Neodišla úplne. Zuzana Čaputová má povinnosti aj na prezidentskom dôchodku

Grasalkovičov palác čaká zmena. Foto: prezident.sk
Prvá žena na poste prezidenta Slovenskej republiky Zuzana Čaputová ukončila svoj mandát 15. júna 2024. Do politického dôchodku odišla vo veku 50 rokov. Bola známa svojou podporou ľudských práv a prozápadnou orientáciou, najmä v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Novým prezidentom Slovenska sa stal Peter Pellegrini, ktorý získal 53.26 % hlasov v druhom kole volieb. Bývalý predseda parlamentu a expremiér je známy úzkou spoluprácou s populistickým premiérom Robertom Ficom.

Odchádzali starší

Bývalí slovenskí prezidenti odchádzali do politického dôchodku reálne vo vyššom veku. Ivan Gašparovič ukončil svoj druhý mandát v roku 2014 vo veku 73 rokov. Rudolf Schuster odišiel v roku 2004 vo veku 70 rokov. Michal Kováč ešte v roku 1998 vo veku 65 rokov. Prvým mladším prezidentom bol Andrej Kiska, do dôchodku šiel vo veku 56 rokov v roku 2019.

Povinnosti prezidentov

Bývalí prezidenti Slovenska majú nárok na mesačný plat vo výške mesačného platu poslanca národnej rady – takmer 4000 eur. Je to polovica platu aktuálneho prezidenta. Ich povinnosti zahŕňajú reprezentáciu Slovenska na oficiálnych podujatiach, vystúpenia a prednášky, konzultácie a rady pre aktuálneho prezidenta.

Výhody zahŕňajú osobnú ochranu, diplomatický pas, a možnosť využívať kancelárske priestory a administratívnu podporu. Tieto výhody im umožňujú pokračovať v reprezentácii Slovenska a prispievať k verejnému životu aj po skončení ich mandátu.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články