Chaos v rozdelenej Sýrii. Ako sa v ňom vyznať?

Sýrski povstalci stoja na zabavenom obrnenom vozidle pri meste Hamá (SITA/AP/Ghaith Alsayed)
Ofenzíva povstalcov zo severozápadu prichádza v čase, keď sú Asadovi spojenci Rusko, Irán a Hizballáh zaneprázdnení vlastnými konfliktmi.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Osem rokov za dva dni

Začalo sa to v stredu minulý týždeň, keď Islamistické zoskupenie Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a ďalšie skupiny odštartovali zo severozápadu Sýrie prekvapivo úspešnú ofenzívu proti vládnym vojskám prezidenta Baššára al-Asada. K spojencom HTS patrí predovšetkým Sýrska národná armáda, podporovaná Tureckom.

Rýchlo sa im podarilo ovládnuť rozsiahle oblasti v provinciách Aleppo a Idlib. Islamistickí povstalci sa v sobotu prekvapivo v priebehu 72 hodín zmocnili Aleppa, druhého najväčšieho mesta Sýrie. Stalo sa tak po rokoch strategického patu z poslednej fázy sýrskej občianskej vojny.

Podľa agentúry SITA HTS a jeho spojenci ovládli letisko a obkľúčili zvyšné prorežimné sily Sýrskej arabskej armády (SAA). Nečelili pritom takmer žiadnemu odporu vládnych jednotiek. Podľa denníka Jerusalem Post to viedlo aj k posilneniu kurdských Sýrskych demokratických síl (SDF — Syria democratic Forces).

Následne prišli správy z arabských médií, že sýrski povstalci v nedeľu večer vstúpili do paláca prezidenta Baššára al-Asada v Aleppe. Povstalecké sily pri postupe na Damask obsadili dokonca základňu Iránskych Revolučných gárd. V utorok tento týždeň povstalci postúpili už do blízkosti štvrtého najväčšieho mesta v krajine Hamá, odkiaľ ich v roku 2016 vyhnali vládne jednotky.

Rozmrazuje sa občianska vojna z 2011?

Rýchla a prekvapivá ofenzíva je pre sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada obrovskou potupou a vyvoláva otázky o pripravenosti jeho ozbrojených síl na vojenské konflikty. Zdá sa, že ofenzíva povstalcov z ich bašty na severozápade krajiny sa plánovala roky.

Podľa agentúry SITA prichádza v čase, keď sú Asadovi spojenci, najmä Rusko, Irán a Hizballáh, zaneprázdnení vlastnými konfliktmi. Rusko inváziou na Ukrajine. Irán a najmä jeho teroristická odnož Hizballáh na juhu Libanonu je významne ochromená Izraelom.

Vo svojich prvých verejných komentároch od začiatku ofenzívy Asad uviedol, že Sýria bude pokračovať v „obrane svojej stability a územnej celistvosti pred teroristami a ich podporovateľmi“. Štátna tlačová agentúra v Sýrii ich zverejnila v sobotu večer. Sýria je podľa neho schopná poraziť ich bez ohľadu na to, ako sa útoky zintenzívnia.

Sýrske ozbrojené sily v sobotňajšom vyhlásení uviedli, že v snahe zachytiť rozsiahly útok na Aleppo a zachrániť životy presunuli vojakov a techniku, pričom sa pripravujú na protiútok. Vo vyhlásení podľa SITA tiež uviedli, že povstalci sú vo väčšine mesta, ale nezriadili žiadne základne ani kontrolné stanoviská, čo bolo v rozpore s vyjadreniami rebelov.

Sýrski rebeli na vojenskom letisku Al-Nayrab, ktoré obsadili v meste Aleppo. (SITA/AP/Omar Albam)

Na scénu vstupuje Irán a Rusko

Podľa dvoch sýrskych armádnych zdrojov v noci na pondelok vstúpili z Iraku do Sýrie Iránom podporované milície. Smerovali do severnej Sýrie, aby posilnili obkľúčené sýrske armádne sily bojujúce proti povstalcom.

Desiatky Iránom podporovaných irackých bojovníkov Hašd al Šaabi z Iraku tiež prešli do Sýrie cez vojenskú trasu neďaleko priechodu Al Bukamal, uviedol pre agentúru Reuters vysokopostavený sýrsky armádny zdroj, ktorého cituje denník Jerusalem Post.  

Ruské a sýrske lietadlá už v nedeľu zasiahli povstalcami ovládané mesto Idlib v severnej Sýrii, uviedli vojenské zdroje. Prezident Bašár al-Asad prisľúbil, že “rozdrví” povstalcov, ktorí vtrhli do mesta Aleppo. No postup povstalcov sa nepodarilo významnejšie zabrzdiť.

