Novela zákona č. 370/2019 o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností prešiel vládou a smeruje do parlamentu. Prešiel až na druhý pokus, keď ministerstvo kultúry SR pod vedením Martin Šimkovičovej z SNS upravilo pôvodne navrhované zvýšenie podpory zhruba o polovicu nadol.
Štátom podporované cirkvi by mali podľa aktuálne navrhovaného kľúča výpočtu dostať v budúcom roku namiesto necelých 60 vyše 64 miliónov eur. V roku 2026 by to malo byť už takmer 70 miliónov a v roku 2027 79 miliónov. Ak by sa kľúč nemenil, suma by sa každoročne zvýšila iba o pár stotisíc eur.
Pôvodne však ministerstvo navrhovalo výraznejší nárast, v budúcom roku sa tak suma mala zvýšiť až na 69 miliónov eur. Takmer celý finančný príspevok štátu sa využíva na mzdy duchovných, ale aj iných zamestnancov. V roku 2023 však priemerná mzda duchovného zo štátneho príspevku predstavovala iba 763 eur, čo je pod úrovňou minimálnej mzdy.
Tento rok podľa údajov Ministerstva kultúry štát cirkvám prerozdelí vyše 59 miliónov eur. Jednotlivým cirkvám sa financie prideľujú podľa počtu členov, získaného počas posledného sčítania ľudu.
Rímskokatolícka cirkev tak dostane zhruba 40,5 milióna eur. Evanjelická a Gréckokatolícka cirkev cez 5,5 milióna, Reformovaná cirkev 2,9 milióna a Pravoslávna 2,2 mil. eur.
Pri malých protestantských cirkvách sa sumy pohybujú v stotisíckach ročne. Novoapoštolská cirkev zinkasuje iba 8607 eur. Kresťanské zbory, Jehovovi svedkovia, Bahájske spoločenstvo či Cirkev Ježiša Krista svätých posledných dní (mormóni) nedostanú ani euro, keďže nie sú uznaní ako podporovaná cirkev.
Najmä menšie cirkvi prispievajú na platy duchovných aj z vlastného rozpočtu, prípadne zo zbierok veriacich. Cirkvi často na ich financovanie zakladajú aj nadácie a získavajú peniaze cez dobročinné projekty. Mnohí duchovní pôsobia v tejto službe na čiastočný úväzok, čiže sa jej venujú popri podnikaní alebo zamestnaní.
Tabuľka – Ministerstvo kultúry SR, ilustračné foto – Peter Kremský