Biznis týždeň – 7 dní okolo peňazí a čísel s Petrom Kremským (4.-8.11.2024)

Foto: SITA/MZV
Tento týždeň sa opäť doma aj v zahraničí diali veci, ktoré majú dopad na každodenný život v podnikaní, ale aj v rodinnom a osobnom živote. Zhrnuli sme, aby ste nemuseli hľadať sami.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

  • Víťazstvo Trumpa prinieslo ohňostroj cien akcií, pomohol aj doláru a bitcoinu

Víťazom prezidentských volieb v USA sa stal republikán Donald Trump. V januári nastúpi na svoje druhé prezidentské obdobie a vystrieda doterajšieho demokratického prezidenta Joea Bidena. Americký dolár a bitcoin zareagovali na výsledok prudkým rastom, podobne ako americké a japonské akcie, ktoré prekonali historické rekordy.

Trump plánuje zníženie daní, vrátane predĺženia daňových škrtov a zníženia dane z príjmov právnických osôb, píše agentúra SITA. To môže motivovať európske firmy k presunu do USA. Trump tiež plánuje najväčšiu deportáciu migrantov bez dokladov v histórii, čo bude mať dopad na americké pracovné odvetvia využívajúce lacnú prácu imigrantov.

Energetická a environmentálna politika Trumpovej administratívy by mala smerovať proti ESG reguláciám s cieľom obmedziť alebo zastaviť dotácie na obnoviteľné zdroje. To povedie k zlacneniu fosílnych palív a americkej energetickej stabilite, myslia si ekonomickí analytici.

Od Trumpovho víťazstva sa všeobecne očakáva posilnenie rastu americkej ekonomiky a väčšia orientácia na ochranu amerického trhu. Môže to znamenať ťažkosti pre export európskych výrobcov, napríklad Volkswagen, ktorý z Bratislavy vyváža tisíce luxusných Porsche, Audi a Volkswagenov do USA, podobne ako nitriansky LandRover svoje Defendery.

  • Ceny bytov po dlhšom čase znova rastú, ťahá ich však hlavne Bratislava

Ponukové ceny nehnuteľností počas letných mesiacov vzrástli o 2,4 percenta v porovnaní s druhým štvrťrokom. Vyplýva to z aktuálneho komentára analytika Národnej banky Slovenska (NBS) Romana Vrbovského. Do zelených čísiel sa podľa neho preklopil aj medziročný nárast, ktorý oproti 3. štvrťroku 2023 dosiahol hodnotu 3,4 percenta, píše agentúra SITA.

„Rast potiahli predovšetkým ceny bytov v Bratislave. Ceny rodinných domov v priemere stagnovali,“ priblížil analytik. Nehnuteľnosti sú podľa neho drahšie v piatich krajoch, medzi štvrťrokmi rástli najrýchlejšie v Prešovskom kraji (+4,4 %).

Medziročne nehnuteľnosti najviac zdraželi tiež v Prešovskom kraji o zhruba 6 %, v Bratislavskom to bolo viac ako 4 %, v Trnavskom a Košickom okolo štyroch percent. Najmenej to bolo v Banskobystrickom kraji, kde nehnuteľnosti oproti minulému štvrťroku dokonca klesli o 3,3 %, o niečo menej v Nitrianskom.

Ceny sa zvyšujú aj preto, že konečne začali klesať úrokové sadzby hypoték a tým sa aj zvýšil objem nových hypoték v bankách. Končí sa tak ďalšia fáza pribrzdenia cien nehnuteľností pred ďalším rastom. V Bratislave napríklad byty už vyrovnali zhruba polovicu svojho poklesu počas roku 2023.

  • Ekonomické štatistiky boli zmiešané, potešili hotely, obchody a priemysel

Podľa údajov Štatistického úradu maloobchodné tržby v septembri oproti augustu vzrástli o jedno percento a z veľkej časti tak vymazali augustové straty. Medziročný rast sa dokonca zrýchlila na 4,3% i vďaka väčšiemu počtu pracovných dní.

Slovenské hotely a penzióny naopak v septembri v porovnaní s augustom klesli až o 18,4%. V medziročnom porovnaní sa však udržali vo veľmi slušných čiernych číslach, medziročne rástli až o 6,8%. Reštauračné zariadenia naopak ostali v červených číslach aj v medziročnom porovnaní dokonca až o 9,1%, čo bol najvýraznejší medziročný pokles od augusta 2022.

Produkcia slovenského priemyslu v septembri medziročne rástla rýchlejšie, až o 2,5%. Aj v septembri rast domáceho priemyslu výdatne podporovala energetika. Tá si medziročne polepšila až o 20,9%. Konečne sa k nej pridal aj automobilový priemysel, ktorý vyrobil o 11,3% viac ako vlani.

Produkcia dopravných prostriedkov bola druhá najvyššia v histórií. Okrem automobiliek rástla už len výroba elektrických zariadení o 3,4% a menšie odvetvia výroby potravín o 11,3%, nábytku o 20,7% a dreva a papiera o 7,8%. Ostatné odvetvia priemyslu medziročne klesali – petrochemický a hutnícky o takmer 12%, chemický o vyše 14,2%.

Priemyslu i maloobchodu by mali pomôcť klesajúce úrokové sadzby, ktoré poháňajú nielen firemné investície, ale aj súkromné nákupy ako rekonštrukcie a vybavenie bytov a domov, autá či dovolenky. Slovenským firmám veľmi pomôže črtajúce sa oživenie nemeckej a českej ekonomiky, ktoré poslali prvé nádejné signály v septembri. Verme, že to nebude len krátkodobý výkyv.

Ilustračné foto – SITA a Peter Kremský

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články