Mamkin krížik

Ilustračná snímka. Foto: Človek a Viera/Jiří Vopálenský
Keď som bol malý, nepamätám sa odkedy, ale pravdepodobne od narodenia, mi moja mamka každý večer pred spaním, ako aj pri každom rozlúčení, keď som niekam odchádzal z domu, urobila na čelo krížik. Aj v dobe, keď to nebolo bežné, mi napríklad pri rozlúčke do školy v prírode urobila pred nástupom do autobusu nenápadný krížik, o ktorom sme vedeli iba my dvaja.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Táto prax sa stala pre mňa normálnou aj počas rokov štúdií. Mamkin krížik ma sprevádzal na cesty, k maturite, na skúšky a niekedy sa spájal s mojimi, ako aj s mamkinými slzami. Niekedy – v obave, že mamka na krížik zabudne – som si ho (už aj ako vysokoškolský študent) od nej vypýtal. Bol pre mňa nielen súčasťou života, ale aj niečím posvätným.

Pred časom jeden z mojich mladších priateľov utrpel ťažký úraz. Bola to pre každého z nás nečakaná správa. Sprevádzal som na anesteziologicko-resuscitačné oddelenie (ARO) jeho mamu so starším bratom. Nevedeli sme, čo nás čaká…

Chlapec ležal v umelom spánku, napojený na prístrojoch. Mama pristúpila k posteli a skôr, ako ho pobozkala, povedala jeho meno a urobila mu krížik na čelo. Až potom nasledoval bozk. Opakovalo sa to pri každej návšteve. Túto skutočnosť neovplyvnila prítomnosť lekárov, zdravotných sestričiek ani ošetrovateľov. Na tvári ženy bolo vidno, že vkladá celú svoju nádej na uzdravenie najmladšieho syna práve do tohto znamenia.

Aj teraz, keď sa už pomaly blížim k dôchodkovému veku, mi mamka pri každom odchode z domu urobí krížik na čelo.

Keď sme sa autom vracali z nemocnice, rozprával som sa so starším bratom svojho zraneného priateľa. Jeho mama sedela potichu na zadnom sedadle. Otočil som sa a v jej rukách som videl, ako jemne a pomaly posúva zrnká ruženca.

Nechcel som slovami rušiť tento posvätný rozhovor. Práve pri tých návštevách na oddelení ARO (ktoré je pre mnohých v dnešnej spoločnosti postrachom a určitým tabu) som mal dojem, že vidím vlastnú mamku. Neostalo mi iné, než krátko skonštatovať: „V tomto sú naše mamky rovnaké!“

Aj teraz, keď sa už pomaly blížim k dôchodkovému veku, mi mamka pri každom odchode z domu urobí krížik na čelo. Priznám sa, že bez neho si to už ani neviem predstaviť. Od tej doby, čo som sa stal kňazom, však aj ja jej pri rozlúčke jemne vtlačím na čelo krížik. Tento nepatrný znak sa tak stal vzájomným.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články