Zahraničný obchod v máji sklamal. V porovnaní so silným aprílom sa výrazne znížil export, dovozy výrobkov však ďalej rástli. Prebytok obchodu so zahraničím sa tak ďalej nezvyšoval – bilancia zahraničného obchodu sa oproti vlaňajšiemu roku zmiernila a nie je už taká prebytková.
Zaujímavé pritom je, že dovoz, ale aj vývoz tovarov ostáva oproti vlaňajšku nižší, čo poukazuje na pretrvávanie ekonomického pribrzdenia najmä v priemysle. Automobilový priemysel napríklad za päť mesiacov od začiatku roka vyprodukoval zhruba o 5% menej, ako vlani.
Energonosiče odhryzli z prebytku
Určité oživenie dovozu priniesol v máji najmä vyšší dopyt po surovinách, najmä po rope a zemnom plyne, ktoré sú veľkou vstupnou položkou nielen pre energetiku, ale aj pre priemysel. Oproti aprílu bola mierne vyššia aj ich cena na trhu. Dovoz áut a dopravných zariadení naopak klesal, čo svedčí o obavách z nakupovania týchto tovarov.
V máji bilancia zahraničného obchodu podľa Štatistického úradu SR dosiahla plusových 367 miliónov eur, o ktoré Slovensko viac vyviezlo ako doviezlo. Vlani v máji to bolo o 300 miliónov eur viac. Za posledný rok tento prebytok tvorí 4,2% hrubého domáceho produktu krajiny. Export sa oproti rovnakému mesiacu 2023 znížil o 5,4%, dovozy sa znížili o 2,3%.
Mierne oživenie dovozov oproti aprílu môže signalizovať postupné oživovanie priemyselnej výroby, ktorá minula nakúpené zásoby a postupne potrebuje dovážať viac vstupných surovín a výrobkov. Naopak, podľa analytika UnicreditBank Ľubomíra Koršňáka sa znižuje investičná aktivita, čo spôsobuje opatrnosť podnikateľov aj obyvateľstva pre vysoké úroky v bankách a slabý rast ekonomiky.
Oživenie na dohľad
Ľ. Koršňák si však myslí, že nálada v domácom priemysle sa zotavuje, čo by sa malo postupne prejaviť aj na číslach produkcie a vývozov. Predpokladá však oživenie až po letných dovolenkách.
Hovorí za to napríklad nedávny štart výroby nových modelov v trnavskej automobilke Stellantis. Lepšia podnikateľská a spotrebiteľská nálada, ktorú potvrdzujú pozitívne čísla maloobchodu by mala priniesť oživenie domácej aktivity, pokiaľ ide o spotrebu a neskôr aj o produkciu. Bilancia zahraničného obchodu by sa však mala tento rok naďalej udržiavať v plusových hodnotách.
Ilustračné foto – Peter Kremský