Biskupi: poďme voliť, Európa má budúcnosť

Katolícki biskupi vyzývajú ľudí, aby neignorovali eurovoľby, ktoré budú túto sobotu, a išli voliť. Európska únia je podľa nich projekt, ktorý má kresťanské korene, je demokratický, podporuje rozmanitosť, chráni mier, slobodu a duchovné bohatstvo u nás, aj iných členských štátoch únie. Vyplýva to z nedávno zverejneného pastierskeho listu Konferencie biskupov Slovenska.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Únia má kresťanské korene

„Vyzývame všetkých občanov, osobitne katolíkov, aby sa zúčastnili na voľbách do Európskeho parlamentu 8. júna 2024,“ uvádza sa v stanovisku biskupov.

Pripomínajú, že zakladatelia EÚ, ako sú napríklad Robert Schuman, Konrad Adenuer či Jean Monet, „stavali na posvätnosti a dôstojnosti každej ľudskej osoby“ a ich cieľom bolo „vytvoriť spoločenstvo národov Európy, ktoré by vedelo ochrániť mier, slobodu a duchovné bohatstvo jednotlivých krajín“.
Kresťanský odkaz európskeho projektu si podľa biskupov v súčasnosti vyžaduje obnovu, úsilie a spoluzodpovednosť každého z nás.

„Ako angažovaní katolíci prejavme záujem o rozvoj Európskej únie a zodpovedne si zvoľme kompetentných poslancov Európskeho parlamentu, ktorí budú v duchu služby odvážne reprezentovať kresťanské hodnoty a pracovať pre spoločné blaho. Rozhodnime sa svedomito pre tých kandidátov, ktorí budú presadzovať návrhy legislatívy v prospech dobra jednotlivcov a rodín v duchu evanjelia. Sme presvedčení, že európsky projekt s kresťanskými hodnotami má svoju budúcnosť,“ zdôrazňujú v liste biskupi.

Volebná účasť rastie

Eurovoľby sú u nás v krátkom slede už tretie v poradí. Vlani v septembri sme volili do Národnej rady SR, tento rok na prelome marca a apríla v dvoch kolách prezidenta SR.

Eurovoľby bývajú vždy poznačené veľmi nízkou účasťou. Kým v roku 2014 prišlo voliť zhruba 13 % voličov, v tých predposledných v roku 2019 to bolo takmer 23 %. Aktuálne prieskumy naznačujú, že tento týždeň sa eurovolieb môže zúčastniť viac ako 30 % oprávnených voličov.

Mnohí ľudia na Slovensku hovoria, že nechodia voliť, lebo politici sa starajú iba o seba, nie o ľudí. Postoj kresťana by však mal byť iný.

„Kresťan má právo, ale aj (v istom zmysle) povinnosť ísť voliť. Dobrý kresťan nechápe svoju vieru individualisticky, ale je otvorený pre spoločenstvo a pre veci verejné,“ vysvetľuje v blogu na denníku Postoj Erik Dujava zo spoločenstva Ladislava Hanusa.

Cirkev podľa neho nemôže nikoho nútiť ísť voliť, ale „ak kresťan berie vieru vážne, pristupovať k voľbám je pre neho prirodzeným dôsledkom jeho viery.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články