Provinciu Valencia zasiahli 28. októbra mohutné záplavy po búrke Dana. Okamžitá nezištná pomoc tisícov veriacich je odpoveďou na otázku: „Kde je pri tejto katastrofe Boh?“ Boh je v rukách týchto dobrovoľníkov a stoviek ľudí, ktorí dávajú všetko, aby pomohli obyvateľom Valencie.
Na jednej z mnohých fotografií, zverejnených na sociálnych sieťach, je skupina mladých veriacich okolo usmiateho mladého kňaza. Ich oblečenie je špinavé od blata. Môžu za to bezprecedentné záplavy, ktoré zasiahli provinciu Valencia na východe Španielska a ktoré podľa poslednej bilancie priniesli smrť 217 ľuďom.
Rozsah katastrofy je taký obrovský, že záchranári ani šesť dní po dráme ešte nemohli zasiahnuť vo všetkých postihnutých zónach. Vďaka angažovanosti miestnej cirkvi sa rozbehla obrovská vlna pomoci, aby zachránili obete povodní a mohli sa rozbehnúť čistiace práce gigantických rozmerov.
Obraz je hrozný: autá naskladané prívalovou vlnou na sebe v uliciach, zaplavené obydlia, škody všetkého druhu všade, kam sa dostala voda, kostoly v žalostnom stave… Na Španieloch, ktorí boli ešte pred týždňom pokojní, zanechali „záplavy storočia“ kolosálnu stopu. Každý deň prináša novú skupinu nezvestných. Je veľa tých, ktorí stratili blízkeho alebo prístrešie.
Diecéza Valencia sa v tejto situácii pripojila k obrovskému kolektívnemu úsiliu a solidarite, aby pomohla obyvateľom zasiahnutým veľkou vodou. V Alfafare, Sedaví či Paiporte, mestských častiach Valencie najviac zasiahnutých záplavami, sa zmobilizovali kňazi, seminaristi, rehoľníci a veriaci a pomáhajú už od víkendu Všetkých svätých.
Cirkev v bahne
Niektorí kňazi okamžite zareagovali už 28. októbra, keď obrovské vlny vody zasiali hrôzu medzi obyvateľmi. To je aj prípad kňaza z Farnosti sv. Rajmunda Nonnata v Paiporte, ktorá sa ocitla v srdci búrky a dodnes hlási 60 nezvestných.
Istá žena prehovorila pre noviny Las Provincias, ako bola spolu s piatimi ďalšími osobami zázračne zachránená, keď sa sama pokúšala zachrániť svoju veľmi starú matku. Kňaz z tejto farnosti podľa jej rozprávania otvoril – najviac ako sa dalo – dvere budovy, aby uviaznutých ľudí zachránil od istého utopenia.
„Dvere bolo veľmi ťažké otvoriť pre silný prúd. Bez tohto kňaza by sme všetci zomreli,“ hovorí žena, ktorej sa však nepodarilo zachrániť svoju matku.
Úrady sú neschopné okamžite reagovať, zmobilizovali sa veriaci a to od seminaristov, cez študentov Katolíckej univerzity vo Valencii až po kňazov a rehoľníkov.
Popri neschopnosti úradov okamžite reagovať sa zmobilizovali ďalší veriaci. Jeden kňaz, sprevádzaný tridsiatkou mladých z farnosti v Getafe, prišiel na pomoc obetiam záplav do dedinky Chiva a mestskej časti Catarroja.
Vyzbrojený lopatou, čľapkajúc sa v bahne sa kňaz zveril na sieti X (bývalý Twitter): „Najhoršie sú slzy. Prichádzame dávať nádej a úľavu.“
Do mesta Mira, ktorým sa búrka Dana prehnala s osobitnou silou, prišli na pomoc ako posila seminaristi z diecézy Cuenca. Študenti Katolíckej univerzity vo Valencii zanechali skúšky, aby vyčistili farnosť Santa Fe v Alfafare.
Skupiny mladých z viacerých farností v okolí sa zorganizovali, aby odčerpali stojacu vodu z prízemí obchodov a zo zaplavených kostolov. Podľa informácie stránky Religion en Libertad otvorila 2. novembra asociácia za život vo Valencii Provida svoje dvere, aby zbierala potrebnú pomoc pre deti z postihnutých oblastí.
Farnosť Nuestra Senora de Gracia zas premenila v spolupráci s radnicou a civilnou ochranou centrum Valencie na obchod s vecami akútnej potreby. Ľudia z okolitých dedín sa sem prichádzajú zásobiť prikrývkami, oblečením a vodou…
Ako odpoveď na potrebu ľudí postihnutých záplavami sa rozbehli zbierky základných materiálnych potrieb, najmä cez spolok Caritas, ktorý je v Španielsku vo veľkom rozšírený.
Cirkev v prvej línii
Cirkevné autority nasledovali túto veľkú akciu vzájomnej pomoci. Arcibiskup Valencie Mons. Enrique Benavent po prvotných informáciách o situácii v obciach a meste prišiel do valencijskej štvrte La Torre niekoľko dní po dramatických udalostiach, aby ukázal svoju podporu všetkým dotknutým ľuďom.
Nasadenie veriacich, ako aj kňazov a rehoľníkov, často zachytené aj na sociálnych sieťach, neostalo bez odozvy. „Cirkev má byť vždy v prvej línii, tam by mali byť všetci katolíci,“ oceňujú nezištnú pomoc mnohé príspevky na sociálnych sieťach.
Diecéza Valencia oznámila, že diecézna zbierka z 8. a 9. novembra bude celá venovaná obetiam povodní. Predseda Španielskej biskupskej konferencie apeloval vo svojom mene 21. októbra, aby sa prešlo „od emócie, ktorú prežívame, k činu. Ten sa stane okamžitou rýchlou správou, kotvou a nádejou, ktorú máme v Ježišovi.“
„Nemožno otočiť stranu, treba zachovať prítomnosť v čase, pretože pomoc bude potrebná mesiace, dokonca roky,“ dodal jeho spolubrat, biskup z Valladolidu. Mons. Florencio Rosello Avellanas slávil minulú nedeľu v katedrále v Pamplone omšu za obete búrky.
Arcibiskup zo Sevilly videl v tomto nešťastí príležitosť „na spojenie našich síl“, pričom apeloval na solidaritu každého a ocenil stovky mladých, ktorí sa zmobilizovali, aby „pomohli najnúdznejším ľuďom“.
Spracované z Famille Chretienne/autor Louis de la Houpliére