Je to tu, jedného neproduktívneho živia už menej ako dvaja pracujúci

Vlani sa na Slovensku narodilo iba zhruba 48 600 detí, čo je historické minimum, ani nie polovica oproti koncu 70. rokov 20. storočia. Ešte v roku 1993 to bolo vyše 73-tisíc detí.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Na Slovensku, tak ako aj v iných štátoch EÚ, rastie počet seniorov a klesá počet mladých ľudí. Dôsledkom je prudký pokles pomeru ľudí v ekonomicky aktívnom veku (15-64 rokov), ktorí sú živiteľmi štátneho rozpočtu a prispievateľmi dôchodkových a sociálnych systémov voči ľuďom v neaktívnom veku (do 14 a nad 65 rokov), ktorí z nich ťažia. Konštatuje to analýza Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA).

Na Slovensku dosiahol tento pomer najvyššiu úroveň 2,6:1 v roku 2009. Dôvodom zlepšovania pomeru bol vtedy najmä pokles počtu narodených detí od 90. rokoch začiatku tohto storočia.

Od roku 2009 zasa začal stúpať počet ľudí v dôchodkovom veku, takže pomer klesal až na súčasných 1,92. Jedného neproduktívneho človeka tak živia už len „necelí dvaja“ produktívni. Do roku 2050 klesne podľa OSN na 1,32:1.

Môže to spôsobiť veľké problémy s platením dôchodkov, keďže výdavky Sociálnej poisťovne na ne budú stále vyššie, kým príjmy sa budú zvyšovať oveľa pomalšie. Počet pracujúcich totiž stúpať nebude. Za posledný rok je dôvodom najmä odchod ľudí do predčasného dôchodku.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť napríklad odhaduje tento a budúci rok mierny pokles zamestnanosti, v ďalších dvoch rokoch kozmetický nárast a v roku 2028 sa zamestnanosť opäť vráti k poklesu. Tento trend by mohol zmeniť iba výraznejší príchod pracovníkov zo zahraničia, prípadne návrat Slovákov, ktorí tam dlhodobo pracujú.

Ďalší problém je nízky počet narodených detí, ktorý sa najmä v posledných rokoch prudko znižuje. Kým v 60. rokoch pripadali podľa ISA na jedného seniora 4 deti do 15 rokov, v roku 2040 to bude už len pol dieťaťa na jedného dôchodcu.

Vlani sa na Slovensku narodilo iba zhruba 48 600 detí, čo je historické minimum, ani nie polovica oproti koncu 70. rokov 20. storočia. Ešte v roku 1993 to bolo vyše 73-tisíc detí, potom to prudko klesalo až k hodnote 50 800 v roku 2002. Nasledoval dočasný nárast nad 60-tisíc v rokoch 2008 až 2011, potom pôrodnosť na niekoľko rokov opäť klesla na zhruba 55-tisíc detí ročne.

Od roku 2022 sa však začala znovu prudko znižovať. Zvýšenie počtu narodených detí nepriniesol ani výrazný nárast podpory rodín s deťmi cez vyššiu daňovú zľavu na deti pre ich rodičov, či vyššie detské prídavky a príspevky pre tehotné ženy. Ficova vláda plánuje benefity pre rodiny s deťmi prakticky zrušiť, čo zrejme prinesie ďalší pokles pôrodnosti.  

Podľa analýzy bude práve Stredná Európa v roku 2050 patriť medzi 20% krajín sveta s najhorším pomerom medzi starými a mladými. Najnižšiu hodnotu 1,29 bude mať Česko na 150. priečke spomedzi 161 štátov sveta s počtom obyvateľov nad milión. Slovensko bude len o niečo vyššie na 143. priečke. Na opačnom konci rebríčka by mala byť Ázia, Latinská Amerika a Afrika.

Graf – ISA, ilustračné foto – Peter Kremský

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články