Kataster bol časovanou bombou. Premiér musí prevziať zodpovednosť

Práve v takýchto ťažkých chvíľach by mala krajina spojiť sily a nasadiť všetko preto, aby dôležité veci opäť fungovali. Či sa to už týka katastra, zdravotníctva, školstva alebo inej základnej infraštruktúry.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Kybernetický útok na katastrálnu databázu a praktické znefunkčnenie katastrálnych odborov na minimálne týždeň sa môže stať poriadnou škvrnou na vizitke vlády Roberta Fica. Dokonca môže ísť o najväčšiu hanbu pre štvornásobného premiéra osobne.

Úrad geodézie, kartografie a katastra SR totiž nepatrí pod Ministerstvo vnútra SR. Málokto vie, že je to orgán priamo podriadený Úradu vlády SR, a teda premiérovi. Dosadzovanie „našich ľudí“ do dôležitých funkcií a zanedbávanie fungovania krajiny sa Robertovi Ficovi môže stať osudným.

Staré počítače so vzácnym obsahom

Kritici ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka však tiež majú svoju pravdu. Katastrálne odbory okresných úradov sú formálne podriadené Ministerstvu vnútra SR, ono im kupuje počítače, objednáva a updatuje antivírusové programy, stará sa o bezpečnosť. A tiež vyberá a preveruje zamestnancov.

Takáto štruktúra sa zaviedla počas druhej Ficovej vlády, vynútil si to vtedajší minister Robert Kaliňák. O tom, ako sa ministerstvo vnútra o katastrálne odbory stará, svedčí aj fakt, že vek ich počítačov je 10 až 15 rokov. Ak je v podobnom stave aj kybernetická ochrana, katastrálna katastrofa bola vo svete hekerov len otázkou času.

Ďalšou časovanou bombou bol aj samotný úrad a jeho fungovanie. Pred rokom, pár týždňov po voľbách, nová vláda vymenila jeho vedenie a do čela dosadila zjavne prispôsobivého šéfa Juraja Cellera. Podľa vyjadrenia bývalého šéfa katastra Jána Mrvu v rozhovore pre aktuality.sk Celler hneď po svojom nástupe vyhodil hlavného architekta IT systému a do pár týždňov sa z úradu pobral aj šéf IT oddelenia a jeho podriadení.

Odvtedy sa o ochranu životne dôležitých dát na katastrálnom úrade starajú externé firmy. V spolupráci s nimi majú Ficove vlády dlhodobú tradíciu, ktorej dozvuky sa roky rozoberajú na súdoch v rôznych poeticky nazvaných kauzách. Vo všetkých sa však opakujú takmer tie isté kľúčové slová – násobne predražené, ale často aj nedodané alebo nevyužité služby a dodávky, neporiadok, chaos a korupcia.

Paralyzovaný štát, ekonomické škody

Dáta na katastri sú však iná káva ako nejaký zlyhávajúci informačný systém Finančnej správy. Ak by niekto mohol manipulovať s dátami nehnuteľností, môže sa stať, že ľudia prídu o domy, byty či pozemky. Že jedného dňa niekto zazvoní pri bráničke a s listom vlastníctva v ruke deložuje z domu majiteľa, ktorý v ňom býva už 20 rokov. Lebo papier nepustí a iné dáta nie sú. Stratili sa.

Verme, že k takýmto ukrutnostiam na Slovensku nepríde, aj keď viera v takomto prípade nestačí. Aj týždňová nefunkčnosť katastrálnych úradov je ničivá. Nehýbu sa prevody nehnuteľností, stojí poskytovanie hypoték, ľudia si nemôžu odovzdať kúpené byty a domy, overiť údaje. Sťažujú sa mestá a obce, sťažujú sa developeri, sťažujú sa stavbári.

Na kataster je totiž naviazaných aj viacero elektronických služieb. Nefunguje preto Slovenská priestorová observačná služba (SKPOS), zhruba 3 000 geodetov nemôže pracovať. Bez systému nedokážu vytyčovať stavby, objekty, cesty a podobne. Zastavuje sa tak výstavba budov, sietí, ciest a železníc.

Údaje v katastri sa overujú napríklad aj pri poskytovaní eurofondov. Postupne sa preto zrejme zastavia alebo výrazne oneskoria aj tieto, už aj tak v posledných mesiacoch slimačie procesy schvaľovania a čerpania eurofondov. Mestá a obce, ale aj energetické spoločnosti a súkromní investori čakajú na schválenie žiadostí, podpísanie zmlúv, uvoľnenie platieb. Možno sa nejaký analytik podujme vypočítať, o koľko hrubého domáceho produktu Slovensko príde vďaka slabej ochrane proti hekerom.

Nie je obviňovať, ale zjednocovať

Nejde teraz o to, aby sme nadávali na vládu. V tom sme na Slovensku azda najlepší na svete. Práve v takýchto ťažkých chvíľach by mala krajina spojiť sily a nasadiť všetko do úsilia, aby dôležité veci opäť fungovali. Či sa to už týka katastra, zdravotníctva, školstva, alebo inej základnej infraštruktúry.

Práve v takejto chvíli je škodlivé zakrývať problémy, maľovať ich na ružovo a zhadzovať zodpovednosť z pliec. Prípadne ešte vymýšľať legendy o ukrajinskej stope a viniť zo zlyhania štátu opozíciu. Úlohou politických lídrov nie je len starať sa o krajinu aj na úkor vlastného pohodlia, ale aj zjednotiť ju na ceste k lepšej budúcnosti. Táto príležitosť vláde, žiaľ, stále uniká.

Ilustračné foto – Peter Kremský

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.