Ak však má takýto človek vnímavú rodinu či susedov, nemusí podľa psychológa Mareka Madra, riaditeľa občianskeho združenia IPčko, vôbec prísť ku kríze.
O Vianociach sa hovorí ako o sviatkoch rodiny, prijatia, lásky. Má počas nich Krízová linka pomoci IPčko pohov?
Počas vianočných sviatkov zaznamenávame v IPčku na našej krízovej linke pomoci (0800 500 333) naopak nárast žiadostí o pomoc. Priemerne ide v decembri o nárast žiadostí asi o 6 % v porovnaní s predošlým mesiacom. V tomto náraste sa držíme až do januára. Žiadostí o pomoc je naozaj veľa a cítime vyťaženosť našej služby.
Meníte pre tento nárast a skúsenosti aj spôsob služby ľuďom volajúcim na linku pomoci?
Každoročne naše služby pomoci posilňujeme a ponúkame Vianočný plán pomoci. Okrem linky cez chat, telefón a email je dostupná pomoc aj v osobnom kontakte v centrách krízovej intervencie Káčko v každom kraji. Sú to nízkoprahové kluby pre mladých ľudí, robievame v nich štedrovečernú večeru pre tých, ktorí nezažili pokoj a podporu doma.
Pomoc však ponúkame aj priamo v teréne, kam prichádzame za ľuďmi v kríze. Pre mladých ľudí sme dostupní aj na streamovacích platformách na Twitch a Discord. Snažíme sa, aby sa k pomoci dostal každý, kto ju potrebuje.
Je ťažké si predstaviť, koľko je takýchto ľudí… Stíhate im kapacitne pomáhať?
Vyťaženosť našich služieb je naozaj enormná. Aktuálne dokážeme prijať každého desiateho človeka, ktorý u nás hľadá pomoc. Tento fakt hovorí jednak o tom, že ľuďom je naozaj ťažko, stav duševného zdravia nie je dobrý, ale aj o tom, že pomoc hľadá čoraz viac ľudí aj vďaka tomu, že sú služby anonymné.
Akí ľudia vám volajú a prečo?
Ľudia, ktorí nás kontaktujú, prichádzajú s rôznymi témami. Napríklad sa cítia osamelo, aj keď sú obklopení ľuďmi, pretože majú pocit, že nemôžu byť sami sebou. Ozývajú sa aj ľudia, ktorí sú sami, prežívajú úzkosť, domáce násilie, konflikty, depresiu. Mnoho kontaktov je aj s ľuďmi, ktorí premýšľajú nad ukončením života alebo sa nachádzajú na hrane života a smrti.
Každý z nás žije v nejakom okruhu ľudí. Zlyháva táto bublina okolo tých, ktorí sú počas sviatkov v kríze?
Rozpoznať, že niekto v okolí prežíva niečo náročné alebo má práve „vianočnú krízu“, môže byť náročné. Ľudia často skrývajú svoje pocity najmä počas sviatkov, keď je tlak na „dokonale šťastné“ Vianoce veľký.
Ale ak sme vnímaví, môžeme si všimnúť zmeny v správaní, ako sú napríklad izolácia, utiahnutosť, nezáujem, smútok, frustrácia, neschopnosť prejavovať a prežívať radosť, strata záujmu, zmeny v komunikácii a v obsahu komunikácie, zmeny v správaní sa k iným.
Niekedy v čase vianočnej depresie môže byť najlepším spôsobom, ako pomôcť, len byť prítomný, počúvať, byť tam a pokojne s nimi iba ticho sedieť.
Akákoľvek zmena v správaní človeka môže byť signálom a impulzom k tomu, aby sme sa empaticky a otvorene opýtali, čo náš blízky prežíva a potrebuje. Ukážme svojim blízkym, že nám záleží na ich pocitoch a že sme ochotní ich vypočuť, pretože chceme. Niekedy môže byť najlepším spôsobom, ako pomôcť, len byť prítomný, počúvať, byť tam a pokojne iba ticho sedieť s nimi.
Takýchto ľudí máme okolo seba všetci v rodinách či v okolí. Ako predísť spomínanej „vianočnej kríze“?
Nebagatelizujme, nezľahčujme pocity, ktoré človek má, buďme trpezliví a snažme sa nebyť kritickí. Pokojne povzbuďme tohto človeka aj k vyhľadaniu odbornej pomoci. No najmä mu dajme pocítiť, že ho vidíme a vnímame.
Rodiny a komunity môžu zohrávať kľúčovú úlohu v podpore ľudí, ktorí prežívajú počas sviatkov náročné chvíle. Vytváranie podporného prostredia zahŕňa empatiu, zapojenie a praktické kroky na zlepšenie ich pocitu spolupatričnosti.
Volať na krízovú linku je už pre mnohých hraničné riešenie. Čo je lepšie urobiť?
Nespoliehajte sa, že vás títo ľudia sami oslovia, pretože oni nechcú byť na príťaž alebo sa boja odmietnutia. Buďte preto aktívni. Ukážte záujem, pýtajte sa (citlivo a s rešpektom), strávte spolu čas alebo ponúknite nejakú praktickú pomoc. Dajte im najavo, že sú pre vás dôležití a vítaní.
Ak si všimnete, že psychické zdravie vášho blízkeho nie je dobré, nasmerujte ho citlivo a podporne na odborníkov. Buďte vzorom aj pre ostatných a podporte rodinu, priateľov, aby si všímali ľudí okolo seba.
Vzájomná podpora počas sviatkov si nevyžaduje veľké gesto – často stačí, ak ľuďom venujete svoj čas, záujem, prítomnosť a opýtate sa ich, ako sa majú. Takýto človek vníma, či sa ho pýtate so skutočným záujmom a nehovoríte to iba ako frázu.
Konkrétna pomoc odborníkov pre ľudí v čase Vianoc je dostupná tu: https://ipcko.sk/