Kakaová komunita z Kolumbie bojuje proti násiliu

Skupina poľnohospodárov v Kolumbii sa pred niekoľkými rokmi rozhodla postaviť proti drogám a vykorisťovaniu kvôli pôde.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Skupina poľnohospodárov v Kolumbii sa pred niekoľkými rokmi rozhodla postaviť proti drogám a vykorisťovaniu kvôli pôde.

Uprostred vnútorných bojov, ktoré Kolumbiu trápia už vyše 50 rokov, sa v roku 1997 zrodila komunita ako túžba skupiny ľudí nepoddať sa násiliu a pomste naokolo. Tak vzniklo Mierové spoločenstvo San José de Apartadó, ktoré funguje dodnes. Nachádza sa v severnej časti, v regióne nazývanom Urabá. Toto nenásilné hnutie odmieta podporovať akékoľvek ozbrojené sily. Napriek tomu odvtedy zomrelo viac ako tristo ľudí a situácia sa veľmi nezlepšila. Členovia komunity sú dodnes zastrašovaní a zneužívaní tými, ktorí chcú ovládať a kontrolovať krajinu. Niekoľko ráz čelili násilnému vysídleniu, napriek tomu sa na svoje pozemky vrátili. Taktiež sa museli prizerať tomu, ako im zhabali hospodárske zvieratá, peniaze či tovar.

Život v tejto časti Kolumbie je naozaj ťažký, no komunita sa nevzdáva. Spoločnými silami sa snaží zabezpečiť si svoj život a život svojich blízkych, členovia komunity pracujú na kakaových plantážach s vidinou lepšieho sveta. Pre každého, nielen pre seba.

José Roviso Lope Rivera zabezpečuje koordináciu komunikačného tímu a predaj kakaa v Mierovom spoločenstve a upozorňuje na špinavé praktiky tých, čo majú moc. Naše spoločenstvo je založené na spravodlivosti a bratstve. Vymysleli sme a zároveň sme zaviedli do praxe nový spôsob života, novú ekonomiku, ktorá vychádza z odmietnutia vojny,“ hovorí José. Snažiť sa o mier môže byť boj na dlhé trate, mladý aktivista však verí, že dokážu byť samostatní aj po ekonomickej stránke. Treba len veriť.

Vzácna komodita

Podľa Josého je Spoločenstvo mieru autonómnym spoločenstvom, ktoré tvoria malé skupiny. Tie pracujú na spoločnej pôde, pestujú rôzne plodiny, aby sa uživili a, samozrejme, pestujú aj kakao, ktoré sa vyváža.Kakao, ktoré sa predáva v rámci spravodlivého obchodu v Anglicku, Nemecku a Taliansku, je veľmi vzácnou komoditou na ochranu našej krajiny a našej komunity,“ vysvetľuje José, ktorý upozorňuje na mnohé problémy.

Každý deň si zvoliť nenásilie a odvahu odsúdiť porušenie ľudských práv. Aj toto je odkaz, ktorý chceme zanechať našim deťom.

Vidí zmysel vo vzdelávaní, bez ktorého to pôjde len veľmi ťažko. Vlastniť pôdu je pre nich však niečo abstraktné. Aspoň nateraz. „Nemáme súkromné vlastníctvo. To, čo sa nám podarí získať z predaja v zahraničí, slúži na zaručenie našej ekonomickej bezpečnosti. Investujeme najmä do školení a vzdelávania. Cítime, že sme tvorcami zmien, ktorí zažívajú prorockú ekonomiku. Dostali sme za to aj uznanie v novembri 2018 na medzinárodnom podujatí Prophetic Economy v talianskom mestečku Castel Gandolfo,“ vysvetľuje aktivista. „Musíme spoločne bojovať za ochranu nášho spoločného domova, ako ho nazval aj Svätý Otec. Brániť zem, zastaviť pokrok extraktivizmu na našom území. Každý deň si zvoliť nenásilie a odvahu odsúdiť porušovanie ľudských práv. Aj toto je odkaz, ktorý chceme zanechať našim deťom,“ hovorí ďalej José.

Komunita funguje na princípoch interných predpisov. Tie hovoria napríklad aj o tom, že jej členovia sa nemôžu zapájať do ozbrojených konfliktov či posielať informácie alebo pomoc skupinám, ktoré bojujú. Taktiež je tu zakázané pestovať koku. Pre komunitu je dôležitá sebestačnosť. To znamená, že všetci v komunite sa zaväzujú k tomu, aby spoločne dosiahli taký ekonomický systém, v ktorom bude dostatok vlastných potravín a zabezpečia si hospodárstvo, energetiku a vzdelávanie. Myšlienkou komunity je zároveň brániť život, ľudské práva, práva poľnohospodárov, pôdu a jej zdroje, bojovať za vytvorenie iného spôsobu života aj formou motivácie, ktorá ženie ľudí ďalej.

Podľa Josého je to síce ťažký život v neustálom ohrození, ale medzinárodná solidarita a bratstvo, ktoré ich sprevádza, je ich veľkou silou. A potom sú to oni, chlapci a dievčatá, mládež a mladí ľudia, ktorí vyrastajú vo vedomí, že Spoločenstvo mieru reprezentuje nádej pre celý svet. A nádej, že to v nich budeme každý deň živiť,“ hovorí José, ktorý sa má zúčastniť na stretnutí mladých podnikateľov a ekonómov, ktoré zvolal pápež František ešte na jar tohto roka. „O Františkovej ekonomike sme počuli vďaka medzinárodnej sprievodnej skupine Operation Colombia, ktorá sa nás snaží ochraňovať už viac ako 10 rokov,“ hovorí na záver José Roviso Lopez Rivera.

Zdroj, foto: www.edc-online.org

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články