A Minecraft Movie: Pán prsteňov generácie dneška? (recenzia)

Foto: X.
Hoci ide o prinajlepšom priemerný film, atmosféra v kine bola kvôli vplyvu internetovej popkultúry úžasná.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Videohra Minecraft je doslova a do písmena kultúrnym fenoménom. Od vydania verzie Alfa v roku 2009 sa zatiaľ predalo 350 miliónov kópií tejto videohry a kumulatívny zisk tejto značky sa odhaduje v miliardách dolárov. (Kvôli predstave, o aký náskok pred ostatnými videohrami ide: z druhej najpredávanejšej videohry všetkých čias, Grand Theft Auto V, sa predalo 210 miliónov kópií.)

Minecraft je hra, ktorú si obľúbilo už viac generácií a ktorá aj mne pomohla napríklad počas pandémie, keď sa jej servery stali v podstate jediným miestom, kde sme sa mohli neobmedzene stretávať s priateľmi. Keď nám zavreli školy a všetky ostatné miesta na trávenie voľného času, uspokojili sme sa s tým, že aspoň naše avatary spolu ťažili vzácne materiály a stavali dediny.

Obľúbenosť tejto hry bezpochyby spočíva v tom, aká je v podstate jednoduchá. Hráč ťaží materiály, buduje stavby, snaží sa prežiť a v noci porážať príšery. Minecraft nemá na rozdiel od dobrodružných hier (ktoré už často bývajú, čo sa dejovej sofistikovanosti týka, na úrovni románov) ani žiaden oficiálny koniec, hoci nepísaným pravidlom je, že hráč „vyhral“, ak zabil Ender Dragona.

Táto hra je nenáročná, aj čo sa týka technického vybavenia a miesta na pevnom disku, ktorým hráč disponuje. Jej jednoduchá pixelová grafika je v porovnaní so súčasnými videohrami na smiech, ale ide o neodňateľnú estetiku, ktorú by asi nikto nechcel vymeniť.

Keďže ide o takýto výrazný kultúrny fenomén a keďže súčasná kinematografia funguje tak, ako funguje, nie je prekvapením, že do kín dorazilo jeho niekoľkokrát odkladané filmové spracovanie s názvom A Minecraft Movie (USA, 2025).

Tak som teda minulý víkend v mene plnohodnotného filmového zážitku zobral svojich bratrancov patriacich do generácie Alfa, aby sme išli na jednu z prvých projekcií tohto počinu v Českej republike.

Nemal som ani tušenia, do čoho idem.

Nadšení tínedžeri

Bežný divák mohol začať niečo tušiť, keď sledoval, aké obecenstvo prichádza do sály. Okrem rodiniek s deťmi s obrovskými vedrami pukancov v rukách totiž svoje miesta v kinosále postupne obsadzovali aj tínedžeri, ktorí vyzerali staršie ako cieľová skupina filmu.

Keď po reklamách už začal samotný film, vtipné momenty sa v zásade delili na dve skupiny: tie, na ktorých sa smiali najmenšie deti (tieto momenty spočívali v tom, že niekto spadol alebo čosi podobné), a tie, na ktorých sa smiali spomínaní tínedžeri.

Miestami to vyzerá ako veľmi, veľmi zjednodušený Pán prsteňov.

Hlášky patriace do druhej kategórie sa totiž už po vydaní trailerov stali na internete mémami, teda výrokmi, ktoré zaplavovali všetky sociálne siete. Tínedžeri v sále už boli nimi „nabrífovaní“, takže ich dokázali v správny čas spamäti citovať.

Tento stav by sa dal označiť ako „brainrot“ (hniloba mozgu). Tento pojem súhrnne označuje trendy a hlášky, ktoré fičia medzi generáciou Z a (hlavne) generáciou Alfa a ktorým nezasvätený človek len ťažko porozumie.

V Británii dianie v sálach počas týchto momentov už dosiahlo takú úroveň, že kiná vopred zakazujú výbušné prejavy radosti a niekde už bola počas premietania privolaná aj polícia. Trochu to pripomína trendy okolo filmu Mimoni 2: Zloduch prichádza (USA, 2022), na ktorý tínedžeri tiež húfne chodili oblečení v oblekoch.

