Anketa: Aké sú skúsenosti otcov na materskej dovolenke? A ako ich vníma okolie?

Ilustračná snímka. Zdroj: Unsplash/Vitolda Klein
„Pomenovanie dovolenka je na míle vzdialené od reality,“ hovorí jeden z otcov, ktorý materskú dovolenku absolvoval minulý rok.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Materská dovolenka. Z názvu vyplýva, že budeme hovoriť o matkách a že pôjde o relax niekde pri mori či na horách – prosto niekde na dovolenke. Realita je však iná. Na tejto „dovolenke“ zostávajú čoraz častejšie aj otcovia a niektorí z nich priznávajú, že dovolenkou by to zrovna nenazývali. Tak ako to potom v skutočnosti je?

My sme sa otcov na materskej dovolenke a tých, ktorí na materskej dovolenke v minulosti sami boli, pýtali na ich skúsenosti. Rovnako nás zaujímalo, ako ich rozhodnutie vnímalo okolie.

Aké sú vaše skúsenosti s materskou dovolenkou? Ako ste ju vnímali na začiatku, keď ste s dieťaťom zostali doma? Čo bolo na tom najťažšie a čo vám to prinieslo do života? 

Lukáš Gálik (38 rokov), športový novinár

Na materskej dovolenke bol od septembra 2019 do marca 2020 so synom Jurkom.

Lukáš Gálik s rodinou. Foto: súkromný archív L. G.

Na materskú dovolenku som sa tešil už dlho pred nástupom (v septembri 2019). Nič na tom nezmenili prvé dni, týždne a ani mesiace, keďže so starším synom Jurkom som trávil veľa času aj predtým. Prebaľovanie, kúpanie, hranie a ďalšie aktivity boli pre mňa samozrejmosť. Robil som ich rád. Moja materská bola prvé mesiace naozaj ako dovolenka, keďže súčasne so mnou bola doma aj moja žena, s ktorou sme čakali druhý prírastok.

Po narodení druhého syna Jakubka v novembri 2019 bola moja pomoc v domácnosti neoceniteľná. Jeho príchod na svet nám úplne zmenil životy. Snažil som sa pomáhať, ako sa dalo. Moja materská dovolenka nám tak priniesla to, že sme mali možnosť tráviť spolu čas ako rodina, čo sa nedá ničím nahradiť, a hodnotíme to aj s odstupom času pozitívne. Ja som sa presvedčil, že malým deťom sa treba neustále venovať, a keď už spia, treba tiež oddychovať a čerpať sily. Taktiež som sa pri dvoch „živých“ chlapcoch s malým vekovým rozdielom (1 rok a 10 mesiacov) naučil byť trpezlivejší a nemrhať svoj čas a energiu zaoberaním sa nepodstatnými vecami.

A ako to vnímalo okolie? Všetci ma podporovali a schvaľovali moje rozhodnutie ísť na materskú. Vzhľadom na to, že som finančne prakticky nič nestratil, by bola škoda nevyužiť túto možnosť. Dôkazom, že som si toto obdobie užil, je fakt, že aj na druhého syna sa chystám čerpať materskú dovolenku, aj keď iba na kratší časový úsek. Odporúčam každému mužovi, aby išiel na materskú, videl rásť vlastné deti, tešil sa z ich napredovania, pomohol svojej partnerke a v neposlednom rade si oddýchol od práce.

Odporúčam každému mužovi, aby išiel na materskú, videl rásť vlastné deti, tešil sa z ich napredovania, pomohol svojej partnerke a v neposlednom rade si oddýchol od práce.

Martin Soták (31), špecialista na zdravotnícku techniku

Materskú dovolenku absolvoval od februára do augusta 2021 s dcérou Evkou.

Martin Soták s rodinou. Foto: súkromný archív M. S.

Materská dovolenka pre mňa nebola až taká veľká výzva, keďže som aj predtým zostával s dcérou sám doma. Musel som sa naučiť všetky povinnosti okolo dcéry. No musím povedať, že pomenovanie „dovolenka“ je na míle vzdialené od reality. (smiech) Neustála starostlivosť, dozeranie a behanie za zadkom dieťaťu je na dennom poriadku. O to viac, keď je dieťa aktívne ako to naše.

A čo mi to prinieslo? V prvom rade istú mieru nadhľadu – neodsudzujem iných rodičov ani deti, keď sa napríklad v obchode hodia o zem a začnú plakať. No a taktiež trpezlivosť.

Okolie a predovšetkým muži to vnímali s údivom, na čo som sa to dal. V podstate to však všetci brali v pohode. V dnešnej dobe je táto stigma muža na materskej už zastaraná.

Neodsudzujem iných rodičov ani deti, keď sa napríklad v obchode hodia o zem a začnú plakať.

Ján Hricko (48), bez pracovného pomeru

Na materskej a dnes už na rodičovskej dovolenke je štyri roky, s manželkou majú dve dcéry.

Ján Hricko s rodinou. Foto: súkromný archív J. H.

Moja materská dovolenka sa začala zhodou okolností. Pracoval som ako operátor vo výrobe. Firma ukončila svoju činnosť v čase, keď manželka končila materskú dovolenku so staršou dcérkou. A tak sme sa rozhodli, že po manželke nastúpim na materskú dovolenku aj ja.

Prechod z práce na materskú bol v mojom prípade veľmi plynulý. S manželkou sme sa o bábätko starali spoločne už od narodenia, takže to nebola šoková terapia. Aj obe naše rodiny to prijali pozitívne, nie je to už až také neobvyklé, ak ide na materskú aj otec. Po materskej som ostal aj na rodičovskej dovolenke a po čase sa nám narodila druhá dcérka. A tak som zostal doma aj s ňou.

Náročnejšie to je teraz, keď rastú a viac vymýšľajú. Nikdy som však to rozhodnutie neoľutoval. Vidieť ich vyrastať, meniť sa, vnímať všetky tie maličké či skôr veľké pokroky, keď je človek s nimi takpovediac 24 hodín denne… Často sa zamýšľam, že o to všetko by som prišiel. Samozrejme, chce to aj trošku uskromnenia, ale tie zážitky sú na nezaplatenie.

Chce to aj trošku uskromnenia, ale tie zážitky sú na nezaplatenie.  

Radúz Dula (43), hotelier

Na materskej bol najskôr s dcérou v roku 2017 a v roku 2021 so synom.

Radúz Dula s rodinou. Foto: súkromný archív R. D.

Mám dve skúsenosti a obe sú veľmi pozitívne. Vnímal som to ako prestávku v kariére. Neprestal som pracovať úplne, ale tešil som sa na denné eventy typu baby gymnastika či detské plávanie. Najťažšie bolo asi dodržať časový harmonogram. Inak to bol pozitívny mentálny oddych. Treba však povedať, že obe deti mali už určitý vek, teda neboli to novorodenci, čo je bezpochyby ťažší čas.

Tešil som sa na denné eventy typu baby gymnastika či detské plávanie.

Väčšina okolia to pri mužskej materskej vnímala pozitívne. Muži v prevahe skôr závideli, ženy reagovali zväčša pozitívnym prekvapením a prejavom uznania.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články