Mladí ekonómovia a podnikatelia sa môžu hlásiť do programu Františkovej ekonomiky 2022

Tretí ročník sa bude konať 22. – 24. septembra 2022.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Medzinárodné podujatie pre mladých podnikateľov, ekonómov a lídrov Františkova ekonomika (Economy of Francesco – EoF) je opäť tu. Aj v roku 2022 sa v Assisi budú rozprávať príbehy a šíriť myšlienka tohto projektu. 

Prihlášky pre účastníkov sú už otvorené. „Po troch rokoch života, práce, čakania, projektov, návrhov, túžby, po dvoch rokoch pandémie, ktorá nás mohla zastaviť, ale neuspela. Po veľkej bolesti, ktorej musel svet čeliť, sme tu a túžime zmeniť prúd,“ informujú organizátori podujatia, ktorí sa chcú stretnúť so všetkými mladými ľuďmi, ktorí sa v týchto troch rokoch vydali na „cestu“. Zároveň chcú zapojiť ďalších mladých ekonómov, podnikateľov a tvorcov zmien z celého sveta.

Organizátori vyzývajú mladých ľudí – podnikateľov a ekonómov po celom svete –, aby sa prihlásili do tohto projektu, vystúpili a podelili sa o svoje skúsenosti s ostatnými. Prihlášky môžu posielať do 31. marca 2022. Odpoveď dostane každý žiadateľ, ktorý má záujem byť súčasťou programu, do 15 dní. „Berúc do úvahy predpoklady, geografické rozdelenie žiadateľov a reprezentatívnosť troch kategórií (ekonómovia, podnikatelia a tvorcovia zmien), uprednostníme nových mladých účastníkov z dedín, najmä z Ameriky, Ázie a Afriky,“ vysvetľujú organizátori.

REGISTRÁCIA je možná TU.

Žiadatelia z dedín sa môžu zaregistrovať TU.

POŽIADAVKY:

Mladí ľudia do 35 rokov pracujúci v oblastiach:

  • VÝSKUM: študenti a vedci z oblasti ekonómie a iných príbuzných disciplín (magisterskí študenti, doktorandi, mladí výskumníci). Základná požiadavka: vysokoškolské vzdelanie
  • PODNIKANIE: podnikatelia, manažéri s už rozbehnutými aktivitami alebo definovanými projektmi, ktoré sú vo vývoji
  • TVORCOVIA ZMIEN: podporovatelia aktivít v službách spoločného dobra a spravodlivého, udržateľného a inkluzívneho hospodárstva

Čo je EoF

EoF je hnutie mladých ľudí, akási platforma jednotlivcov, ale aj skupín, organizácií, podnikov a firiem, ktoré túžia po zmene z mnohých uhlov života. Túžia sa starať o životné prostredie, vyzývajú na globálne zmeny, upozorňujú na mnohé problémy, ktoré prostredníctvom ekonomiky ovplyvňujú celú planétu, poukazujú na obrovské rozdiely medzi najbohatšími a tými, ktorí sú na okraji spoločnosti.

Najväčšou silou EoF sú mladí ľudia, ktorí si svojou prácou už budujú budúcnosť. Ich práca vo firmách, výskume, verejných a súkromných inštitúciách je dedičstvom, o ktoré sa treba deliť a ktoré by malo byť zdrojom inšpirácie pre ostatných.

A akú úlohu tu zohráva Ekonomika spoločenstva? S Františkovou ekonomikou je úzko prepojená, pretože je jej súčasťou a navzájom sa podporujú.

Z histórie EoF

Svätý Otec František v roku 2019 vyzýval mladých ľudí k účasti na prvom ročníku aj prostredníctvom listu: „Drahí priatelia, píšem vám, aby som vás pozval k jednej iniciatíve, ktorá je pre mňa srdcovou. Toto podujatie mi umožní stretnúť sa s tými, ktorí študujú ekonómiu a majú záujem o iný druh ekonomiky: ide o takú ekonomiku, ktorá prináša život, a nie smrť; ktorá začleňuje, a nie vylučuje; poľudšťuje, a nie odľudšťuje; dbá o stvorenie, a nie ho nivočí. Toto podujatie nám pomôže spolu pobudnúť a spoznať sa a prípadne vytvoriť ,dohodu‘ na zmenu dnešnej ekonomiky a vdýchnutie duše ekonomike zajtrajška.“

EoF upozorňuje na prepojenie hospodárstva so životom chudobných. „Sme presvedčení, že lepší svet nemožno vybudovať bez lepšieho hospodárstva a že ekonomika je pre život ľudí a chudobných taká dôležitá, že sa o ňu musíme zaujímať všetci.“

Zdroje: francescoeconomy.org, edc-online.org

Titulná fotografia: Archívna snímka z 2. ročníka EoF. Zdroj: FB/The Economy of Francesco

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.