. Aké opatrenia by mali byť prijaté na podporu porozumenia medzi štátmi a medzi nimi a inštitúciami EÚ?
  3. Spoločná zahraničná politika: Je možné mať skutočne jednotnú zahraničnú politiku EÚ? Ak áno, aké kroky by mali byť prijaté? Čo ponúkajú kandidujúce strany, aké majú návrhy riešenia?
  4. Spoločná bezpečnostná politika: USA sa viac zameriava na obranu vlastného územia a Pacifiku. Aká by mala byť pozícia EÚ v tejto novej situácii? Je možná spoločná obranná aliancia zložená z členských krajín Európskej únie?
  5. Spoločná ochrana územia: Únia bola vytvorená s cieľom dosiahnuť mier, no zdá sa, že sa viac orientuje na zbrojenie. Ako by mala posilniť mierové snahy?
  6. Európsky mierový nástroj: Spoločné financovanie obranných zbraní je v pláne pár rokov, no v realite ešte nefunguje. Prečo áno alebo nie?
  7. Klimatické zmeny a protesty: Klimatická situácia je vážna a ľudia protestujú. Ako zvládnuť klimatickú krízu bez obetovania hospodárstva a pracovných miest?
  8. Energetická závislosť a ekologická prechod: Pri vojne na Ukrajine si EÚ uvedomila svoju závislosť od energie. Má byť únia nezávislá od fosílnych palív? Ako by mala prechádzať na ekologický systém hospodárstva?
  9. Migrácia: Migrácia je stále rastúcim fenoménom. Ako by mala EÚ riadiť tento trend? Je to kríza, ktorú treba ukončiť, alebo proces, ktorý treba riadiť?
  10. Digitálne technológie a sociálne vzťahy: Digitálne technológie menia naše životy, no súvisí to aj s narušením sociálnych vzťahov. Má EÚ záujem zasahovať do tohto problému?
  11. Umelá inteligencia a ľudská dôstojnosť: Postup technológií kladie otázky aj k ochrane ľudských práv a demokracie. Sú dostatočné nástroje EÚ na ich ochranu? Mala by Európska únia cenzurovať internet?
  12. Ekonomika a sociálna spravodlivosť: Hospodárska nerovnosť v EÚ narastá. Ako by mala únia riešiť túto problematiku? Mala by byť zavedená spoločná európska daň a harmonizácia minimálnej mzdy?

Odpovedzme si, nájdime si stranu, s ktorou sa najviac zhodujeme v názoroch. A poďme voliť v sobotu 8. júna.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.