Európa by totiž bez kresťanstva nebola takou, akou je: jej kultúra, vzdelanosť, sociálne projekty a postoje, ako aj školstvo či zveľaďovanie krajiny sú postavené práve na jeho hodnotách. Tento uhol pohľadu mal aj Robert Schuman, keď sa stal „otcom Európy“ po založení Európskeho spoločenstva. Ako praktizujúci katolík, momentálne v procese blahorečenia, bol človekom hľadania komunikácie, prijatia, jednoty, spolupráce, úcty ku každému človeku a ochrany pokoja. Jeho spôsob života bol prínosom tak v pozícii ministra zahraničných vecí Francúzska pred druhou svetovou vojnou, ako aj po nej v rôznych dôležitých pozíciách. Bez zázemia svojej viery by nemal dôvod a motiváciu vstúpiť do nadčasového projektu, ktorý spájal národy.
Hlásiť sa preto ku kresťanským koreňom Európy znamená hlásiť sa nie k ideológii, ale k hodnotám viery, lásky, pokoja, slobody, pravdy, spravodlivosti.
Slovensko má v preambule jasný odkaz a výzvu žiť cyrilometodské dedičstvo. Preto by pre nás Slovákov malo byť prirodzenosťou pokračovať v diele, v ktorom ide o dobro toľkých krajín, a vnášať doň overené hodnoty. Biskup Západného dištriktu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Ján Hroboň hovorí: „Tieto (kresťanské) korene Európu napriek všetkému stále živia a udržujú život spoločnosti. Hlásiť sa preto ku kresťanským koreňom Európy znamená hlásiť sa nie k ideológii, ale k hodnotám viery, lásky, pokoja, slobody, pravdy, spravodlivosti.“ Ísť voliť aj v rámci eurovolieb je teda svedectvom toho, že tieto hodnoty sú pre každého dôležité a že chce, aby sa stali dôležitými a žitými aj pre Európu ako celok.
Robert Schuman často hovoril o potrebe solidarity pri budovaní jednotnej Európy. Ak je jej podstatou spolupatričnosť, ochota si navzájom pomáhať, podporovať sa a stáť si blízko, sú to všetko výsostne kresťanské postoje. Práve tieto by mali byť jeho „značkou“ a mali by byť viditeľné z každodenného života veriaceho človeka – a to aj v politike. Jednou z téz vzniku Európskeho spoločenstva bolo aj predchádzanie ďalšej vojne. Robert Schuman položením základov EU chcel, aby sa navždy zabezpečil mier v Európe. To znamená, že sa podľa jeho slov musia od základu zmeniť podmienky v Európe a európske štáty musia svoje vzťahy úplne prebudovať. Aj dnes je táto výzva vďaka konfliktu na Ukrajine aktuálna. Nechcieť vojnu, to je silným argumentom ísť voliť.
Znamená to, že tí ľudia, ktorí žijú a uznávajú hodnoty dôležité pre život, majú byť prvými, ktorým bude záležať na dobre spravovanej Európe – a tým aj na zvolených zástupcoch, ktorí majú garantovať vnášanie a uplatňovanie týchto zásad v politickej praxi Európskeho parlamentu. Je to tiež kľúč, akých ľudí doň poslať. Ak kresťan začal budovať spoločenstvo európskych národov, ktoré si stojí blízko, nemôže v deň volieb do Európskeho parlamentu ostať doma s tým, že je mu to jedno.