Najmenšie kostoly sveta: Guinessova kniha hovorí, že ten najmenší je v Španielsku

Dnes v našej rubrike Všimli sme si navštívime najmenšie kostoly na svete.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Kostoly a chrámy sa vždy považovali a aj považujú za jedny z najvýznamnejších stavieb v mestách či na dedinách. Odjakživa zohrávali veľmi dôležitú úlohu v životoch ľudí. Mnohé z nich sú unikátne, veľkolepé s bohatou výzdobou a očaria nielen svojou atmosférou, ale aj veľkosťou. Okrem monumentálnych chrámov však existujú i veľmi drobné kostolíky či kaplnky, ktoré však nie sú o nič menej významné. Práve naopak. Stoja za pozornosť a my sme si ich všimli tiež.

Najmenší na svete

Ak by sme chceli navštíviť najmenší kostol na svete, podľa Guinessovej knihy rekordov nemusíme ísť príliš ďaleko. Nachádza sa totiž v Európe, konkrétne pri španielskej Malage v dedinke Benalmadena. Santa Isabel de Hungria má neuveriteľných 1,96 m² a postavil ho Esteban Martin. A hoci je kostol skutočne miniatúrny, vnútri je všetko potrebné na vykonávanie bohoslužieb. So stavbou začali v roku 1987 a sfinalizovali ju v roku 1994. Chrám je súčasťou pamätníka v podobe hradu s názvom Castillo de Colomares, ktorý je venovaný životu a dobrodružstvám Krištofa Kolumba.

Kostol je zasvätený svätej Alžbete Uhorskej. Práve tá totiž svoj život venovala pomoci najviac znevýhodneným ľuďom.

Santa Isabel de Hungria sa nachádza v komplexe Castillo de Colomares. Zdroj: Wikipédia/Ismael zniber

Najmenší v Kanade

Niektorí dlho pokladali práve tento kanadský kostol za najmenší na svete. S určitosťou je však najmenší práve v Kanade a dala ho postaviť v roku 1964 kresťanská reformovaná cirkev. Kaplnka The Living Water Wayside Chapel pri Niagarských vodopádoch je schúlená medzi stromami a môže sa pochváliť rozlohou veľkosti garáže, do ktorej by vošlo jedno osobné auto a šesť ľudí. Prichádzajú sem najmä turisti, ktorí sa chcú na svojich potulkách na chvíľu zastaviť a pomodliť.

Na rybníku

Minimalistický a uviaznutý uprostred rybníka – to je kostolík Cross Island Chapel. Vzhľadom pripomína skôr kaplnku, ale označuje sa ako nekonfesijný kostol z roku 1989 s miestom na sedenie pre dvoch ľudí. Miestni hovoria, že je ideálny pre nevestu a ženícha. Nájdete ho v mestečku Oneida v štáte New York.

Kostol cestovateľov

Katolícky kostol Mai Mahiu v Keni nazývajú tiež Kostolom cestovateľov. Postavili ho talianski vojnoví zajatci v roku 1942 a je najmenší v krajine. Vnútro kostola v tvare päťuholníka má štyri malé drevené lavice, oltár s kazateľnicou a taktiež množstvo latinských nápisov a symbolov. Je opradený aj mýtmi. Napríklad, že Taliani skryli prstene, šperky a iné cennosti do betónových stĺpov kostola, a tak sa množstvo ľudí snažilo nájsť „skrytý poklad“. Bohoslužby tu môžu vykonávať len kresťania a hinduisti, zatiaľ čo moslimovia môžu kostol len navštíviť.

Najmenší na Slovensku?

Ak by sme hľadali najmenší kostol u nás, mal by to byť kostol nachádzajúci sa na súkromnom pozemku v Trnave. Ako informuje portál slovakia360.com, jeho pôvod by mal siahať do roku 1934. Zaujímavý je, samozrejme, svojimi rozmermi – 170 cm vysoký, a ak k tomu prirátame aj obe vežičky, tak s nimi má 230 cm. Zastavaná plocha tvorí približne 9 m². Fotografiu sa nám, žiaľ, nepodarilo získať.

Najmenší drevený kostol

Na východnom Slovensku máme najmenší drevený kostol, ktorý nájdeme v zamagurskej dedinke Malá Franková. Informuje o tom portál severovychod.sk. Ide o skutočne subtílnu stavbu a potvrdzujú to aj jej rozmery – 1,5 x 3 metre. Do tohto chrámu tak môžu vstúpiť maximálne šiesti ľudia. V skutočnosti je tento kostolík zmenšeninou byzantského kostola, v ktorom svätí Cyril a Metod učili svojich žiakov a ktorého základy sa našli na Devíne.

Najmenší drevený kostolík na Slovensku je na Zamagurí. Zdroj: FB/@uzivajslovensko  

Zdroje: Instagram, Wikipédia, Google Maps

Titulná fotografia: kostolík Cross Island Chapel, zdroj: Instagram/Jules.tennant

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články