Nebudem klamať – bol to úžasný zážitok. Hoci išlo v podstate o umelé prejavy, vybudovali v sále pocit spolunáležitosti, a ak komunitné prežívanie filmu bude niečo, čo generácie Z a Alfa naučí chodiť do kina aj v postcovidovej dobe, ktorá patrí streamovacím platformám, budem za to vďačný.

Možno si potom prídu vychutnať takýto kinematografický zážitok aj pri nejakom lepšom filme. Lebo, neberúc do úvahy skvelú atmosféru v sále, A Minecraft Movie nie je veľmi dobrý.

Priehrštie klišé

Jeho pomerne krátka stopáž svižne ubieha, človek sa aj párkrát zasmeje, minecraftový svet je nádherný, sú tu dobré akčné scény, ale to je asi tak všetko. Inak ide o asi najpriemernejší detský film, aký si dokážete predstaviť.

Dej je asi presne taký, ako by ste očakávali – nesúrodá skupina ľudí vedená skrachovaným hráčom videohier Garrettom „Smetiarom“ Garrisonom (Jason Momoa) sa náhodou dostane do Overworldu, minecraftového sveta, kde musia zohnať vzácny artefakt, aby vygenerovali portál späť do obyčajného sveta. 

Pomáha im už zabývaný Steve (Jack Black) a po krku im ide zlá čarodejnica Malgosha (Rachel Houseová). Ďalšie dejové klišé je zhmotnené v postavách kreatívneho chlapca Henryho (Sebastian Hansen) a jeho sestry Natalie (Emma Myersová), keďže im nedávno zomrela matka a Henry je v škole terčom posmeškov. Skupinu dopĺňa Danielle Brooksová ako realitná agentka Dawn, ktorá zároveň prevádzkuje mobilnú zoo.

Nový film o Minecrafte zradil fanatikov fičiacich na pôvodnej videohre, aby sa zavďačil tým najmenším divákom.

Miestami to vyzerá ako veľmi, veľmi zjednodušený Pán prsteňov (raz dokonca padne explicitná a raz veľmi očividná implicitná narážka na toto majstrovské dielo).

Nevyužitý potenciál

Chémia medzi ústrednou dvojkou – Garrettom a Stevom – ešte ako-tak funguje, zvyšku neveríte ani sekundu. Dokonca ešte aj klišé sú tu miestami urobené nešťastne – typická scéna, kde Henry prepočuje niečo, čo o ňom Natalie hovorí, urazí sa a utečie, je taká rýchla, že si to prestimulovaný divák pomaly ani nevšimne.

Zároveň musíme pri hodnotení tohto filmu zobrať do úvahy aj skutočnosť, že ide o film natočený podľa nejakého už existujúceho produktu, v tomto prípade videohry, ktorá sa vyznačuje dôrazom na kreativitu a tvorenie.

Tento aspekt podľa mňa tvorcovia do filmu premietli čiastočne úspešne. Grafické spracovanie pôsobí, akoby ste zobrali hranaté postavičky z Minecraftu a nastavili im realistickú textúru povrchu tela, čo sa mne osobne ako nápad páčilo.

Šikovné bolo aj to, ako do filmu premietli časté striedanie sa dňa a noci známe z hry (s vyliezajúcimi príšerami ako dôsledkom) či ignorovanie gravitácie pri čiastočnom zničení nejakého objektu.

Vášnivejší hráči ako ja určite pochytia viac odkazov na hru, ale ja som mal pocit, akoby tvorcovia tento rozmer nerozvinuli úplne naplno. Ťaží, tvorí a stavia sa tu iba párkrát, a pritom v rámci predlohy je práve to podstatou hry.

V jednej recenzii to divák zhrnul tak, že nový film o Minecrafte zradil fanatikov fičiacich na pôvodnej videohre, aby sa zavďačil tým najmenším divákom. Súhlasím s tým, celý film pôsobí strašne infantilne. (A ako vieme vďaka lepším detským filmom, to vôbec nemusí byť pri nich pravidlom.)

V mojich očiach tento film ako-tak zachránil aspoň totálne uletený zážitok z kina a skutočnosť, že sa A Minecraft Movie nebral veľmi vážne. Ak by si scenáristi neboli vedomí toho, že píšu úplnú somarinu, asi by to bolo celé ešte neznesiteľnejšie.

Moje hodnotenie: 5/10. Prirátajte si bod, ak máte radi Minecraft či súčasnú internetovú popkultúru.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články