Sýrske a ruské vojenské letectvo nepoužíva “klopanie na strechu” alebo “výzvy na evakuáciu” pred útokmi, čo napríklad pri leteckých útokoch v Gaze a Libanone dodržiava izraelská armáda. Sýrske a ruské sily tak drvia všetko, čo im stojí v ceste, vrátane nevinných civilistov.

Kto je kde? 

Sýrsky režim dnes v podstate kontroluje západnú Sýriu, východnú Sýriu kontrolujú Sýrske demokratické sily podporované USA a severnú Sýriu kontroluje Turecko. Idlib kontroluje práve opozičná skupina Hayat Tahrir al-Sham, ktorá viedla útok na Aleppo.

Režim v Damašku sa v posledných dňoch obrátil na Rusko, Irán, Irak a Spojené arabské emiráty, aby získal ich podporu. Vodca režimu Bašár Asad bol v čase začiatku ofenzívy HTS v Rusku.

V nedeľu absolvoval podľa analýzy denníka Jerusalem Post telefonáty s lídrami Iraku a Spojených arabských emirátov. V nedeľu do Damašku pricestoval aj iránsky minister zahraničných vecí.   

Podľa izraelského ministra zahraničných vecí Gideona Sa’ara, ktorého cituje server turkyietoday.com sa Jeruzalem „nechce stavať na žiadnu stranu, keďže tam nie je žiadna dobrá strana. Musíme sa pozrieť na záujmy kurdskej menšiny v severnej Sýrii a zistiť, ako môžeme využiť situáciu na posilnenie spolupráce.“

Ako podľa servera ynetnews.com poznamenal hovorca izraelskej armády Daniel Hagari: „Sýria patrí Sýrčanom. My však musíme zabezpečiť, aby Irán nepašoval cez Sýriu zbrane pre Hizballáh do Libanonu.”

Jeden z povstaleckých veliteľov sa v rozhovore pre TV kanál 12 v nedeľu ani nesnažil zakryť súvislosť medzi ofenzívou a vojenskými úspechmi Izraela. „Pozreli sme sa na dohodu [o prímerí] s Hizballáhom a pochopili sme, že nastal čas oslobodiť naše územia,“ povedal dôstojník. „Nedovolíme Hizballáhu bojovať v našich oblastiach a nedovolíme Iráncom, aby tam zapustili korene.“

Ak sa aj najnovší vývoj zdá byť na prvý pohľad pozitívny, pád aktuálneho sýrskeho režimu by mohol vytvoriť anarchiu. Faktom je, že väčšina obyvateľov dnešnej Sýrie, kde prevažuje sunnitský islam je veľmi nespokojná s prezidentom Baššárom al-Asadom a podľa pozorovateľov víta akúkoľvek zmenu.

Predseda Národnej koalície v Sýrii Hadi Al-Bahra počas tlačovej konferencie v Istanbule. (SITA/AP/Khalil Hamra)

Kto je kto? 

Máme tu sily lojálne vláde dlhoročne dominujúcej strany Baas pod vedením sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. „PROTI“ nej stoja Sýrski povstalci (Slobodná sýrska armáda), Kurdi, džihádisti, ISIS, Al-Kájda, afganské milície a ďalší s určitou podporou Turecka.

Na strane „ZA“ Asada je Hizballáh, Iránci, iracké šiítské milície, Ruská federácia a ďalší. Zaujímavé bude sledovať vývoj z pohľadu Kurdov.

Aktuálny sýrsky konflikt, ktorý je akýmsi rozmrazením občianskej vojny, ktorá v Sýrii začala v roku 2011, do istej miery kopíruje aj hranicu historického a hlbokého sunnitsko-šiitského konfliktu: 

  • povstalci sú väčšinou sunniti, tvorení al-Káidou a ISIS, ktorým čiastočne pomáha Turecko
  • druhú stranu tvorí aktuálny režim v Sýrii (alaviti), Irán (šiíti) a Rusko

Takmer všetkých spája to, že neuznávajú Izrael. No povstalci odmietajú tzv. palestínsku vec, pretože ju financuje a ideologicky živí Irán a podporuje Rusko.

Samozrejme nenávidia aj Iránom financovaný Hizballáh, ktorý je teraz značne zdecimovaný vojnou s Izraelom po 1. októbri 2024. V oslabení Iránu, Ruska a Hizballáhu teraz povstalci vidia príležitosť na ovládnutie Sýrie.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články