V čom spočíva práca online editora počas MS v hokeji?
Online editor sa snaží čo najrýchlejšie ponúknuť čitateľom výsledky, priebeh zápasov a aktuálne informácie nielen zo slovenského tímu, ale napríklad aj o českej reprezentácii – konkrétne napríklad príchod Dávida Pastrňáka, ktorého účasť ovplyvňuje všetky zúčastnené krajiny. Pracujeme s materiálmi od IIHF a od vyslaných redaktorov v dejisku šampionátu.
Koľkí z redakcie pracujete na šampionáte? Ako navzájom komunikujete?
Predovšetkým online, čo je teraz bežnejší spôsob komunikácie. Vyslaní redaktori v dejisku posielajú editorom na Slovensko vyjadrenia športovcov, pomáhame si s prepisom nahrávok, kontrolou textov a podobne.
Užijete si zápasy, fandíte v redakcii?
Áno, v redakcii fandíme, zápasy si užívame a sledujeme ich aj popri práci.
Je to zábavná robota, určite vám mnohí závidia. Čo môžu závidieť?
Závidia skôr vyslaným reportérom prvý kontakt s hráčmi a to, že sú na zápasoch naživo a môžu sa deliť s fanúšikmi o vlastné poznatky a postrehy. Čo sa týka práce editorov, ak závidieť, možno to, že máme informácie z prvej ruky, ešte skôr, ako sa dostanú von.
Aké rady by ste dali niekomu, kto sa chce stať športovým redaktorom a pokrývať veľké podujatia ako hokejové majstrovstvá sveta?
Treba začať prácou v redakcii a až keď má reportér dostatok skúseností, dostane sa na šampionát. Treba sa na zápasy dívať viac analyticky, menej fanúšikovsky.
Ako vyzerá váš pracovný deň, keď hrajú Slováci?
Od rána sa teším na zápas – hoci som editor, stále som aj fanúšik. Aj keď Slováci hrajú večer, do redakcie ideme na prvé zápasy. Najskôr sledujeme zápasy iných tímov a popri tom sa pripravujeme na zápas Slovákov. Aktualizujeme články na webe a po zápase vydáme výsledok, následne aktualizujeme tabuľku, vydáme fotogalériu a čakáme na vyjadrenia hráčov. V koordinácii s redaktormi články vydávame.
Boli ste aj v Ostrave. Čo sa vám najviac páčilo?
V Ostrave som bol ako fanúšik, nie pracovne. Páčila sa mi atmosféra a to nie iba na zápase Slovenska. O atmosféru sa starajú predovšetkým naši fanúšikovia, ale aj tí z Poľska a Lotyšska. Skvelé bolo sledovať priateľskú atmosféru na štadiónoch, vo fanzóne a v uliciach. Ľudia sa prišli baviť sa hokejom a nie robiť konflikty.
Myslíte si, že Slováci postúpia zo skupiny?
Osobne si myslím, že postup by nám nemal ujsť. Aj ak by sme už v dueli proti Švédsku nezískali bod, hráči USA jednoznačne zdolajú Lotyšsko.
Ktoré tímy vás tento rok najviac zaujali?
Zaujalo ma Poľsko a Rakúsko. Poľsko nie je hokejová krajina, ale fanúšikovia týmto turnajom žijú. Po 22 rokoch hrali Poliaci zápas na šampionáte elitnej kategórie a hneď získali bod. Navyše, stále majú šancu udržať sa v elitnej kategórii, ak zdolajú Kazachstan. Rakúsko prehrávalo 1:6 s Kanadou, ale nevzdali sa a predviedli obrovskú snahu a bojovnosť. Dať päť gólov Kanade v jednej tretine sa nepodarí ani najlepším krajinám sveta. Ich gól proti Fínsku dve desatiny sekundy pred koncom tretiny bol jeden z najkrajších momentov turnaja.
Dá sa pri vašej práci hovoriť o strese? V čom spočíva a ako s ním bojujete?
Stres je prirodzený. Chceme vydať články čo najskôr a pracovať čo najefektívnejšie. Pri každej práci je nejaký stres, ale dá sa to zvládať.
Aké sú vaše ciele a ambície do budúcnosti v rámci športovej žurnalistiky?
Raz by som sa chcel pracovne zúčastniť turnaja majstrovstiev sveta. Láka ma zažiť priebeh šampionátu zvnútra. Je to síce náročné vlastne iba spať a pracovať, ale musí to byť veľký zážitok byť v dianí, zažívať tú atmosféru, stretávať sa s hráčmi na tréningoch, vidieť, ako prichádzajú na štadión.