Ekonomickí migranti a utečenci: je stále ťažšie ich rozlíšiť

Migráciu je potrebné vnímať v širšom kontexte.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Zatváranie prístavov, prísnejšie kontroly na hraniciach, rozlišovanie medzi ekonomickými migrantmi a žiadateľmi o azyl (utečencami), pomoc migrantom v ich domovskej krajine. Na európskej scéne je migrácia neustále politickou témou a súvisia s ňou rôzne vyjadrenia a iniciatívy, ktoré sa šíria naprieč kontinentom. Základnou otázkou však ostáva rozdielnosť pohľadov vedúcich k záverom a prístupom, ktoré sú podstatne odlišné.

Z európskej perspektívy je fenomén ľudskej mobility vnímaný ako tok, ktorý sa z Afriky a iných znevýhodnených regiónov planéty presúva na Západ. Ide o imigráciu. Perspektíva krajín a národov, ktorých sa to týka, je však radikálne odlišná. Ide o migrácie. Rozdiel nie je terminologický, ale politický.

Európa je len súčasťou veľkého migračného tlaku, ktorý ovplyvňuje všetky štyri kúty sveta.

V Afrike napríklad prebiehajú masívne migrácie: v rámci tohto kontinentu sa presúva viac ako 20 miliónov ľudí z jednej krajiny do druhej a tieto masy nemajú nič spoločné s imigráciou do Európy. Na Západe panuje mienka, že nelegálnu imigráciu je možné zastaviť alebo ju aspoň obmedziť, i keď v skutočnosti by bolo potrebné prijať širšiu optiku a pochopiť, že Európa je len súčasťou veľkého migračného tlaku, ktorý ovplyvňuje všetky štyri kúty sveta. V tejto optike sa rozdiel medzi ekonomickými migrantmi a žiadateľmi o azyl takmer stráca.

Situácie, keď sa porušujú ľudské práva, rozmáha sa diktatúra a kopia sa konflikty rôzneho druhu, sú príčinou biedy, absencie potravinovej bezpečnosti, obmedzeného prístupu k vodným zdrojom, endemických chorôb a epidémií, nedostatku perspektív pre mladých ľudí. Tu politické príčiny produkujú v širšom zmysle ekonomické dôsledky. Nejde o jednotlivcov alebo prenasledované skupiny, ale o masy, ktoré trpia následkom nesprávnych politík, ekonomického vykorisťovania, všeobecného násilia, často podporovaného dostupnosťou zbraní nielen prostredníctvom nelegálneho obchodovania, ale aj legálneho obchodu.

Naopak, práve podmienky biedy a marginalizácie, zhoršené klimatickými zmenami (dezertifikácia na jednej strane, extrémne zrážky na druhej strane), nedostatkom vzdelania či veľmi nízkou možnosťou emancipácie, nakoniec podporujú ciele bezohľadných autokratov, korupciu, vylučovanie a vyhosťovanie širokých vrstiev obyvateľstva bez ponuky akejkoľvek perspektívy zlepšenia ich situácie. Ekonomické príčiny tak produkujú politické dôsledky.

Tieto nové skutočnosti si potrebujeme uvedomiť a naučiť sa myslieť ponad slogany a opatrenia s volebným efektom.

Prevzaté z cittanuova.it. Preložil Kornel Maťko. Redakčne upravené.

V nedeľnej rubrike Horizonty nm prinášame krátke úvahy zahraničných autorov  Piera Codu, Jesúsa Morána a Andrea Riccardiho . Reflektujú súčasnú situáciu a pomáhajú preniknúť do doby, v ktorej žijeme, aby sme jej mohli lepšie porozumieť. Články v tejto rubrike vychádzajú vďaka grantovej podpore Konferencie katolíckych biskupov Spojených štátov amerických.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články